Pagal Vilniaus tarybos sprendimą, numatoma mokesčio kompensavimo kaina taikoma atsiskaitymams pagal sudarytas lėšų naudojimo sutartis tarp Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir nevalstybinės švietimo įstaigos. Sprendimas įsigalios nuo šio rugsėjo.
Kainos nedidės?
Miestas net pasirašė su 40-ties nevalstybinių darželių atstovais Bendradarbiavimo memorandumą, kuriame savivaldybė pasižadėjo bendradarbiauti, o privačių darželių atstovai – nustatyti nekintantį mokesčio dydį. Tai turėtų reikšti, kad kainos darželiuose nekils.
Kaip tik tuo dar tik pristačius idėją Vilniaus taryboje garsiai suabejojo sostinės socialdemokratai. Jų vicemeras Gintautas Paluckas tuomet sakė, kad 100 eurų krepšelis gali reikšti, kad mokestis kaip tik tiek ir išaugs, nes tėvai toliau mokės, kaip mokėję, apie 300 eurų už savo atžalų ugdymą.
Anot G.Palucko, tokia savivaldybės kompensacija sprendžia tik gana dideles pajamas turinčių vilniečių problemas. Mažiau uždirbantieji paliekami tuo rūpintys patys. G.Paluckas tvirtino, kad jų frakcija tokios iniciatyvos tikrai nerems.
Siūlo mokėti visiems nepatekusiems
Prieš lemiamą tarybos posėdį prabilo ir buvę valdantieji – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai). Jų frakcijos atstovo Miroslavo Monkevičiaus teigimu, frakcija užregistravo siūlymą patobulinti 100 eurų darželinukų tėvams skyrimo tvarką, numatant, kad ši kompensacija būtų skiriama visiems vilniečiams, kurie negavo vietos savivaldybės darželyje ir nelanko jokios įstaigos.
„Dabar planuojama įdiegti tvarka diskriminuotų tuos, kurie ne tik negavo vietos savivaldybės darželiuose, bet ir privačiuose. Pagaliau, ne visi turi galimybę primokėti 250 eurų, tai – nelygios sąlygos. Todėl skiriant 100 eurų visiems tėvams, negaunantiems vietos darželiuose, bus leidžiama patiems apsispręsti, kur vaikelis mokysis. Taip bus realiai sprendžiama vietų darželiuose trūkumo problema“, – sakė klausimą Vilniaus miesto tarybai pristatysiantis tarybos narys Miroslavas Monkevičius.
Ši frakcija taip pat kreipėsi ir į Vyriausybės atstovą, prašydama išnagrinėti, ar dabartinė tvarka, jeigu ji būtų nepakeista, nediskriminuotų tų tėvų, kurie neturi papildomų 200-300 eurų ir negali leisti savo atžalos į privatų darželį net su savivaldybės kompensacija.
M.Monkevičius siūlo darželių steigimui skirti po „Air Lituanica“ uždarymo neva sutaupytus 8 mln. eurų, kuriuos ketinta kasmet skirti oro bendrovei. Bet jų siūlymai palaikymo nesulaukė.
Tvarkys ir savivaldybės darželius
Tačiau meras Remigijus Šimašius džiaugiasi iniciatyva skirti 100 eurų kompensacijas ir vadina tai vienu iš keturių žingsnių sukurti daugiau vietų sostinės darželiuose.
„Tačiau tai tik vienas iš žingsnių. Įgyvendinę „4 žingsnių“ programą, skirtą spręsti darželių stygiaus problemą sostinėje, iki kitų metų rudens planuojame sukurti iki 3,5 tūkstančio vietų darželinukams“, – sakė meras.
Šie žingsniai dar apima ir dviejų savivaldybės darželių „Ąžuolas“ bei „Gluosnis“ ir „Kodėlčiuko“ skyriaus įrengimą, taip atsiras 560 naujų vietų. Bajoruose ir Santariškėse bus skirti sklypai moduliniams darželiams statyti, kuriuose atsirastų iki 300 naujų vietų. Valstybinę žemę darželiams perėmus dar 8 sklypuose, būtų sukurta dar apie 1000-1500 naujų vietų darželinukams. Paskutinis žingsnis yra pasiūlyti privatiems darželių steigėjams savivaldybės turimas patalpas, esą čia gana greitai – jau šią žiemą – galima įrengti darželių grupes.
Visi šie žingsniai, pasak mero, padaromi greitai, tad per metus ar ilgiausiai dvejus darželių problema bus beveik išspręsta. „Vilniečiai gali drąsiau planuoti vaikus, drąsiau jaunos šeimos gali atvykti į Vilnių, vietų darželiuose problemą per dvejus-trejus metus išspręsime visiškai ir prie vilniečių su vaikais rikiuosis eilė darželių, siūlančių savo paslaugas“, – optimizmu tryško R.Šimašius.
Vilniaus mieste yra 119 lopšelių–darželių, 7 darželiai, 15 darželių-mokyklų, 2 vaikų ugdymo centrai, kuriuos lanko apie 28 tūkst. vaikų. Privačių įstaigų yra apie 80, jas lanko apie 2,5 tūkst. vaikų.