Kauno senamiesčio erdvė, kurioje planuojamos statybos, yra reprezentacinė miesto vieta su vaizdinga Kauno pilies, Neries ir santakos panorama.
Savivaldybė savo planus aiškina tuo, kad dabar toje vietoje plytintis asfaltuotas antžeminis parkavimas su automobiliais nepuošia šios teritorijos. Miesto valdžia nurodė turinti viziją ten įrengti parką, o pačią stovėjimo aikštelę „nuleisti“ į požemį.
Šią savaitę paaiškėjo, kiek architektų nusprendė dalyvauti paskelbtame konkurse. Paviešintos ir dešimties konkurso dalyvių pateiktos vizijos.
Susipažinti su jomis galima Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus internetiniame puslapyje: laskaunas.lt. Tokia galimybė suteikiama iki sausio pabaigos.
„Šiuo metu ekspertai vertina darbus, ar jie atitinka visus keliamus reikalavimus, o po savaitės susirinkusi profesionalų komisija įvertins pasiūlymus ir išrinks nugalėtoją.
Gyventojai jau gali susipažinti su visais konkurso projektais ir maketais – internete arba Architektų namų salėje“, – informavo Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gedeminas Barčauskas.
Kėlė 3 tikslus
Savivaldybės užsakymu atvirą konkursą organizavęs Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius kvietė dalyvius teikti administracinio pastato ir viešosios erdvės su požeminiu garažu architektūrinių sprendinių projektinius pasiūlymus.
Konkurse kelti 3 tikslai: dabartinę Kauno pilies automobilių stovėjimo aikštelę paversti žalia laisvalaikio oaze, po ja numatyti požeminį parkavimą, o netoliese, trikampės sankryžos vietoje, suprojektuoti administracinį pastatą.
Jonavos ir A.Jakšto gatvių sankryžoje (Jonavos g. 1F) užstatymo plotą numato miesto detalusis planas, pradėtas rengti bemaž prieš 15 metų.
Dar tarpukariniame 1922-ųjų Kauno miesto plane šioje senamiesčio dalyje numatyta vieta pastatams.
Remiantis detaliuoju planu, atnaujinta rekreacinė zona taptų savotišku Santakos parko tęsiniu.
Ateityje šią senamiesčio dalį su kitapus Neries esančia Brastos gatve sujungs pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas. Jis užtikrins patogesnį susisiekimą su Vilijampole.
Tikisi įpūsti daugiau gyvybės
Kaip informuoja Kauno savivaldybė, 1,61 ha ploto sklype viešoji erdvė turėtų sudaryti bendrą kompozicinį kompleksą su šalia numatytu administraciniu pastatu. Pastarajam nedidelis užstatymo plotas numatytas už dabartinės stovėjimo aikštelės ribų, priešais dabar veikiančią kebabinę ir viešąjį tualetą.
Naujose patalpose, kaip skelbė savivaldybė, galėtų įsikurti per dešimtį vietų po miesto centrą „išsibarsčiusių“ savivaldybės skyrių, tokių kaip Socialinės paramos ir paslaugų, Vidaus audito, darbuotojai. Taip pat į naujas patalpas būtų perkeltos kai kurios biudžetinės įstaigos, kaip Socialinių paslaugų centras.
„Tame objekte būtų numatoma įrengti klientų aptarnavimo arba priėmimo centrą, veikiantį vieno langelio principu, kur galėtų atvykti ir kreiptis absoliučiai visi gyventojai, kuriems reikia bet kokių savivaldybės paslaugų, ne tik minėtų skyrių“, – anksčiau yra aiškinęs savivaldybės administracijos direktorius Tadas Metelionis.
Dabar kauniečiai priimami pagrindiniame savivaldybės administracijos pastate Laisvės alėjoje. Po šių pokyčių paslaugos kauniečiams neva būtų pasiekiamos greičiau, patogiau ir vienoje vietoje.
„Senamiesčio prieigos neabejotinai taptų dar patrauklesnės, humanizuotos. Įpūsti daugiau gyvybės Senamiesčiui norime ne tik rekonstruodami Rotušės aikštę ir tvarkydami gatves. Tam reikia kompleksinių sprendimų, kuriems esame pasiruošę.
Dabartinis asfaltuotas antžeminis parkavimas su automobiliais nepuošia šios erdvės. Turime viziją vietoje jos įrengti parką, o stovėjimo aikštelę „nuleisti“ į požemį, padidinant vietų skaičių iki maždaug 280“, – planus išdėstė G.Barčauskas.
Nugalėtojas paaiškės vasarį
Architektūrinio konkurso sąlygose numatytas statinio plotas siekia apie 3,8 tūkst. kv. metrų. Statybos, kaip viliasi savivaldybė, galėtų prasidėti ne anksčiau kaip 2028-ųjų viduryje.
Dalis architektų kritikavo konkurso paskelbimą projekto neaptarus Regioninės architektūros taryboje, teigė, kad tokios paskirties pastatui vieta senamiestyje per gera, ragino teritoriją planuoti kompleksiškai.
O štai T.Metelionis tvirtino, kad pagal detalųjį planą aptariamoje vietoje gali būti statomas ne daugiau kaip trijų aukštų pastatas, jis senamiestyje nebus svetimkūnis, o šiai miesto daliai reikia naujų traukos centrų.
Iš architektūrinių idėjų konkurso dalyvių laukta aukštos kokybės architektūrinių sprendimų, kurie integraliai derėtų su senamiesčio urbanistiniu audiniu. Pasiūlymus vertins kompetentinga komisija, sudaryta iš architektūros ir urbanistikos ekspertų.
Viešas konkurso projektų aptarimas vyks sausio 23 dieną 10 valandą Architektų namuose, Vilniaus g. 22-1A. Komisija galutinius rezultatus skelbs vasarį.
Geriausių darbų trejetukas sulauks premijų, o su pirmos vietos laimėtoju bus pradėtos derybos dėl projektavimo.
Pirmos vietos laimėtojui atiteks 13 tūkst. eurų premija. Antrosios geriausios idėjos autoriams bus skirta 10 tūkst. eurų, o trečiosios – 7 tūkst. eurų piniginiai apdovanojimai.
Kauno miesto savivaldybės skaičiavimu, senamiestyje prie pilies planuojamas statyti miesto administracijos pastatas su projektavimu galėtų kainuoti per 17 mln. eurų. Tai – preliminari suma.