Ateityje naudojimasis tokiomis programėlėmis augs, o tradicinių skambučių ir SMS žinučių mažės. Operatoriai šiuos pokyčius turi priimti. Jie neturėtų pradėti riboti ar kontroliuoti jų naudojimo. Priešingai, mobiliojo ryšio operatoriai privalo padėti žmonėms surasti geriausias ir jiems patogiausias programėles, jas įdiegti ir paaiškinti kaip jos veikia. „Bitės Išmaniųjų mokykloje“ tai darome jau daugiau nei metus tiek savo, tiek kitų operatorių klientams.
Įvairios momentinių žinučių ir pokalbių internetu programos egzistuoja kelis dešimtmečius. Anksčiau, tokios programos kaip „Skype“, dažniausiai naudojamos kompiuteriais, o šiandien yra pasiekiamos ir išmaniaisiais telefonais bei planšetėmis. Programėlės veikia naudodamos internetą telefone arba namų ar biuro „Wi-Fi“ ryšį.
Tokios programėlės žmonėms leidžia bendrauti realiu laiku ir turi papildomų funkcijų, pavyzdžiui, į pokalbį galima įtraukti daugiau draugų ar kolegų. „Konferencinis“ susirašinėjimas ar pokalbiai dažnai padeda greitai suderinti ir išspręsti rūpimą klausimą. Pavyzdžiui, suorganizuoti draugų kompanijos išvyką į gamtą arba pabaigti derinti kelių žmonių projektą galima vienu skambučiu. Pastebime, kad Lietuvos vartotojai šiomis programėlėmis dalinasi aktyviomis nuorodomis, nuotraukomis ar dokumentais.
Ar momentinės žinutės ir skambučiai internetu pakeis tai, kaip iki šiol bendravome mobiliaisiais telefonais? Neabejotinai taip, tačiau perėjimas nebus greitas.
Momentinių žinučių ir skambučių internetu programėlių pasirinkimas yra labai platus. Vienos yra skirtos bendrauti su socialinio tinklo draugais, kitos leidžia skambinti ir tradiciniais numeriais, trečios papildomai užkoduoja siunčiamas žinutes. Kai kurios programėlės vartotojams netgi leidžia siųsti „balso žinutes“ – vietoj teksto spausdinimo, norimą žinutę įrašo balsu.
Tačiau Lietuvoje jos kol kas labiausiai patraukė jaunimo ir pažengusių vartotojų dėmesį. Masiniu reiškiniu netapo netgi „Skype“ programėlė.
Tarp besinaudojančiųjų šiomis programėlėmis mėgstamiausios yra „Skype“ ir sparčiai populiarėjanti „Facebook Messenger“. Ji leidžia tik susirašinėti ir ja naudotis gali tik „Facebook“ socialinio tinklo vartotojai. Tačiau jos sunaudojamų duomenų kiekis toks nedidelis, kad vartotojai gali išsiųsti dešimtis tūkstančių momentinių žinučių.
Ar momentinės žinutės ir skambučiai internetu pakeis tai, kaip iki šiol bendravome mobiliaisiais telefonais? Neabejotinai taip, tačiau perėjimas nebus greitas.
Pirmiausia tai stabdys labai maža tradicinių mobiliųjų paslaugų kaina – SMS žinutės ir skambučių minutės pigesnės nei bet kada anksčiau ir vienos pigiausių Europoje. Antra, programėlės turi turėti dar daugiau funkcinių pranašumų, o ne tik mažas paslaugų kainas. Jų funkcionalumas auga, bet dar nėra plačiai pritaikomas.
Nepaisant to, momentinių žinučių ir skambučių internetu paslaugos patrauks vis daugiau žmonių. Operatoriai, vartotojai ir programėlių kūrėjai stengiasi tobulinti paslaugas, jų kokybę ir suteikti daugiau funkcijų.
C.Robbinsas yra telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“ vadovas.