Kadangi koučingo ekspertai rodė man išskirtinį dėmesį, jaučiu pareigą jiems atsakyti tuo pačiu. Pasižiūrėkime, kas slepiasi už šio pretenzingai skambančio užsiėmimo, kurio atstovai vadina jį mokslu.
Pirmadienį sulaukiau pagarbiu tonu surašyto „Baltijos koučingo centro“ atstovo Povilo Petrausko atsakymo, kuriame jis teigė, kad esu per menkai susipažinęs su koučingo esme. Tą patį priekaištą komentare man išsakė socialinių mokslų daktarė Aistė Dromantaitė.
Turiu prisipažinti, kad jie buvo teisūs. Nemėgstu gaišti laiko prie dalykų, kurie jau pirmaisiais savo teiginiais dvelkia šarlatanizmu. Pabandykime paanalizuoti, kuo užsiima koučingo specialistai ir koks jų pamokymų turinys.
„Baltijos koučingo centro“, kuriam atstovauja mano komentarus skaitęs, bet po pastarojo nusivylęs ir pagarbą praradęs P.Petrauskas, tinklalapyje rašoma, kad „koučingas – tai priemonė, kuri atrakina žmogaus potencialą veikti ir siekti maksimalių rezultatų“.
Kaip tas žmogaus potencialas atrakinamas? Pokalbių ir sesijų metu. Gerai. Tęskime analizę toliau. Kaip visas šis atrakinimo stebuklas vyksta? Kokia gi ta stebuklingoji asmenybės maksimalizavimo technologija?
„Koučingo specialistas padeda pažvelgti giliau į mūsų požiūrius, nuostatas, suvokimą, mus ribojančius veiksnius. Geriau suvokus viduje glūdinčius resursus bei idėjas bei pradėjus mažais žingsneliais veikti gerėja gyvenimo kokybė!“ (atsiprašau, tekstas taisytas, nes mieli koučingo specialistai paliko jame klaidų).
Žodžiu, pokalbio metu koučingo meistras padės jums pačiam pamatyti kažkokius resursus, kuriuos užtikę jau galėsite tais mažais žingsneliais tipenti laimės link. Nežinau kaip jums, bet man didžiausią potencialą iki šiol atrakindavo ne mokami pokalbiai su maloniai besišypsančiu motyvacijos vadybininku, o reali veikla.
Šiek tiek realesnė tikrovės išraiška – jūsų užmokestis už šį stebuklingojo potencialo atrakinimą.
Ką pagal šį apibrėžimą koučingas turi bendro su tikrove? Pažadą, kad viskas po šių pokalbių bus žymiai geriau, o jūs pats būsite šaunus ir pasiruošęs užkariauti pasaulį. Šiek tiek realesnė tikrovės išraiška – jūsų užmokestis už šį stebuklingojo potencialo atrakinimą.
„Koučingas nėra sėkmės burtai. Koučingas – tai ugdantieji pokalbiai, skirti savęs ir savo galimybių atradimui per save, t.y. skatinant kritinį mąstymą ir apskritai, mąstymą! Tai metodas sėkmei su(si)kurti, bet ne jos „užkalbėtojas“.“ (šitaip savo atsakyme man rašė Mykolo Romerio universiteto dėstytoja ir koučingo entuziastė A.Dromantaitė).
Taigi, koučingas nėra burtai. Tai yra pokalbiai, kurių metu skatinama mąstyti ir sukuriama sėkmė. Bet jei jau koučingo pokalbių metu skatinamas kritinis mąstymas, ar neatsiveria studentams akys ir nepamato jie, kad ką tik sumokėjo už tai, kad kažkas rūpestingai jiems išdėstytų, kad jie gali daug pasiekti, jei kažką darys. Nes svarbiausia kažką daryti.
Turbūt iškalbingiausia dalis, kurią siūlau atsiversti visiems, kurie dar abejoja, kad koučingas yra opiumas naiviems ir nepasitikintiems savo jėgomis, yra „Baltijos koučingo centro“ pamokymai apie potencialą.
Vadinasi jie „Potencialo žadintuvas!“. Rašoma, žinoma, su šauktuku, kad matytųsi, kiek daug entuziazmo ir koučinimo jūsų laukia. Visiškas pozityvas. Laikykis, skrandžio turiny!
Siūlyčiau perskaityti visą postringavimą apie potencialą, bet pateiksiu vieną ištrauką, kuri geriausiai formuoja vaizdą, kuo užsiima koučingo meistrai.
„Jei koncentruosimės į potencialo didinimą, iškart užklups mintys: „Reikia mokytis, skaityti daug knygų, lankyti seminarus…“ Nieko panašaus! Žmogus gauna ne tik jam naudingą informaciją, bet ir tą, kuri jį riboja. Jei realizuosime tai, ką jau turime savyje, negalvodami, kaip padidinti turimos informacijos kiekį, o tiesiog ją išnaudodami – rezultatai padidės penkis kartus ir dar daugiau.“
„Negalvokime, kaip padidinti informacijos kiekį, o išnaudokime tai, ką turime!“ – šypsodami buria motyvacijos vadybininkai. Dar smagiau, kad rezultatai didės penkis kartus. Kokie rezultatai? Kokiais matavimo vienetais matuojami? Koks ten tas informacijos tūris jau dabar pas jus galvoje? Kibiras žinių apie kalafiorų kainas? Petro Gražulio delno apimtis?
Niekas nežino. Na, bent jau čia koučingo ekspertai nemeluoja. Informacijos kiekis po tokių paskaitų jūsų galvose tikrai nepadidėja.
Na, bent jau čia koučingo ekspertai nemeluoja. Informacijos kiekis po tokių paskaitų jūsų galvose tikrai nepadidėja.
„Ar tai blogai, kad žmogus motyvuojamas daugiau siekti?“ – klaus manęs pagarbą man praradęs P.Petrauskas. Nėra blogai. Tebūnie. Bet jūs už tai norite pinigų ir nesugebate suteikti jokio realaus produkto.
Kodėl aš „dergiuosi iš garbingos profesijos“, kaip rašo MRU dėstytoja? Todėl, kad šios profesijos atstovai užpildo spragą šiuolaikinio žmogaus sėkmės iliuzijos gaudynėse, pasiūlydami pokalbius ir mistinio kelio į save paieškas, už tai pasiimdami jo pinigus.
Galbūt jūs išties pasijausite geriau po to, kai jums pasakys, kiek daug galite pasiekti ir koks šaunus galite būti, bet ar verta apie tai kalbėtis, o ne išties imtis realios veiklos, kurioje tas jūsų šaunumas ir atsivertų visam pasauliui?
Visa koučingo metodologija yra tik malonaus pokalbio, kažkokias paslaptis atveriančių sesijų pažadas ir žadamas penkiagubas rezultatas, kuris, laikykitės įsitvėrę už kėdžių atlošų, priklausys nuo jūsų pačių gebėjimo žengti tobulėjimo keliu link potencialo.
Manipuliavimas moksliniais terminais, populiariosios psichologijos lygio pažadai ir paistymas apie tarptautines asociacijas, pačių leidžiamus ir tvirtinamus sertifikatus nepakeičia esmės – jūs gaunate pinigus už malonų bendravimą su klientu, kuris išeina su pilnomis kelnėmis potencialo.
Užsikoučinkit, mieli koučeriai. Man jūsų pagarbos nereikia.
TAIP PAT SKAITYKITE: Paulius Gritėnas: Intelekto krizė