Kalbame apie ketvirtadienį įvykusį neeilinį uždarą Kauno tarybos posėdį, kuriame svarstyti Rusijos dujų milžino „Gazprom“ valdomos Kauno termofikacijos elektrinės (KTE) pardavimo JAV bendrovei „Clement Power Venture“, kurios akcininkas yra R.Stonys, niuansai.
Tik niuansai. Nes, kaip netiesiogiai patvirtino ir pats R.Stonys, „Gazprom“ jau yra pasirašiusi KTE pardavimo sutartį (tik ji dar neįregistruota), kurią prieš keletą savaičių palaimino „Kauno energijos“ valdyba ir stebėtojų taryba.
Vadinasi, Kauno mero A.Kupčinsko laidomos pykčio strėlės „Kauno energijos“, kurios 93 proc. akcijų priklauso savivaldybei, adresu – jau gerokai po laiko, nes, kaip ir patys valdantieji pripažino, teisiškai viskas įvykdyta teisėtai.
Tad kam reikėjo rengti tokį, tarybos nario G.Furmanavičiaus žodžiais, cirką, ir tik dar labiau painioti ir taip mažai ką jau šioje politinėje-energetinėje istorijoje suprantančius (nors jiems itin svarbioje) kauniečius?
Nebūkime naivūs. Ir besipiktinantys tuo, kad „Kauno energija“ negynė viešojo intereso ir nepakankamai kietai derėjosi su rusu, ir jiems oponuojantys, kad sprendimas – geras, ir verslininkai, kurie tikina kalbantys sveiku protu ir rinkos dėsniais paremta kalba, visi jie žino ir vienas su kitu susiję kur kas daugiau nei nuskamba viešoje erdvėje. Todėl šią komplikuotą istoriją reikėjo kažkaip užbaigti taip, kad visi iš balos išliptų jei ne sausi, tai bent jau kuo mažiau sušlapę. Kad visuomenės akyse atrodytų ne kaip dar kartą apsikvailinę, o ryžtingai kovojantys kauniečių pusėje (juk ir rinkimai grėsmingai artėja).
Taigi po neeilinio tarybos posėdžio A.Kupčinskas triumfuodamas pranešė, kad tarybai pavyko iš KTE pirkėjo išsiderėti sąlygų, kurių neišsiderėjo blogoji „Kauno energijos“ valdyba: pagaliau panaikintas šilumos gamintojo monopolis, iki šiol priklausęs KTE! Tad nuo šiol miestas galės pirkti šilumą iš bet kurio geriausią kainą pasiūliusio šilumos gamintojo, o tai reiškia konkurenciją ir mažesnę kainą.
Tačiau nebūkime naivūs. Niekas artimiausiais metais nesikeis. Rinkoje yra tik vienas didelis šilumos gamintojas – Kauno termofikacijos elektrinė, iš kurios miestas ir toliau pirks apie 95 proc. visos jam reikalingos šilumos.
Kauno meras taip pat pasidžiaugė patvirtintu susitarimu, pagal kurį „Clement Power Venture“ įsipareigoja investuoti apie 10 mln. litų į miesto tarybos nurodytus objektus. O visos šios istorijos pagrindiniai blogiukai, visuotiniam džiaugsmui, neatsipirks tik pagrasinimu pirštu ir bus skaudžiai pamokyti – bus atšaukta „Kauno energijos“ valdyba ir stebėtojų taryba.
Atrodytų, puiki optimizmo ir šviesaus žvilgsnio į artimą ateitį dozė kauniečiui, kurį jau karštą vidurvasarį pradeda imti depresija pagalvojus apie būsimą šildymo sezoną.
Tačiau nebūkime naivūs. Niekas artimiausiais metais nesikeis. Rinkoje yra tik vienas didelis šilumos gamintojas – Kauno termofikacijos elektrinė, iš kurios miestas ir toliau pirks apie 95 proc. visos jam reikalingos šilumos. Skaičiai sąskaitose už šildymą ir toliau didės.
Bendrovei „Clement Power Venture“ šilumos gaminimo monopolio „atsisakymas“ Kaune iš esmės nieko nekainavo. Matyt, verslininkų logika buvo paprasta: jei politikai žmonėms galvas nori apsukti gražiai atrodančiais, bet beverčiais skaičiais, o mums savo planus dėl to seksis įgyvendinti tik sklandžiau – prašau, bilia tik mačytų. Dar ir 10 mln. litų imkite, o mes jau juos kažkaip iš gyventojų vėliau atsiimsime patys. O valdyba ir stebėtojų taryba? Koks skirtumas, galima aukoti – savo funkciją jie jau atliko, sandėris įvyko, viskas puiku.
Ne puiku tik gyventojui, jei jis ant savo vargšės galvos patikėjo, kad iš Kauno išėjus tam dėl visko kaltam „Gazprom“, viskas staiga pasikeis. Verslininkų teigimu, miestas jau prieš dešimt metų turėjo imtis iniciatyvos rūpintis alternatyviais šilumos gamybos būdais, tačiau to nedarė, nes esą prieš monopolininką nepašokinėsi. Šiandien monopolio nelieka, tačiau situacija nesikeičia.
Šiek tiek vilties suteikia tik planuojamos nepriklausomos biokuro jėgainės Petrašiūnuose ir Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje. O kol kas veržkimės diržus ir taupykime šildymo sezonui, o dar geriau – namo šilumos ūkiui atnaujinti ir sienoms bei stogui apšiltinti.