11 11 /13:15

Kritika R.Žemaitaičiui nesuveikė: socialdemokratai, demokratai ir „Nemuno“ aušra sudarė valdančiąją koaliciją

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ vadovai pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį, nors pastarosios lyderiui Remigijui Žemaitaičiui skriejanti tarptautinė kritika dėl antisemitinių pareiškimų ir pritemdė džiugias nuotaikas.

Įsipareigojimas kovoti su antisemitizmu

Sutartį pasirašė socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, dalyvaujant ir partijos kandidatui į premjerus Gintautui Paluckui, taip pat demokratų vedlys Saulius Skvernelis ir R.Žemaitaitis.

V.Blinkevičiūtė sakė, kad turės stiprią valdančiąją daugumą, kurią sudarys 86 nariai. Jos teigimu, būsima Vyriausybė bus darbinga ir gebanti priimti sprendimus.

V.Blinkevičiūtė teigė, kad „sutarimas rastas po ilgų derybų“.

„Šitos trys partijos turi didžiulį Lietuvos žmonių pasitikėjimą, už jas balsavo virš pusės milijono žmonių. (...) Dabar svarbu, kad darbai pirmiausia parodytų, kad mūsų valdančioji koalicija stipri, kad būsima Vyriausybė yra tikrai darbinga ir gebanti priimti sprendimus, nes to laukia Lietuvos žmonės“, – sakė ji.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Vilija Blinkevičiūtė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Vilija Blinkevičiūtė

S.Skvernelis teigė, kad reikia baigti istorijas, kaip būtų, jeigu būtų, dabar viską parodys ir paneigs įvairiausius mitus, dvejones, abejones konkretūs veiksmai.

„Iš visų alternatyvų, kurios buvo, deja, yra tokia realybė, šiandien reikia kalbėti ne tik apie pačią koalicijos sudėtį, bet ir apie tai, ar ji galės įgyvendinti ir priimti sprendimus Seime“, – sakė jis.

„(Šis variantas – BNS) buvo pasirinktas atsižvelgiant į pagrįstą būsimo ministro pirmininko pageidavimą, kad stabilumas ir užtikrintumas priimant svarbiausius dalykus (...) būtų užtikrinti gana solidžia balsų persvara“, – teigė demokratų lyderis.

Anot S.Skvernelio, tai nebuvo idealiausias variantas, tačiau jis „garantuoja, kad net ir atsiradus vadinamojo politinio džiazo, bus galimybė priimti svarbiausius sprendimus, kurių tikrai reikės“.

Atsakydama į užsienio partnerių kritiką V.Blinkevičiūtė teigė, kad koalicijos partneriai yra rimtai nusiteikę ir darbai parodys, kad priima rimtus sprendimus. Ji priminė, kad koalicijos sutarty įrašytas įsipareigojimas kovoti su antisemitizmu ir ksenofobija.

Dar praėjusios savaitės pabaigoje, kai sutartį tvirtino partijų valdantieji organai, šios nuostatos nebuvo.

Pirmadienį paskelbtoje sutartyje rašoma: „Gerbiame visus įvairių tautybių žmones, kurie šimtmečiais prisidėjo ir prisideda prie Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo ir jos gerovės kūrimo.“

„Kovosime su antisemitizmu, ksenofobija ir bet kokios formos neapykantos kurstymu“, – teigiama sutartyje.

Koalicijos sutarties projekte, kurį BNS matė dar praėjusio šeštadienio rytą, buvo įrašytas tik įsipareigojimas priimti kovos prieš ksenofobiją priemonių planą.

Šitaip būsima valdančioji dauguma siekia sumažinti jai tenkančią kritiką dėl kaltinimų antisemitine retorika „aušriečių“ lyderiui R.Žemaitaičiui.

R.Žemaitaitis džiaugėsi koalicijos partneriais, kurie priėmė šį sprendimą. Jis teigė tikįs, kad sprendimai, kurie reikalingi visuomenei, bus priimti.

„Mes palaikome tą poziciją, kad tikrai kova su antisemitizmu turi būti, negalima toleruoti šitų dalykų“, – sakė „Nemuno aušros“ lyderis, pasirašęs valdančiosios koalicijos sutartį su socialdemokratais ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.

„Aš manau, kad (...) tiesiog leiskite dirbti šitai Vyriausybei ir savo darbais įrodyti, ko jinai verta“, – teigė R.Žemaitaitis.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Koalicinės sutarties pasirašymas. Remigijus Žemaitaitis ir Vilija Blinkevičiūtė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Koalicinės sutarties pasirašymas. Remigijus Žemaitaitis ir Vilija Blinkevičiūtė

Sutarė, kad R.Žemaitaitis nurims

R.Žemaitaitis, komentuodamas savo įrašus „Facebook“, teigė, kad jau sumokėjo už savo teiginius po Konstitucinio Teismo sprendimus. Jis ragino leisti dirbti Vyriausybei. Jis teigė galįs tik atsiprašyti tų, kurie įsižeidžia dėl jo pasakymų.

V.Blinkevičiūtė teigė pirmadienio rytą kalbėjusi telefonu su prezidentu Gitanu Nausėda, kuris išreiškė rūpestį, kaip seksis dirbti su „Nemuno aušra“.

„Esu įsitikinusi, kad Remigijus yra atsakingas, kaip ir visa valdančioji dauguma, už Lietuvos žmones ir tarptautinį įvaizdį, ir visada galvos, ką sako“, – sakė ji.

VIDEO: A.Širinskienė: R.Žemaitaičio komunikacija turi keistis

Pasak V.Blinkevičiūtės, po pokalbių su prezidentu įrašytas papildomas įsipareigojimas į sutartį, kad kovos su antisemitizmu, ksenofobija ir visom kitom neapykantos skatinimo apraiškom. S.Skvernelis taip pat teigė, kad su prezidentu kalbėjosi telefonu ir jam kelia nerimą tarptautinė kritika.

S.Skvernelis sakė tikįs, kad R.Žemaitaičio retorika jau baigėsi ir „Facebook“ „bus išrinktas iš jo galvos“. „Mes kalbėjomės apie tai daug ir rimtai“, – teigė S.Skvernelis. Jis teigė blogai vertinąs ligšiolinę R.Žemaitaičio retoriką.

R.Žemaitaitis teigė neištrinsiantis savo „Facebook“ paskyros, tačiau žadėjo pakeisti savo retoriką.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Koalicinės sutarties pasirašymas. Saulius Skvernelis
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Koalicinės sutarties pasirašymas. Saulius Skvernelis

Ar bus R.Žemaitaitis Seimo vadovybėje?

G.Paluckas teigė, kad rinkėjų valia įpareigoja atsižvelgti į situaciją. Taip jis atsakė į klausimą, kas pasikeitė nuo rinkimų laiko, kai socialdemokratai teigė nesudarysiantys koalicijos su „Nemuno aušra“.

G.Paluckas teigė, kad kol kas negali atsakyti, kas užims ministrų postus. „Vyriausybės formavimas yra atsakingas procesas, bus vertinama ir kompetencijos, ir kiti dalykai“, – sakė G.Paluckas.

Jis neatsakė į klausimą, ar R.Žemaitaitis gali tikėtis posto Seimo vadovybėje.

R.Žemaitaitis taip pat neatsakė į klausimą, ar norėtų tapti Seimo vicepirmininku. Jis siūlė palaukti, „nes laikas įdomus“. „Palaukite, kaip ir sakė būsimas premjeras, laikas yra įdomus, gal po mėnesio, gal po pusės metų, gal po metų bus kas nors kita“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.

Jis teigė, kad jam užtektų būti ir paprastu Seimo nariu, jei jo balsavimai duos naudos.

R.Žemaitaitis leido suprasti laukiantis teismo sprendimo. Jis žadėjo pats atsisakysiąs teisinės neliečiamybės.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Vilija Blinkevičiūtė, Gintautas Paluckas
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Vilija Blinkevičiūtė, Gintautas Paluckas

G.Paluckas aiškinosi Vokietijos socialdemokratų lyderiui

G.Paluckas teigė pirmadienį paaiškinęs Vokietijos socialdemokratų lyderiui faktinę padėtį, kad nebūtų klaidingų interpretacijų, ir tikinęs, kad socialdemokratų vadovaujamoje koalicijoje nebus jokių antisemitizmo apraiškų.

„Šiandien ryte bendravome ir su Vokietijos socialdemokratų pirmininku, šią situaciją mes aptarėme. Be jokios abejonės, jie taip pat stebi situaciją, turint galvoje, kad mes esame strateginiai partneriai ir turime labai rimtų dvišalių įsipareigojimų“, – sakė G.Paluckas.

Jis teigė kolegoms iš Vokietijos paaiškinęs „faktinę situaciją“.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Gintautas Paluckas
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Gintautas Paluckas

„Tokia, kokia ji yra, tam, kad nesusidarytų klaidingo įspūdžio ar įvaizdžio iš netikslių citavimų socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje“, – kalbėjo socialdemokratų kandidatas į premjerus.

Kas numatyta sutartyje?

Koalicijos sutartyje numatyta, kad partijos formuos G.Palucko vadovaujamą Vyriausybę, o Seimo pirmininku taps demokratų lyderis S.Skvernelis.

Sutarties priede fiksuojama, jog „Nemuno aušrai“ teks vadovavimas trimis, demokratams – dviem ministerijoms, LSDP – devynioms.

„Aušriečiai“ vadovaus Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms, o demokratai – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijoms. Socialdemokratai turės finansų, krašto apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, susisiekimo, sveikatos apsaugos, švietimo, mokslo ir sporto, užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrų portfelius.

LSDP priklausys pirmojo Seimo vicepirmininko ir dar dvi vicepirmininkų pareigybės. Dar du Seimo pirmininko pavaduotojai bus „Nemuno aušros“ atstovai.

Koalicijos sutartyje taip pat žadama kurti Kelių fondą, įvesti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą vaisiams ir daržovėms, pertvarkyti antrąją pensijų pakopą, aktyviau kovoti su ksenofobija, leisti grįžti pas visuomeninį elektros tiekėją, stabdyti švietimo reformas.

LSDP, „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ koalicija kitos kadencijos parlamente turėtų mažiausiai 86 mandatus iš 141.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Saulius Skvernelis, Vilija Blinkevičiūtė, Gintautas Paluckas, Remigijus Žemaitaitis
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Saulius Skvernelis, Vilija Blinkevičiūtė, Gintautas Paluckas, Remigijus Žemaitaitis

Tarptautinė kritika, D.Grybauskaitės kirtis

Paskelbus apie koaliciją, politikai iš Izraelio, Jungtinių Valstijų ir Vokietijos, taip pat Lietuvos žydų bendruomenė išreiškė nerimą dėl socdemų sprendimo eiti į koaliciją su „aušriečiais“, kurių lyderis R.Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydus kurstymo.

Į socialdemokratus ppirmadienį viešai kreipėsi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, ragindama atsikvošėti ir teigidama, kad „tokia koalicija jau daro nepataisomą reputacinę žalą mūsų partnerių ES ir NATO akyse“. D.Grybauskaitė sakė, kad „šiuo metu formuojamą koaliciją negaliu vertinti kitaip tik kaip kremlinio dvoko koaliciją su fašistuojančių rudmarškinių prieskoniu“.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Dalia Grybauskaitė balsavo Prezidento rinkimuose ir referendume
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Dalia Grybauskaitė balsavo Prezidento rinkimuose ir referendume

Dėl „Nemuno aušros“ planų dirbti koalicijoje aktyvistai kitą ketvirtadienį – pirmąją naujos kadencijos parlamento darbo dieną – mitinguos prie Seimo.

Kritikos Lietuvoje ir užsienyje socialdemokratų sprendimas kviesti į valdančiąją daugumą „aušriečius“ sulaukė dėl to, jog R.Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus, o Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.

Po KT sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato – taip jis išvengė apkaltos ir vėliau galėjo kandidatuoti į prezidentus bei į Seimo narius.

Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.

Prezidento tyla

Prezidentas Gitanas Nausėda iki šiol nepakomentavo socialdemokratų sprendimo įtraukti „aušriečius“ į koaliciją, tik buvo pažadėjęs įsitraukti į procesą, jeigu valdančiosios daugumos formavimas strigtų.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda

Šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas BNS patvirtino, kad G.Nausėda pirmadienio rytą susitiko su socdemų lydere Vilija Blinkevičiūte, G.Palucku ir S.Skverneliu bei išsakė savo nuomonę dėl koalicijos sudarymo.

Pats G.Nausėda pasisakyti žada vėliau pirmadienį. Pranešta, kad jis komentarus teiks 14.40 val.

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sekmadienį transliuotoje LRT televizijos laidoje „Savaitė“ teigė, jog po parlamento rinkimų spalį Prezidentūra tikėjosi, kad naujajame Seime ir Vyriausybėje dirbs kitokia valdančioji dauguma.

LSDP iš pradžių skelbė mėginanti koaliciją formuoti su demokratais ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau su pastarųjų pirmininku Ramūnu Karbauskiu nesutariantis demokratų lyderis S.Skvernelis priešinosi „valstiečių“ įtraukimui į valdžią.

A.Skaisgirytė sakė, kad kitą savaitę prezidentas turėtų susitikti su kandidatu į premjerus G.Palucku aptarti su koalicija susijusių klausimų. Jos teigimu, tvirtinant Ministrų kabinetą, be kitų dalykų, bus vertinama, ar kandidatas užimti ministro pareigas nėra kaip nors susijęs su antisemitizmu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis