2023 07 03

13 Europos valstybių parlamentų atstovai pasirašė pareiškimą dėl karo pabėgėlių

13 Europos valstybių parlamentų atstovai praėjusią savaitę Varšuvoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje pasirašė pareiškimą dėl Ukrainos karo pabėgėliams kylančio prekybos žmonėmis pavojaus.
Bachmutas
Bachmutas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Lietuvos parlamentui pasirašant dokumentą atstovavo Seimo narys liberalas Arminas Lydeka.

„Iš Ukrainos bėgantiems žmonėms, ypač moterims ir vaikams, kyla didelė prekybos žmonėmis rizika, įskaitant seksualinio išnaudojimo, išnaudojimo darbui, priverstinio nusikalstamumo ir kitų formų išnaudojimo rizika“, – sakoma pareiškime, kurį pirmadienį išplatino Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Parlamentarai įsipareigojo apsaugoti Ukrainos karo pabėgėlius taikydami jų pažeidžiamumą mažinančias ir šalinančias teisėkūros ir politikos priemones, suburti tam kolegas, suinteresuotus imtis prekybos žmonėmis rizikos mažinimo priemonių, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

„Nuo karo bėgantis asmuo yra labai pažeidžiamoje situacijoje, negana to, pavargęs, išgyvenantis stresą. Verbuojama gali būti jau pasienyje, pasinaudojant žmonių pažeidžiamumu: čia daug žmonių, didelė sumaištis. Labai svarbu, kad iš Ukrainos atvykę žmonės nebūtų pamesti – tokiais atvejais kiltų išnaudojimo rizika. Kai atvykstančiųjų daug, susidaro sąlygos dingti“, – pažymėjo A.Lydeka.

Kaip pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius, Liberalų sąjūdžio atstovas A.Lydeka pareiškimą pasirašė viešėdamas birželio 27–28 dienomis Lenkijos Seimo maršalkos Elžbietos Witek (Elžbietos Vitek) kvietimu Varšuvoje vykusiame susitikime.

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro sausį skelbtais duomenimis, įvairiose Europos šalyse yra beveik 8 mln. nuo karo pabėgusių ukrainiečių. Iš jų mažiau nei 5 mln. užsiregistravo pabėgėlių centruose, kreipdamiesi apgyvendinimo, įdarbinimo ar kitos pagalbos.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Lietuva nuo karo Ukrainoje pradžios priėmė per 78 tūkst. ukrainiečių, iš jų – 26 tūkst. vaikai.

Pernai Lietuvoje buvo pradėta 12 naujų ikiteisminių tyrimų dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis, iš viso vykdyta 30 šios srities ikiteisminių tyrimų.

„Nors Lietuvoje prekybos žmonėmis aukų tarp vaikų skaičius nėra didelis, nerimą kelia tai, kad bandoma naudotis nepilnamečiais, kurie gyvena nepasiturinčiose šeimose, kuriose trūksta socialinių įgūdžių, kur vartojamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, alkoholis. Nukenčia globos įstaigų auklėtiniai“, – situaciją Lietuvoje komentuoja A.Lydeka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų