Alisa Miniotaitė: (Ne)pasiklydę vertybėse?

Įprasta manyti, kad vertybės – tik tai, kas gera, pozityvu, moralu ir kilnu. „Vertybėmis grįsta politika“ – skamba išdidžiai!
Alisa Miniotaitė
Alisa Miniotaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Visgi vertybė – tai kokybinė (dažniausiai) charakteristika, kuri turi reikšmę žmogui, interesų grupei, visuomenei. Paprastai tariant – tai, kas mums svarbu, vertinga. Vertybės atspindi mūsų poreikius.

Vertinga mums gali būti saugumas, pinigai, prasmė, savirealizacija, laisvė, geresnis pasaulis, galia. Galia, galybė – regima Rusijos prezidento Vladimiro Putino vertybė; parodyti galią, palenkti kitą, užimti dar didesnę teritoriją (nesvarbu, kaip ir kas joje gyvena). Kito sutriuškinimas, sunaikinimas – galios įrodymas. Tai V.Putino kalba, ir neverta tikėtis, kad supras kitokią.

Įdomios Vakarų pasaulio vertybės. Jas politikams diktuoja verslas, žmonės. Politikai dirba, visų pirma, jiems. Arba pirma sau, o paskui jiems – rėmėjams ir rinkėjams. Vertybės primena apie save, kai suskausta. Skauda, kai degalų kainos muša per kišenę, skauda, kai nesaugu, skauda, kai ilgametis išplėtotas verslas dėl įvestų sankcijų gali nukentėti.

Vertybės primena apie save, kai suskausta.

Iškilūs lyderiai ne vertybėmis, bet dorybėmis pasižymi: išmintimi, tvirtumu, susivaldymu, dosnumu, tikėjimu, viltimi ir meile. Šiomis kardinaliomis krikščioniškosiomis dorybėmis. Deja, nedaug jos turi bendro su vadinamomis Vakarų pasaulio vertybėmis. Idealiame pasaulyje turėtume savęs klausti: koks sprendimas yra išmintingiausias šioje situacijoje? Ką laikysiu tvirtumu ir susivaldymu? Kaip pasirūpinsiu kitu? Kaip išsaugosiu savo ir kitų viltį?

Žvelgiant į lyderį iš jo dorybių perspektyvos, matyti, kad kiekvienam lyderiui savas mastas. Kas rūpinasi savimi, kas savo kiemu, kas šalimi, o kas regi plačiau – rūpinasi žemynu, mato pasekmes pasauliui. Užstoti, apginti silpnesnį, padėti – dorybė. Kodėl svarbu užtikrinti moralines normas, taisykles? Tai žmonijos būdas išgyventi. Kol Robinzonas saloje gyveno vienas, poreikio susitarimams nebuvo. Atsiradus Penktadieniui (dar vienam salos gyventojui), iškilo būtinybė susitarti.

Daliai žmonių skauda, kai žudomas gretimos valstybės pilietis. Dar labiau skauda, kai šalia; kai suvokiame, kad mus irgi gali ištikti panašus likimas. Į gatves išėjusių žmonių spaudimas privertė Vakarų pasaulio politikus sutarti dėl plačių sankcijų Rusijai. Trauktis nebebuvo kur. Panašiai veikia ir verslo įmonių produktų bei paslaugų boikotas. Jei ne vartotojų apsisprendimas daryti spaudimą gamintojams, retas verslas savo noru trauktųsi iš Rusijos.

Vokietija šiuo metu yra viena pagrindinių ES valstybių, prieštaraujančių sankcijų Rusijai įvedimui, pasisakanti prieš SWIFT ribojimo išplėtimą (siekiama įtraukti svarbų Rusijos banką Sberbank), naftos ir dujų prekybos su Rusija draudimą. Negali sakyti, kad tai ne vertybėmis grįsta politika. Vertybėmis – pinigais, saugumu.

Šiandien trečiadienis, kovo 16 diena. Ukraina kariauja Europos karą. Kas išdrįs stoti prieš blogį? Valstybių vadovai matuoja vertybių svorį.

Dr. Alisa Miniotaitė yra vadovavimo ir lyderystės ekspertė, UAB „Alisa Management Laboratory“ įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Lyderystės programos vadovė.

Komentaras skelbtas Žinių radijo laidoje „Lyderio dilema“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų