Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Giedrius Petkevičius: Rusijos armijos žiaurumas – iš kur jis kyla?

Karas – dalykas nešvarus. Ne, aš jame nebuvau ir, duos Dievas bei likimas, – nepabuvosiu, tačiau begalės istorijų, kurioms sukurti perskaičiau dar didesnę begalę literatūros ir akis pražiūrėjau stebėdamas archyvinius kadrus, leidžia man teigti būtent taip. Jeigu karas visgi ateis į mano kiemą, kažkur pasąmonėje šmėkštelės klausimas: o aš ir man brangūs artimi žmonės žūsime ar liksime gyvi? Milijonams gyventojų žmonijos istorijos verpetuose toks klausimas šmėkštelėjo ne kartą, milijonai susidūrė su okupacinės armijos žiaurumais, milijonai nesunkiai galėjo galėjo įvardinti to žiaurumo kilmės šalį – Rusija.
Rusijos kariai
Rusijos kariai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Labai tikėtina, kad drebančia širdimi panašų klausimą, po skerdynių Bučoje ir kitose Ukrainos vietovėse uždavė sau ir nemaža dalis mūsų tautiečių. Kur glūdi tokio žiaurumo šaknys?

Nuotr. iš socialinių tinklų/Rusijos kariai prie Chersono
Nuotr. iš socialinių tinklų/Rusijos kariai prie Chersono

Pasak Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ atstovų, karo nusikaltimai yra kompleksinis reiškinys. Jį lemia:

  • konflikte dalyvaujančių kariškių bendrasis išsilavinimas (ar kariai ir vadai supranta bei gerbia kultūrinę aplinką, kurioje yra);
  • karinės profesinės savybės ir motyvacija (ar pajėgos turi kompetencijų profesionaliai vykdyti operacijas);
  • karinių veiksmų eiga (ar pajėgos pasiekia savo taktinius ir operacinius tikslus, ar yra demoralizuotos);
  • Aukštesnės vadovybės (pradedant nuo tiesioginės vadovybės, t.y. būrio, kuopos vado iki šalies vadovybės) nusižengimų ir nusikaltimų toleravimo lygis.

Sunku nepritarti tokioms išvadoms, tačiau Rusijos atveju tolerancija karo nusikaltimams yra giluminis reiškinys, giliai įspaustas šios tautos sąmonėje ir mentalitete.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Sirijoje

Istorija pateikia daug faktų, kuomet Rusijos pajėgos demonstravo du prieštaringus, tačiau vienas kitą makabriškai papildančius veiksmų scenarijus – žiaurumą užpultiesiems bei abejingumą nelaimėn patekusioms saviškių pajėgoms ir nesiskaitymą su savo „žmogiškaisiais ištekliais“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne