Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rimvydas Valatka: Antausis Andriaus Kubiliaus nekompetencijai

Konstitucinis Teismas skėlė dar vieną antausį A.Kubiliui. Ne tik ir ne tiek premjero nekompetencijai, kiek bukam užsispyrimui lipti ant grėblio. To paties, kuris 2000-aisiais R.Paksui įtaisė guzą už norą nusavinti dirbančių žmonių pensijas tik todėl, kad šie nesėdi „užpečky“ su sausu valdišku daviniu, o bando kurti šalies bendrąjį vidaus produktą.
 

Pirmadienį Konstitucinis Teismas priminė, kad jei jau valdžia nusavina piliečių turtą, vogti galima tik vienodai iš visų: įstatymai, kuriais 2009-ųjų pabaigoje pensijos dirbantiems sumažintos daugiau nei nedirbantiems, prieštarauja Konstitucijai. Kodėl konservatoriai bukai pakartojo liberalų ir socialliberalų klaidą, kurios padarinys – 269 mln. Lt valstybės skola? Nebuvo kitos išeities?

Jie taip ir teisinasi. Demagogija. Dirbančių pensininkų didesnis apšvarinimas nei prieš 12 metų išgelbėjo, nei apskritai gali išgelbėti „Sodrą“, kuri kas ketvirtą litą išmoka iš skolintų pinigų. Tai kodėl A.Kubilius lipo ant matomoje vietoje numesto grėblio?

Paradoksas, bet partija, kuri savinasi garbingą konservatorių vardą, nemyli tų, kurie nestovi su ištiesta ranka. Mūsų konservatoriai, beveik kaip komunistai, nevirškina laisvų žmonių, todėl santykiuose su jais taiko kairiųjų nuostatą: „Atimti!“ Tam, kad žinotų, kas Lietuvos miške karalius.
 
Sovietai atimdavo iš kaimiečio papildomą stirtą šieno ir antrą karvę, konservatoriai iš dirbančių pensininkų atėmė didesnį gabalą pensijos. Į dirbantį senjorą valdžia bedė pirštu kaip į buožę. Darbas buvo paniekintas. Šią konservatorių priklausomybės ligą priminė ir gruodį sukelta naujų mokesčių įvedimo isterija, kurios varomoji jėga – troškimas atimti iš tų, kurie daugiau dirba ir bent kruopele daugiau turi. 

Paradoksas, bet partija, kuri savinasi garbingą konservatorių vardą, nemyli tų, kurie nestovi su ištiesta ranka.

Daugelis jau pamiršo, kaip ciniškai prieš trejus metus A.Kubilius naudojo pensijų klausimą naktiniam mokesčių perversmui teisinti. 2008-ųjų gruodį jis teisuoliškai rėžė, kad vienintelė alternatyva PVM ir akcizų didinimui, visų kūrėjų honorarų apdėjimui „Sodros“ mokesčiais – pensijų mažinimas. „Mes nemažinsime pensijų“, lyg užsuktas kartojo premjeras. Jei jo paklausdavo apie TVF, užvirdavo: „Negalima iš TVF skolintis, nes TVF lieps nurėžti pensijas.“ Taip bylojo iki prezidento rinkimų. Paskui nutilo ir nurėžė pensijas net be skolinto TVF kirvio. Žodžiu, banaliai visus apmovė.

Tačiau kažką vis tiek reikia daryti? Paskutinį kartą „Sodra“ galą su galu suvedė tik 2007 metais. Taip žengiant, fondo skola jau po 8 metų sieks 10 proc. BVP, 2050 metais – 45, o 2057 metais – 60 procentų. Tai reiškia, kad žmonės, gimę po 1990-ųjų, pensijų negaus.

Švedijos premjeras F.Reinfeldtas sako, kad švedai privalės dirbti iki 75 metų ir gal net keisti darbą po 50-ties, kitaip dosnios pensijų sistemos šalis neišlaikys, nes tauta sensta: „Kairieji mano, jog kai dirbti tampa per sunku, reikia išeiti į ankstyvą pensiją, bet, aš manau, kad kai dirbti tampa per sunku, reikės imtis kažko kito.“

Jei tai jau skausminga Švedijoje, į kurią žmonės bėga, ar ne dar labiau tai tinka Lietuvai, iš kurios jaunimas bėga divizijomis? Lietuvoje žmonių per 80 metų skaičius pirmąjį XXI a. dešimtmetį išaugo 85 proc., 50–79 metų – penktadaliu.  Valdžia turėtų ne atimti iš dirbančių pensininkų kaulą, o melstis, kad tik tie senjorai dirbtų, ir kuo ilgiau. Nes dirbti čia greit apskritai nebebus kam.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos