L.Mažylis tai 15min patvirtino po to, kai trečiadienį EP politinės frakcijos pasiekė galutinį sutarimą dėl naujosios EK sudėties, kurioje yra ir gynybos bei kosmoso komisaras A.Kubilius.
„Seniūnų sueiga – taip turbūt reikėtų sakyti – davė žalią šviesą po tam tikrų debatų ir kontroversijų. Tai dabar belieka formalus sprendimas, na, jis nėra visai formalus, nes reikia surinkti tam tikrą balsų daugumą Europos Parlamento plenarinėje sesijoje. Ta žalia šviesa – ji turėtų būti pirmąją gruodžio, t.y. sekmadienį, Europos Komisija turėtų pradėti savo veiklą ir turėtų atsilaisvinti tas mandatas“, – svarstė L.Mažylis.
„Intrigos jau praktiškai nėra: viduje esu apsisprendęs – jei ateis toks pasiūlymas iš Vyriausiosios rinkimų komisijos, realiai esu apsisprendęs pozityviai – vykti ten. Kadangi jau galiu šiek tiek patirtis ir iššūkius, kurie yra čia ir ten, tai vis tiek ten tų patirčių yra daugiau, ir kontaktų, ir nebaigtų klausimų, ir įdirbio“, – savo sprendimo motyvus paaiškino jis.
Atsilaisvinus L.Mažylio vietai Seime, į jį turėtų patekti buvusią kadenciją dirbusi konservatorė, medikė Jurgita Sejonienė.
Svarstymai dėl EK sudėties – su kliūtimis
Naujajai Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen komandai formuoti pritarimas duotas po ilgų nesutarimų ir savaitės derybų – šis žingsnis atvėrė kelią kitą savaitę vyksiančiam parlamento patvirtinamajam balsavimui ir EK darbo pradžiai gruodį.
EK sudėtyje bus ir prieštaringai vertinamas kraštutinių dešiniųjų pažiūrų komisaras iš Italijos Raffaele Fitto. Centro ir kairės europarlamentarai reiškė nepasitenkinimą, jog šiam kraštutinės dešinės partijos „Italijos broliai“ nariui buvo suteiktas įtakingas vicepirmininko postas.
Nepaisant trečiadienio proveržio, tarp kai kurių kairiųjų, nepatenkintų R.Fitto vaidmeniu, vis dar tvyrojo nusivylimas, ir neatmetama galimybė, kad per kitą savaitę vyksiantį balsavimą atsiras politikos perbėgėlių, nors pagrindinės jėgos beveik neabejoja rezultatu.
Diskusijų buvo kilę ir dėl Vengrijos premjero Viktoro Orbono sąjungininko, kandidato į kaimynystės ir plėtros kandidatus Oliverio Varhelyi kandidatūros. Kairieji ir centristai įstatymų leidėjai dėl jo požiūrio į abortus ir LGBTIQ teises siekė užblokuoti kandidatūrą, tačiau galiausiai ir šiam komisarui uždegta žalia šviesa iš jo portfelio pašalinus jautrų lytinės ir reprodukcinės sveikatos klausimą.
Tuo metu A.Kubiliaus kandidatūrai į gynybos ir kosmoso komisarus pritarta sklandžiai. Jis per pirmąsias 100 kadencijos dienų žadėjo pateikti planą dėl Europos gynybos ateities, įvardijo būtinybę sistemiškai pertvarkyti Europos gynybą, ją grindžiant glaudžiu valstybių narių ir NATO bendradarbiavimu.
EP dėl kandidatų į komisarus ketina balsuoti lapkričio 25–28 dienomis sesijoje Strasbūre. Komisija išrenkama paprasta balsų dauguma.
Kiekviena iš 27 ES valstybių narių turi paskirti po vieną narį į EK – aukščiausią ES vykdomąją instituciją ir vieną galingiausių reguliavimo institucijų pasaulyje.
Užtikrinti, kad ES vairas būtų greitai perduotas, yra labai svarbu tuo metu, kai blokas turi spręsti karų Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose klausimus, Donaldo Trumpo sugrįžimą į Baltuosius Rūmus bei smunkantį bloko konkurencingumą su JAV bei Kinija.