Pasinaudodami įtampomis tarp valdančiųjų ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), „darbiečiai“ pirmieji gavo Seimo vicepirmininko postą. Tačiau dabar fonas, kuriame dažniausiai minima partija, gerokai tamsesnis – partijos lyderis Viktoras Uspaskichas užsiima „stebuklingo vandens“ prekyba ir dėl homofobiškų pasisakymų buvo pašalintas iš Europos parlamento liberalų frakcijos „Atnaujinkime Europą“.
Vienintelis ryžtingiau lyderį kritikavęs politikas Antanas Guoga nutarė palikti Seimą. Nors dėl karantino politikas vengia atvykti į Vyriausiąją rinkimų komisiją ir ten patvirtinti, kad atsisako mandato, bet COVID-19 jam netrukdo išvykti iš Lietuvos. Be to, kilo įtarimų, kad eidamas Seimo nario pareigas A.Guoga galimai vadovavo vienai Kanados įmonei.
Vienintelis ryžtingiau lyderį kritikavęs politikas Antanas Guoga nutarė palikti Seimą.
Buvo galima laukti, kad A.Guoga anksčiau ar vėliau paliks „darbiečius“. Nė vienoje politinėje jėgoje, su kuria dalyvaudavo rinkimuose, verslininkas ilgai neišbūdavo. Be to, jo politinė žvaigždė akivaizdžiai leidžiasi. 2014 m. Europos parlamento rinkimuose A.Guoga sulaukė kone šešiaženklio pirmumo balsų skaičiaus Liberalų sąjūdžio sąraše (97 907), po penkerių metų šis skaičius smuko iki 32 391 Centro partijos gretose, o pernykščiuose Seimo rinkimuose su 16 795 pirmumo balsais jis tik neženkliai aplenkė DP sąrašo lyderį Vigilijų Jukną.
Turbūt ne tik sunkiai prognozuojama A.Guogos asmenybė, bet ir senkantis populiarumas lėmė, kad ne ryškiausiai sąrašo figūrai, o V.Juknai buvo patikėta vesti DP į rinkimus. Taip pat pernykščiuose Seimo rinkimuose politikas nepateko į antrąjį rinkimų turą Trakų-Vievio apygardoje. Tikėtis perversmo prieš V.Uspaskichą jo paties partijoje naivoka, tad jeigu A.Guoga norės tęsti politinę karjerą, turės išbandyti dar vieną politinę partiją, nors po eilinio perbėgimo šį kartą tai padaryti turbūt bus sunkiau.
Tikėtis perversmo prieš V.Uspaskichą jo paties partijoje naivoka.
Darbo partijos istorija rodo, kad didžiausia sėkmės ji sulaukia tada, kai V.Uspaskichas yra labiausiai suinteresuotas geru pasirodymu rinkimuose. 2004 ir 2012 metų Seimo rinkimuose, kai politikas buvo sąrašo vedlys ir aktyviai dalyvavo rinkimų kampanijoje, DP rinkimus daugiamandatėje apygardoje laimėjo. 2005-2008 m. buvo nuosmukio laikas – partijai pareikšti įtarimai dėl juodosios buhalterijos, V.Uspaskichas nuo teisėsaugos kurį laiką slapstėsi Rusijoje. Tai paveikė ir rezultatą 2008 metų Seimo rinkimuose – 9 proc. balsų ir penktoji vieta.
2015-2017 m., kai V.Uspaskichas savo įkurtą partiją buvo palikęs, DP ne tik nepateko į Seimą, bet iš jos pasitraukė ir ne viena ryški politinė figūra.
Žvelgiant į V.Uspaskicho pastarųjų metų sprendimus, akivaizdu, kad jo pagrindinis prioritetas yra vieta Europos parlamente (EP). Jeigu V.Uspaskichui partijos interesai rūpėtų labiau už asmeninius, tada politikas būtų sutikęs tapti ne tik DP kandidatu į premjerus, bet ir sąrašo vedliu, net ir rizikuodamas savo vieta EP.
DP sugrįžimą į Seimą lėmė ir tai, kad teismo sprendimu partijai buvo sugrąžinta 1,8 mln. eurų dotacija. Solidi finansinė injekcija leido vykdyti gana aktyvią rinkimų kampaniją. Aiškus partijos tikslas buvo po rinkimų atsidurti valdančiojoje koalicijoje, nesvarbu su dešiniaisiais ar kairiaisiais. Iki rinkimų tai atrodė gana realus scenarijus. Tačiau „darbiečiai“ lieka opozicijoje ir vargu ar padėtis iki Seimo kadencijos pabaigos bus kitokia.
Solidi finansinė injekcija leido vykdyti gana aktyvią rinkimų kampaniją.
Atviras klausimas yra tai, kiek pastarieji V.Uspaskicho skandalai gali paveikti partijos ir asmeninį politiko populiarumą. Aišku, kad daugiausiai besipiktinančiųjų netradiciniais COVID-19 „gydymo“ metodais ar homofobiškais pareiškimais nėra tie, kurie iki šiol V.Uspaskichą palaikė. Iki 2024-ųjų, kai kitą kartą V.Uspaskichui reiks kovoti Europos parlamento rinkimuose, laiko dar daug. Jeigu tarp tų, kurie dabar baisisi DP lyderio veiksmais, jo buvusių gerbėjų nedaug, V.Uspaskichas nieko nepralaimės. Ar jam pavyks išlikti, nuo partijos praktiškai nepriklauso.
Visai kitokia pačios Darbo partijos padėtis. Įtakingi DP nariai vengia komentuoti V.Uspaskicho paslydimus. Frakcijos seniūnas V.Jukna naujienų agentūrai ELTA prekybą vandeniu pavadino V.Uspaskicho „asmeniniu reikalu“ ir teigė, kad jam neužtenka duomenų, kad galėtų vertinti padėtį. Tos pačios naujienų agentūros paklaustas apie homofobiškus partijos lyderio pasisakymus V.Jukna sakė: „Aš visada esu tos nuomonės – nevertinti ir nekomentuoti“. Ši frazė turbūt apibūdina daugelio partijos aktyvistų poziciją. Net ir Ievos Kačinskaitės-Urbonienės įraše „Facebook“, kuriame ji pranešė, jog vandens neplatina, kritikos V.Uspaskichui nerastume.
Sunku pasakyti, ar V.Uspaskichas dabar yra didžiausia partijos problema, nes savivaldos ir Seimo rinkimai išryškino kitas bėdas: asmenybių trūkumą ir silpnokas pozicijas regionuose.
Sunku pasakyti, ar V.Uspaskichas dabar yra didžiausia partijos problema.
Iki V.Uspaskicho laikino pasitraukimo iš DP 2015 m. pabaigoje, per visus savivaldos rinkimus Darbo partija iškovodavo bent 100 mandatų. 2019 m. jų partijai teko vos 61. Itin didelę žalą DP padarė trumpas Živilės Pinskuvienės valdymas – grįžęs V.Uspaskichas kai kuriuos skyrius apskritai turėjo atkūrinėti iš naujo. Kažkada stipri savivaldoje, dabar partija turi vos vieną mero postą, tik du kandidatai 2019 m. rinkimuose varžėsi antrame merų rinkimų ture.
Asmenybių trūkumas atsiskleidė ir pernykščiuose Seimo rinkimuose. Vos dvejose vienmandatėse apygardose DP kandidatai pateko į antrą turą, o pergalę iškovojo vienintelis Valentinas Bukauskas.
Tačiau V.Uspaskicho skandalai tikrai neprisideda prie DP patrauklumo potencialiems politikos naujokams.
Taigi, norint tvaresnės sėkmės, reikia daug dėmesio skirti naujų asmenybių pritraukimui ir pozicijų regionuose sutvirtinimui. Tačiau V.Uspaskicho skandalai tikrai neprisideda prie DP patrauklumo potencialiems politikos naujokams.
Tad situacija paradoksali – DP būtų nelengva išlaikyti dabartines pozicijas be V.Uspaskicho, bet sunku įžvelgti perspektyvų stiprėti kaip politinei jėgai kartu su juo, ypač kai aišku, jog politikui labiausiai rūpi Europos parlamento rinkimai.
Matas Baltrukevičius yra Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotasis analitikas.