Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio Evangelija. Trys velykinės pamokos

Trečiąją dieną po Jėzaus mirties du jo mokiniai keliavo į kaimą už šešiasdešimties stadijų nuo Jeruzalės, vadinamą Emausu. Jie kalbėjosi apie visus tuos įvykius. Jiems taip besikalbant ir besiginčijant, prisiartino pats Jėzus ir ėjo kartu. Jų akys buvo lyg migla aptrauktos, ir jie nepažino jo. O Jėzus paklausė: „Apie ką kalbate eidami keliu?“ Tie nuliūdę sustojo.
Sigitas Tamkevičius
Sigitas Tamkevičius / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Vienas iš jų, vardu Kleopas, atsakė jam: „Nejaugi tu būsi vienintelis ateivis Jeruzalėje, nežinantis, kas joje šiomis dienomis atsitiko!“ Jėzus paklausė: „O kas gi?“ Jie tarė jam: „Su Jėzumi Nazarėnu, kuris buvo pranašas, galingas darbais ir žodžiais Dievo ir visos tautos akyse. Aukštieji kunigai ir mūsų vadovai pareikalavo jam mirties bausmės ir atidavė jį nukryžiuoti. O mes tikėjomės, kad jis atpirksiąs Izraelį. Dabar po viso to jau trečia diena, kaip tai atsitiko.

Be to, kai kurios mūsiškės moterys mums uždavė naujų rūpesčių. Anksti rytą jos buvo nuėjusios pažiūrėti kapo ir nerado jo kūno. Jos sugrįžo ir papasakojo regėjusios pasirodžiusius angelus, kurie sakę Jėzų esant gyvą. Kai kurie iš mūsiškių buvo nuėję pas kapą ir rado viską, kaip moterys sakė, bet jo paties nematė“.

Jėzus jiems tarė: „O jūs, neišmanėliai! Kokios nerangios jūsų širdys tikėti tuo, ką yra skelbę pranašai! Argi Mesijas neturėjo viso to iškentėti ir žengti į savo garbę?!“ Ir, pradėjęs nuo Mozės, primindamas visus pranašus, jis aiškino jiems, kas visuose Raštuose apie jį pasakyta.

Jie prisiartino prie kaimo, į kurį keliavo, o Jėzus dėjosi einąs toliau. Bet jie privertė jį pasilikti, prašydami: „Pasilik su mumis! Jau vakaras arti, diena jau besibaigianti...“

Tada jų akys atsivėrė, ir jie pažino Jėzų.

Tuomet jis užsuko pas juos. Vakarieniaudamas su jais prie stalo, paėmė duoną, sukalbėjo palaiminimą, laužė ir davė jiems. Tada jų akys atsivėrė, ir jie pažino Jėzų, bet jis pranyko jiems iš akių. O jie kalbėjo: „Argi mūsų širdys nebuvo užsidegusios, kai jis kelyje mums kalbėjo ir atvėrė Raštų prasmę?“

Jie tuoj pat pakilo ir sugrįžo į Jeruzalę. Ten rado susirinkusius Vienuolika su savo draugais, kurie sakė: „Viešpats tikrai prisikėlė ir pasirodė Simonui“. O jie papasakojo, kas jiems atsitiko kelyje ir kaip jie pažino Jėzų, kai jis laužė duoną.

(Iš Evangelijos pagal Luką 24,13–35)

Trys velykinės pamokos

Evangelistas Lukas pasakoja apie tai, kas įvyko po Jėzaus nukryžiavimo. Sukrėsti savo Mokytojo mirties ant kryžiaus, palaidojusios visas jų viltis, du Jėzaus mokiniai keliauja į Emausą, į savo namus. Sutiktam nepažįstamam keleiviui jie pasakoja apie paskutinius įvykius Jeruzalėje: „Aukštieji kunigai ir mūsų vadovai pareikalavo jam mirties bausmės ir atidavė jį nukryžiuoti. O mes tikėjomės, kad jis atpirksiąs Izraelį“ (Lk 24, 20–21).

Mokiniai kūrė planus, kad jų Mokytojas bus Izraelio vadas – Mesijas, o jie – privilegijuoti jo tarnai. Ant Kalvarijos kalno šios viltys buvo palaidotos; beliko tik bėgti kuo toliau nuo šios Jėzaus kančių vietos.

Mokiniai bėga, o Mokytojas pasitinka, nes juos myli ir nori sugrąžinti prarastą tikėjimą ir viltį. „Jėzus jiems tarė: „O jūs, neišmanėliai! Kokios nerangios jūsų širdys tikėti tuo, ką yra skelbę pranašai! Argi Mesijas neturėjo viso to iškentėti ir žengti į savo garbę?! Ir, pradėjęs nuo Mozės, primindamas visus pranašus, jis aiškino jiems, kas visuose Raštuose apie jį pasakyta“ (Lk 24, 25–27).

Dievas leidžiasi atpažįstamas žmonių, savo širdyse išsaugojusių nors krislelį anksčiau patirtos jo meilės.

Pasakojimas apie Emauso mokinius yra gera pamoka, kaip Dievas leidžiasi atpažįstamas žmonių, savo širdyse išsaugojusių nors krislelį anksčiau patirtos jo meilės.

Maitintis Dievo žodžiu

Emauso mokiniai atidžiai klausėsi nepažįstamo keleivio, kai šis, remdamasis pranašais, kalbėjo apie būsimąjį Mesiją. Ši kalba buvo tarsi balzamas, užpiltas ant skaudamos žaizdos. Ši kalba yra pamoka ir mums, jog reikia klausytis ne pasaulio balso, girdimo per įvairias komunikacijos priemones ir dažnai maitinančio mus tuščiomis sensacijomis, bet apreikšto Dievo žodžio, kurį turime Šventajame Rašte.

Panašiai, kaip kasdien maitiname savo kūną, taip reikia maitinti ir savo dvasią. Tik Dievo žodžio maitinamas žmogus gali išlaikyti amžinojo gyvenimo viltį.

Geri darbai, kelias Dievop

Kai keliauninkai priėjo Emauso miestelį, nepažįstamasis dėjosi einąs toliau, bet mokiniai „privertė jį pasilikti, prašydami: „Pasilik su mumis! Jau vakaras arti, diena jau besibaigianti...“ (Lk 24, 29 ). Tai antroji pamoka: reikia daryti gerus darbus. Jeigu mokiniai nebūtų pakvietę sutikto keleivio į savo namus, jei nebūtų pasodinę jo už stalo, nebūtų atsivėrusios jiems akys, ir jie nebūtų atpažinę, kad tas keleivis yra prisikėlęs jų Mokytojas. Geri darbai yra užtikrintas kelias, vedantis į susitikimą su Dievu.

Atpažinti Jėzų prie Eucharistijos stalo

Istorija apie Emauso mokinius užbaigiama pasakojimu: „Vakarieniaudamas su jais prie stalo, paėmė duoną, sukalbėjo palaiminimą, laužė ir davė jiems. Tada jų akys atsivėrė, ir jie pažino Jėzų“ (Lk 24, 30–31).

Tai trečioji pamoka: Jėzus labiausiai atpažįstamas prie Eucharistijos stalo. Laužant duoną mokiniai staiga atpažino Jėzų, iš kurio rankų prieš kelias dienas buvo valgę dangaus Duoną Vakarienės kambaryje.

Laužome su Jėzumi Duoną, dalyvaudami Mišiose ir priimdami Eucharistiją, todėl mūsų tikėjimo kelionėje Mišios ir Eucharistija turi išskirtinę svarbą.

Klausytis Dievo žodžio, mylėti žmones darant gerus darbus ir maitintis Eucharistija yra užtikrintas kelias, vedantis į draugystę su Prisikėlusiuoju. Pasitikrinkime, ar tikėjimo kelionėje ko nors svarbaus neapleidžiame.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų