Prekyba vyksta „pilnu gazu“
Į 15min kreipėsi šalia vienos tokios naktinės parduotuvės gyvenantis kaunietis: „Dieną ten gamina kebabus, prekiauja gėrimais, užkandžiais, o atėjus 22 val. imama „pilnu gazu“ pardavinėti neatidarytus alkoholio butelius, skardines. Alus. Sidras. Šampanas...
Be sustojimo zuja automobiliai, ypač penktadieniais ir šeštadieniais. Tik maža dalis lankytojų geria alkoholį vietoje arba bent pradeda ten jį gerti. Dažniausiai pilnais krepšiais jie keliauja pro duris į automobilį arba pėsčiomis namo. Kaip galima nieko nedaryti, kai taip akivaizdžiai vyksta prekyba?“.
Pasak besikreipusiojo, naktinė parduotuvė – įstiklinta, tad viskas akivaizdžiai matyti net iš lauko.
„Pats norėjau nufilmuoti, kokie kiekiai žmonių sukasi, bet neturiu kameros“, – teigė kaunietis.
15min žurnalistai nusprendė įsitikinti pilietiško Kauno gyventojo kalbomis. Nejau išties taip lengva naktį įsigyti draudžiamo neatidaryto alkoholinio gėrimo butelaitį? Leidomės į nelegalių svaigalų paieškas.
Nesivargina atidaryti
Į Šarkuvos gatvėje (prie Baltų pr. 25-ojo namo), Šilainiuose, veikiančią „Brolių Juodvarnių“ prekyvietę su kolega nuvykome penktadienį, kiek po 22 val. Iš pradžių veiksmą šalia naktinės parduotuvės stebėjome iš mašinos. Vienas po kito kioskelio link ėmė traukti apylinkėse gyvenantys vyrai.
Neprireikė nė 5 minučių, kai užfiksavome pirmąjį pro duris žengiantį pirkėją su alumi. Galbūt skardinės atidarytos? Juk jas atidarius prie kasos, parduoti galima ir po 22 val. Pažvelgėme atidžiau – tikrai ne. Tai po minutės patvirtino ir dar vienas vyras, išskuodęs iš parduotuvės pilnu maišeliu suguldytų alaus butelių. Atrodo, matėsi ir didelis sidro „bambalis“.
Pasidžiaugėme tik tuo, jog daugelis alkoholį pirko į parduotuvę atėję pėsčiomis. Vos vienas kitas pilnomis rankomis sėdo prie mašinos vairo.
Nusprendėme pasižvalgyti iš arčiau. Į naktinę parduotuvę atvažiavo taksi.
Kol taksi laukė, vyras su draugu apsipirko. Išėję lauk, jie užsimanė parūkyti. Dedami ant žemės butelių pilni maišai suskambėjo. Nuo naktinės parduotuvės klientų sklido alkoholio tvaikas.
„Gal turite žiebtuvėlį“, – mūsų pasiteiravo vienas.
Atsakius, kad ne, drįsome pasiteirauti mes: „Ką gero nusipirkote, vyrai?“
„Oi, visko, visko“, – rankomis švystelėjo vienas jų.
Taiko 20 proc. antkainį
Išskyrus penktadienį ir šeštadienį, parduotuvė-baras dirba iki vidurnakčio. Minėtais savaitgalio vakarais – kiek ilgiau: iki 02 val. nakties. Užeiname į vidų. Į akis krinta ant vitrinos iškabintas raudonas lapas. Jame šaukte šaukia perspėjimas, jog po 22 val. alkoholis parduodamas tik atidarytose pakuotėse. Tuojau pat įsitikinsime.
Po 22 val. alkoholiniams gėrimams taikomas 20 proc. antkainis.
„Norėčiau vyšninio alaus. Vieną buteliuką“, – paprašau pardavėjos.
Ši net nemirktelėjusi nuskubėjo lentynų link. Perklausus, ar alus kainuoja 0,8 euro, tiek, kiek nurodyta ant lapelio lentynoje, ji pataiso: „Po 22 val. alkoholiniams gėrimams taikomas 20 proc. antkainis”.
Ir kaip čia neklestės ta prekyba. Ir kaip nepyks abstinentėmis per prievartą verčiamos degalinės, kai yra tokių puikių „taškų“, kuriuose veikia net bevielis interneto ryšys.
Susimoku už alų ir dar gaunu dovanų – vaisinių vandeningų ledų. Puiku. Kažkas už nugaros prie kito langelio perka kebabą. Tiesiog viskas, ko reikia, naktipiečių panorusiai tautai.
Kita vieta – tas pats vaizdelis
Laikrodis rodo kiek po 23 val. Per kiek mažiau nei valandą „Brolių Juodvarnių“ parduotuvėje alkoholinių gėrimų lengvai įsigijo keletas dešimčių pirkėjų.
Prieš mums išvažiuojant, į prekyvietę užėjo dvi jaunos panelės. Nekantrus laukimas ir... tarpduryje jos išniro nešinos „Coca cola“. Nepraėjo amžiaus cenzo. Bent jau paaugliams ne taip lengva įsigyti alkoholinių gėrimų.
Nutariame apžiūrėti ir netoliese, Žemaičių pl., veikiančią dar vieną „Brolių Juodvarnių“ užeigą (iš viso jų Kaune – keturios). Prieigose sunku rasti laisvą vietą mašinai. Naktinė prekyba alkoholiniais gėrimais čia – dar sėkmingesnė.
Dienomis klientams skirtas mažas langelis uždarytas. Didelė rodyklė siūlo sukti dešinėn ir eiti pro duris, ant kurių kabo užrašas „baras“. O prie „baro“ durų, primenančių įėjimą į sandėlį, nuvingiavusi žmonių eilė. Lyg sovietiniais laikais prie dešros ir duonos. Tačiau ne maisto jie čia visi susirinko.
Kostiumuoti ar apdriskę, seni ar jauni, žavios merginos, asocialūs asmenys – visi jie rikiuojasi prie tų durų tik vieno, kad įsigytų svaigiųjų gėrimų. Tiesą pasakius, moterų, perkančių alkoholį, daugiau nei vyrų.
Paauglių planas išdega
Staiga prie užeigos pasirodo tos pačios paauglės, kurios anoje „Brolių Juodvarnių“ naktinėje parduotuvėje pirko „Coca Colą“. Ima mindžikuoti lauke, tardamosi, kuri eis bandyti laimę. Po minutės jų veidai nušvinta: pamato pažįstamus vaikinus, kurie, didelė tikimybė, laimę išbandys už jas. Galiausiai visa kompanija prasmenga už „baro“ durų, o išėjusios lauk atsidalija: merginos paduoda vaikinams pinigus, o šie joms – šampano butelį.
O štai prie uždaryto langelio, ant kurio aiškiai nupiešta rodyklė, nurodanti „baro“ buvimo vietą, kurį laiką stovi du kurčnebyliai vyrai. Iš gausybės svaiginančių gėrimų bando išsirinkti labiausiai tinkantį šiam vakarui. Jie nemato rodyklės. Bando prisibelsti į langelį. Tik po 15 min. suvokia, kad teks stoti į bendrą eilę.
Į mašiną įsėda šampano buteliais nešinos žavios merginos. Čia pat vaikinas skuba pilnomis rankomis vienkartinių plastmasinių bokalų. Pritrūko.
Stebime, kaip barmenas į plastikinius butelius pila „gyvą“ alų. Vietoj to, kad privalomai atsuktų parduodamo alkoholinio gėrimo kamštelį, „Brolių Juodvarnių“ barmenai juos užsuka.
Gal kam reikia fejerverkų? Nes ir jų čia galima įsigyti.
Susisiekti su IĮ „Broliai Juodvarniai“ vadovu Petru Rugiu 15min nepavyko: vyras šiuo metu atostogauja.