Alisa Miniotaitė: Atsėlinantis virtualus pasaulis – baisėtis, priimti, ignoruoti

Virtualios tikrovės technologijos – vienas labiausiai vystomų sektorių pasaulyje. Mūsų laukia virtualūs sporto klubai, komandinės treniruotės (pvz., krepšinis su draugais neišeinant iš namų), virtualus baseinas, nuotolinės kelionės, stalo žaidimai su draugais, koncertai.
Alisa Miniotaitė
Alisa Miniotaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Kompanija Facebook šį mėnesį pakeitė pavadinimą į Meta (meta-tikrovės kūrėja). Tokį sprendimą, ko gero, paskatino ir bręstantys teisminiai procesai JAV, tačiau paskelbtas ir naujas tikslas – kurti virtualius, meta-tikrovės socialinius tinklus, kuriuose galėsime vieni su kitais susitikti. Virtuali tikrovė ištrins ne tik būtų sienas (virtualiai svečiuotis vieniems pas kitus), ištrins atstumus – kelių mygtukų paspaudimu galėsime persikelti į kitą žemyną ir patirti ten vykstančius reiškinius čia pat.

Visgi linksmiausia virtualios tikrovės dalis – virtualūs influenseriai – nuomonės formuotojai. Ne tie, kurie parašo ką nors netikusio, yra priklausomi nuo psichotropinių medžiagų, sukelia avariją, apsijuokia, o tobuli – sukurti tiriant žmonių lūkesčius, prioritetus, neišpildytus poreikius. Sukurti influenseriai nesens, visuomet atrodys šauniai, apsijuoks tik pagal užsakymą – kai reikia, kad atrodytų žmogiški.

Galime tik spekuliuoti, ką reikš tokia tikrovė žmonėms. Visų pirma, tikra tai, ką patiriu čia ir dabar. Koks skirtumas, kad apkabinau netikrą medį ir įlipau į netikro ežero šaltą vandenį? Na o gal tokie žemiški, tikrąja to žodžio prasme, pomėgiai iš viso išnyks?

Koks skirtumas, ar kalbu su gyvais, ar su virtualiais žmonėmis? Kas pasakys, kurie yra tikri? Galbūt gyvi yra pikti, atstumia, o virtualūs – empatiški, priimantys?

Virtualios tikrovės galimybės beribės. Kiek tik leidžia žmogaus fantazija. O jei fantazuoti pradės robotai? Vien dėl to didžiausios kompanijos ir jų įkūrėjai (Meta, Google, Amazon, Elonas Muskas) investuoja lėšas į šią sritį, suprasdamos, kiek daug iš jos bus galima uždirbti.

Pagrindinis klausimas ir iššūkis – tikros ir virtualios realybės ribų išsitrynimas. Ar nepamiršiu pavalgyti? Kurį mane (tikras ar virtualus) gydytojas gydys – tikrąjį ar virtualųjį?

O kas gins Valstybės sienas? Virtualioje tikrovėje jų gali nebelikti. Aš nebesuvoksiu grėsmės, nemokėsiu elgtis.

Meta pasaulis, ko gero turės savus įstatymus ir savas taisykles – tai lyg naujo pasaulio kūrimas nuo nulio. Ar toks, nuo elektros ir technologijų priklausantis, pasaulis galės būti išjungtas vieno mygtuko paspaudimu? Veikiausiai atsakymus sužinosime dar šiame šimtmetyje.

Kyla impulsyvus noras susirinkti vaikus ir keltis gyventi į kaimą – toliau nuo atsliūkinančio virtualaus pasaulio. Jį priimti kol kas sunku.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė

Komentaras skelbtas Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis