Vytaras Radzevičius: Barjeras sportui

Sekmadienį sužinosime, ar sportas dar gali būti sąžiningas. Ar olimpinės idėjos turi vertę, ar jau seniai tapo hitlerių ir putinų galių demonstravimu, o olimpinio sąjūdžio gaivintojas ir sumanytojas baronas Pjeras de Kubertenas vartosi karste kaip ventiliatorius.
Vytaras Radzevičius
Vytaras Radzevičius / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) vykdomasis komitetas dar kartą svarstys, ar dėl dopingo skandalo neleisti Rusijai dalyvauti rugpjūčio 5 dieną prasidedančiose Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Penktadienį Rusijos prezidentas vartė vilko akeles po avies kailiu ir mekeno apie tai, kad sporte negali būti vietos dopingui. Kas gali patikėti draugu Putinu po Krymo užgrobimo , Ukrainos terorizavimo ir Sočio olimpinių žaidynių? Tyrimų išvados apie dopingo vartojimą Rusijos rinktinėje Sočyje apdergė olimpizmą. Be to, sukčiavimą dangstė Rusijos vyriausybė. Kremliaus melas ir demagogija pasiekė tokį lygį, kad net jei kas sakytų tiesą – tikėtų tik naivuoliai su rožiniais akiniais. Kaip turi jausti garbingai varžęsi olimpiečiai, kurie pralaimėjo dešimtąsias dalis sekundžių prieš tabletėmis prišertus sukčius?

Rusijos sportas dėl vyriausybės užmačių dabar atsidūrė tokiose drumzlėse, kad išnerti iš jų švariems prireiks daug pastangų. Juolab kad noro praustis tikrai nesimato.

Rusijos Federacijos federalinė saugumo tarnyba (FSB), sporto ministerija, bei Maskvos antidopingo laboratorija RUSADA su šalies specialiųjų tarnybų žinia, kontroliavo ir manipuliavo dopingo testų rezultatais. Ironiška Rusijos sporto ministro Vitalijaus Mutko pavardė – į lietuvių kalbą ją galima būtų išversti kaip Drumzlius. Rusijos sportas dėl vyriausybės užmačių dabar atsidūrė tokiose drumzlėse, kad išnerti iš jų švariems prireiks daug pastangų. Juolab kad noro praustis tikrai nesimato.

Kai kas nors sako, kad sporte nėra politikos – pažiūrėkite į šį atvejį. Tikslesnis pasakymas būtų, kad sporte politikos neturėtų būti. Garbingas sportinis rungtyniavimas galbūt net apmalšina karingiausių marginalų poreikius. Tačiau kai kuriose valstybėse sportas virto dezinformacijos bomba – matykit mūsų pergales ir didybę, mažiau galvosit apie savo keistą tikrovę.

Dukart chemijos mokslų kandidatė Julija Jefimova interviu Sovsport.ru dopingo kontrolėje įžvelgia politinį spaudimą prieš Rusiją. Panašu, kad šios šalies dopingo virtuozai gerina ne tik raumenų veiklą, bet ir keičia žmogaus mąstymą. Dukart diskvalifikuota plaukikė savo samprotavimais prilygsta nagų laku padailintai plūdei, kurią kada reikia nardina dumblini karosai.

Ir vėl vardinis paradoksas. Vardas Julija kilęs iš vyriško Julijus. Pagal vieną iš versijų šio vardo reikšmė graikų kalboje ιουλος reiškia „barzdos pūkas“.

O ką gali žinoti? Istorija dar prisimena ūsuotas Rytų Vokietijos plaukikes Monrealio olimpinėse žaidynėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai