Nors pradžia buvo nelengva, tačiau laikui bėgant JAV doleris tapo pagrindine pasaulio rezervine valiuta. Net ir po to, kai buvo atsietas nuo aukso. Šiandien doleris pasaulio pinigų sistemoje dominuoja. Jis yra išaugęs JAV ekonomikos ir jos finansų rinkos ribas. Beveik du trečdalius pasaulio užsienio valiutos atsargų sudaro atsargos JAV doleriais, su šia valiuta vienaip ar kitaip susiję 85 proc. pasaulio valiutų sandorių.
Pasaulio bankų sistemoje daugiau kaip pusė bankų pasyvų apskaitoma JAV doleriais. Nors Kinija ir kitos Azijos šalys labai pageidautų kitos rezervinės valiutos, tačiau sukurti tokią – užtruks daug laiko. Taigi alternatyvų tiesiog trūksta.
Reitingų agentūros S&P sprendimas sumažinti JAV kredito reitingą smarkiai krestelėjo ne tik amerikiečius. Tačiau tokio sprendimo įtakos JAV doleriui artimiausiu metu nereikėtų pernelyg pervertinti. SEB grupės analitikų nuomone, kadangi JAV ekonomika vis tiek išlieka didelė (sudaro beveik ketvirtadalį pasaulio ekonomikos), o Amerikos skolos vertybinių popierių rinka vis tiek išlaiko savo populiarumą (dėl to paties geresnių alternatyvų trūkumo), dolerių vis tiek reikia, o tikimybė, kad JAV valiutos vertė smarkiai kris kitų valiutų atžvilgiu, vertinama kaip ribota.
JAV doleris ir Lietuva
Lietuvoje nepriklausomybės pradžioje reikšmingą santaupų ir paskolų dalį sudarė būtent JAV doleriai. Vėliau ši valiuta pamažu pozicijas užleido litui ir eurui. Pavyzdžiui, 2004 metais JAV doleriais bankų indėlių sąskaitose buvo laikoma 13,6 proc. visų indėlių, šiemet – jau tik 4,4 procento.
Taigi, viena vertus, kokie nors JAV dolerio vertės pokyčiai mūsų santaupoms didelės įtakos nedaro. Kita vertus, sunku pasakyti, ar, palyginti, jauno euro (o taip pat ir su juo susietos mūsų nacionalinės valiutos), perspektyvos yra geresnės negu „senuko“ JAV dolerio, atsižvelgiant į nemenkas euro zonos šalių problemas.