02 17

Ramūnas Vilpišauskas. Lemiami metai Europai

Dar viena Donaldo Trumpo administracijos pareigūnų pamokymų Europai savaitė. Ir dar viena viešų Europos politikų pasisakymų apie poreikį investuoti į gynybą banga. Bet lieka neaišku, kaip europiečiai pasirūpins savo pačių saugumu.
Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas / ZUMAPRESS.com
Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas / ZUMAPRESS.com

Praėjusią savaitę vykusioje Miuncheno saugumo konferencijoje ir kitur Europoje apsilankiusių JAV administracijos pareigūnų pasisakymai sukėlė didelį atgarsį Europos Sąjungos (ES) šalių sostinėse. Tuo labiau jog visa tai vyko D.Trumpui pranešus apie jo pokalbį su Rusijos vadovu V.Putinu bei ketinimus netrukus susitikti su juo Saudo Arabijoje derėtis dėl paliaubų Ukrainoje.

Tapo aišku, kad JAV neplanuoja savo pozicijų dėl Rusijos agresijos nutraukimo derinti su NATO sąjungininkais. Tačiau Amerika tikisi, kad ES pati pasirūpins savo ir Ukrainos saugumu, nes, kaip viešai teigė naujasis JAV gynybos sekretorius Pete‘as Hegsethas, Amerika Europoje nebus amžinai.

Pete'as Hegsethas / WOJTEK RADWANSKI / AFP
AFP / Pete'as Hegsethas / WOJTEK RADWANSKI

Visa tai sukėlė naują bangą svarstymų apie transatlantinio aljanso eros, kai JAV rūpinosi Europos saugumu ir palaikė ES integraciją, pabaigą. Europos šalyse daug kas vėl pasisakė apie poreikį Europai pabusti ir rimtai pradėti rūpintis savo saugumu. Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas D.Trumpo politiką apibūdino kaip elektrošoką Europai, kuri dabar turėtų tapti savarankiška gynybos ir ekonomikos veikėja. Jis taip pat ėmėsi iniciatyvos šaukti skubų ES šalių vadovų pasitarimą Paryžiuje šios savaitės pradžioje.

Viena vertus, viešai reiškiamas dramatizmas yra suprantamas – Amerikos prezidento D.Trumpo neprognozuojamumas ir Rusijos agresyvumas pagrįstai kelia nerimą europiečiams, ypač turintiems skausmingos santykių su Rusija patirties.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ramūnas Vilpišauskas
Ramūnas Vilpišauskas / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Kita vertus, tokios D. Trumpo nuostatos seniai buvo žinomos, o tikimybė, kad jis laimės JAV prezidento rinkimus pradėta rimtai vertinti jau prieš metus. Ir jau seniai vyksta analitikų ir politikų Europos šalyse diskusijos apie tai, kaip ES turėtų daugiau investuoti į gynybą ir labiau remti Ukrainą. Ir ne tik diskutuojama, bet ir bandoma keisti politiką.

Didžiausia bėda, kad pokyčiai ES šalyse vyksta lėtai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?