Buvę Kybartų pataisos namai visai neseniai tapo Kybartų užsieniečių registracijos centru. Dabar čia gyvena daugiau nei 700 migrantų.
Naujoje stovykloje valdžia išpildė migrantų norą gyventi suskirstytiems į sektorius pagal tautybę. Migrantai dėl šio sprendimo džiaugiasi. Tikisi, kad sumažės reketas, patyčios bei kiti nusikaltimai.
Po stovyklos teritoriją vyrai gali vaikščioti laisvai, tačiau tik savo sektoriuose. Jis apima etninės grupės gyvenamąją vietą ir skiriasi savo dydžiu. Sektorius gali apimti ir kelis aukštus – pavyzdžiui, irakiečių.
Centro patalpos yra paruoštos šildyti, veikia medicinos punktas.
Kaliniai turėjo daugiau privačios erdvės nei migrantai
Viename kambaryje gyvena apie 15–20 migrantų, o buvusiuose Kybartų pataisos namuose didžiausias skaičius nuteistųjų vienoje patalpoje buvo 11.
Migrantai naujoje stovykloje skundžiasi, kad neturi privačios erdvės. Mažose patalpose, jų manymu, gyvena per daug žmonių, kai kur tarpas tarp lovų – vos pusė metro.
Vyrai miega dviaukštėse metalinėse lovose. Norėdami susikurti privačią erdvę, jie tarp lovų kabina paklodes, rankšluosčius ar rūbus.
Kiekviename kambaryje yra stalas ir spintelės, kuriose migrantai gali laikyti savo daiktus. Atvykę į Kybartus jie gavo antklodę, pagalvę, rankšluostį bei muilą.
Džiaugiasi pagerėjusiu maistu
Rūdninkų stovykloje maisto davimo valandos buvo nevienodos. Kartais pusryčius vaikinai valgė 10 val., o kartais ir 14 val. Vakarienė būdavo patiekiama 22 val., o kartais ir vidurnaktį. Todėl vyrai džiaugiasi, jog šioje stovykloje maistas duodamas reguliariai, nevėluojama.
Nemokamas maitinimas migrantams suteikiamas tris kartus per dieną. Maistas gaminamas stovyklos teritorijoje. Nustatytomis valandomis migrantai ateina į valgyklą. Čia turi per trisdešimt minučių pavalgyti. Irakiečiai pasakoja, kad šioje stovykloje maistas daug skanesnis nei Rūdninkuose. Porcijos didesnės, daugiau daržovių ir vaisių.
Irakietis Saffa ir visas jo sektorius pusryčius valgo apie 7 val. ryto, pietus 12 val., o vakarienę 5 val.
Stovykloje taip pat yra virtuvės patalpa. Joje yra stalas, šaldytuvas ir virdulys. Tačiau nėra viryklės maistui pašildyti.
Kol kas centre parduotuvė nedirba.
Prausiasi šaltu vandeniu
Kiekviename aukšte yra dušų bei tualetų patalpos.
Irakiečiai Muhammedas ir Saffa pasakojo, jog jų gyvenamajame pastate prausimosi vietoje, apie 50 cm aukštyje, įrengti vandens kranai. Čia taip pat atvykėliai rado kibirą bei guminę žarną.
Šiuo metu migrantai prausiasi ir skalbia rūbus naudodami elektriniame virdulyje pašildytą vandenį.
VSAT dar prieš migrantams įsikraustant pranešė, jog vanduo kol kas bus šaltas, tačiau bus sudaroma galimybė maudytis pirtyje.
Tualetai įrengti atskiroje patalpoje. Ne visi jie veikia, keletas užkimšti žemėmis bei šiukšlėmis.
Po vakarienės kiekvienas aukštas užrakinamas
Kiekvienas sektorius turi savo vidinį kiemelį. Saffa ir Mohammedas gyvena su arabiškos kilmės migrantais. Lauke jie turi futbolo vartus ir krepšinio aikštelę. Taip pat po stogeliu jiems yra įrengti keli treniruokliai.
Saffa ir Mohammedas į vidinį kiemelį gali išeiti iki 5 val. vakaro. Po vakarienės vyrai užrakinami aukšte, kur nėra nei stovyklos personalo, nei kamerų. Todėl, jeigu kažkas nutiktų vienam iš migrantų, vyras nežinotų, kur reikėtų kreiptis pagalbos.
Laisvalaikiu vyrai žaidžia krepšinį, futbolą. Taip pat lošia kortomis bei žaidžia stalo žaidimą „Domino“. Migrantai, turintys internetą, žiūri filmus, serialus, skaito knygas.
Vėliau migrantai galės lankytis stadione, uždaroje sporto salėje ir bibliotekoje. Šių patalpų lankymas pagal sektorius bus suskirstytas valandomis.