Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Tomas Viluckas: Naujų vėjų dvelksmas Lietuvos katalikybėje

Šeštadienį Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje vyks brolio kunigo Lino Genadijaus Vodopjanovo OFM konsekracija į vyskupus. Naujo vyskupo konsekracija – įvykis, kuris prikausto bažnytinės bendruomenės dėmesį.
 

Krikščioniškoje tradicijoje vyskupo vaidmuo yra labai svarbus. Jis yra ne tik tikinčiųjų bendruomenės vadovas, bet ir dieviškais įgaliojimais apdovanotas asmuo. Krikščionybėje vyskupas suvokiamas kaip Dievo buvimo krikščionių bendruomenėje ženklas. Jis skelbia ir aiškina Bibliją, interpretuoja tikėjimo kraitį, atlieka funkcijas (pavyzdžiui, teikia kunigų ir diakonų šventimus), kurios yra būdingos tik jam.

Šalia naujojo vyskupo pavardės yra įrašas – Telšių vyskupo augziliaras. Pagal Katalikų Bažnyčios praktiką vyskupai pradeda vadovauti vietinės bažnyčios gyvenimui būdami augziliarais. Lotyniškas žodis auxilium reiškia „pagalbą“. Augziliaras padeda vyskupui ordinarui valdyti vyskupiją, o šis savo sprendimus priima pasitardamas su augziliaru. Taip augziliaras tarsi perima vadovavimo įgūdžius, nes dažniausiai vėliau augziliarai tampa ordinarais. Tiesa, pasitaiko ir išimčių, pavyzdžiui, vyskupas J.Tunaitis taip ir liko augziliaru.

Augziliaras nepaveldi sosto tos vyskupijos, kurioje tarnauja, bet būna perkeliamas ordinaru į laisvą vietą. Vyskupas ordinaras (lot. ordinarius reiškia „nuolatinis“) yra administracinio vieneto – diecezijos – suverenus vadovas, kurio sprendimai yra galutiniai ir gali būti revizuoti tik Vatikano.

Brolis Linas tapo ne tik jauniausiu Lietuvos vyskupų konferencijos nariu, bet ir jauniausiu vyskupu pasaulyje.

 Kandidatai į vyskupus yra atrenkami itin kruopščiai, nes numatytas šiai tarnystei kunigas turi būti nepriekaištingos reputacijos, pasižymėti valdymo įgūdžiais, intelektualiniais gabumais ir maldingumu. Katalikų kanonų teisė numato, kad bent kartą per trejus metus Vyskupų konferencija, bendrai ir slaptai pasitarusi, sudaro sąrašą kunigų, kurie būtų tinkami vyskupystei, ir jį persiunčia į Vatikaną. Drauge  išlaikoma kiekvieno vyskupo teisė atskirai pateikti Apaštalų Sostui vardus mažiausiai trijų kunigų, kuriuos jis laiko vertais ir tinkamais eiti vyskupo pareigas.

Vyrauja praktika, kad popiežiaus nuncijus slaptai (apklausos būdu) bei asmeniškai pasiteirauja tiek diecezinių, tiek vienuolijoms priklausančių, kunigų, o taip pat patikimų ir gerai bažnytinius reikalus išmanančių pasauliečių nuomonės apie kandidatus į vyskupus. Apklausiamieji po sunkia nuodėme yra įpareigojami neviešinti nieko (klausimų, atsakymų, kandidatūrų) iš šio proceso.

Apdoroti duomenys siunčiami į Vatikaną – Vyskupų Kongregacijai, kuri ir teikia galutinį variantą popiežiui. Kaip matome, tai ilgas ir kruopštus darbas, kurio metu siekiama nuodugniai išsiaiškinti, ką skirti vyskupu.

Pranciškono brolio Lino paskyrimas Telšių vyskupu augziliaru reikšmingas keliais aspektais. Jis tapo ne tik jauniausiu Lietuvos vyskupų konferencijos nariu, bet ir jauniausiu vyskupu pasaulyje. Tai reiškia, kad tęsiasi Lietuvos episkopato atnaujinimas, kurio kitas laukiamas žingsnis – Kauno vyskupo augziliaro paskyrimas. Be to, įvertintas ir pranciškonų ordino indėlis į mūsų katalikybės atgimimą po sovietmečio, nors šių brolių veikla ne visuomet patikdavo konservatyviems katalikų sluoksniams. Tad jaučiamas naujų vėjų dvelksmas Lietuvos katalikybėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas