Liepą Lietuvoje turėtų būti panaikintas karantino režimas, jį pakeis valstybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimas. Nors dalis apribojimų liks, tačiau pasiekėme tokį susirgimų per parą rodiklį, kad galėsime gyventi kur kas laisviau. Naujų susirgimų skaičiai krenta, mažėja hospitalizacijų skaičius ligoninėse. Be to, Lietuva, tarp visų ES šalių narių, vertinat pagal bendrą vakcinacijos greitį, yra tarp lyderių. Atrodytų galėsime atsipalaiduoti ir gerai pavasaroti.
Kita vertus, žiūrint į tą pačią statistiką galime atrasti, kad padėtis nėra jau tokia vienareikšmiškai gera. Nors vis garsiau kalbame apie vaikų, paauglių vakcinacijos pradžią, bet vis dar nesame pasiskiepiję vyresnio amžiaus asmenų. Pažvelgę ten, kur mirčių daugiausia, tai yra į asmenų vyresnių nei 80 metų grupę, ten paskiepyta vos daugiau nei 50 proc. gyventojų. Vadinasi, labiausiai pažeidžiami išlieka vis dar labai didelėje rizikoje.
Epidemiologai nurodo, kad norint pažaboti virusą būtina, kad populiacijoje susiformuotų taip vadinamas bandos imunitetas. Jis įgyjamas arba persirgus, arba vakcinavus absoliučia daugumą žmonių. Pandemijos pradžioje manyta, kad bandos imunitetas pasiekiamas, kai 60 ar 70 proc. populiacijos yra persirgę ar pasiskiepiję. Kiti mano, kad skaičius turi būti didesnis – 80 ar net 90 proc. populiacijos. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, bent viena doze pasiskiepijo 44 proc. gyventojų. Medikus neramina mažėjantys besiskiepiančių skaičiai. Gali gautis, kad neužteks „pečių“, kad būtų pasiekta tvari „laisvė“, t. y. pasiektas populiacijos imunitetas.
O kas bendro tarp futbolo ir vakcinacijos? Atsakymas: ir ten, ir ten vyksta darbas su žmonėmis. Tačiau skirtingai nuo mažos kirpyklos ar kavinės, čia norimi rezultatai pasiekiami tik tada, kai pavyksta suvaldyti ir tinkamai nukreipti mases.