2018 04 04

15min paaiškina: kaip skaičiuosime politikų pinigus?

Politikų pajamų deklaracijos jau netrukus gali būti viešinamos kasmet. Vyriausybė jau pritarė pasiūlymui įpareigoti Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) kasmet skelbti politikų pajamų mokesčio deklaracijas, net jei patys politikai sutikimo tam neišreiškė. Finansų ministerija pasiūlymą iš esmės vertina teigiamai, tik siūlo kai kuriuos pataisymus.
Vaiko pinigai
Pinigai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Portalas 15min paaiškina, kokią informaciją apie politikų gaunamas pajamas ir turimą turtą galima gauti dabar ir kaip keisis situacija, jei bus priimtos siūlomos įstatymų pataisos.

Kokia informacija apie politikų pajamas ir turtą yra viešai prieinama dabar?

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje yra pateikiama informacija apie Lietuvoje vykusių rinkimų kandidatų turtą ir pajamas paskutinę kalendorinių metų prieš rinkimus dieną. Kandidatų sąrašą galima rasti čia.

Sužinoti galima kiekvieno kandidato privalomo registruoti turto vertę, turimų vertybinių popierių, meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių vertę, turimų piniginių lėšų sumą, suteiktų ir gautų paskolų sumą, per kalendorinius metus prieš rinkimus gautų pajamų sumą ir sumokėtą pajamų mokesčio sumą.

Visus šiuos duomenis deklaruoti privalėjo patys kandidatai. Prieš kiekvienus Prezidento, Seimo, savivaldybių ar Europos Parlamento rinkimus juose dalyvaujantys kandidatai privalo VRK pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateiktų gyventojų pajamų mokesčio bei turto deklaracijų pagrindinių duomenų išrašus. Šie duomenys yra skelbiami viešai.

„Scanpix“ nuotr./Pinigai
„Scanpix“ nuotr./Pinigai

Pavyzdžiui, visi 2016 m. Seimo rinkimuose dalyvavę kandidatai ir jų šeimos nariai turėjo deklaruoti 2015 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą, taip pat 2015 m. gautų pajamų ir sumokėto pajamų mokesčio sumą.

Tačiau jau išrinkti politikai gali gyventi ramiau – Lietuvos įstatymai nenumato pareigos viešai skelbti kokius nors jų metinių pajamų mokesčio deklaracijų duomenis. Yra skelbiami tik jų turto deklaracijų duomenys, tai daroma remiantis Turto deklaravimo įstatymu. Juos skelbia VMI. Naujausias politikų ir tarnautojų turto deklaracijas VMI paskelbė šių metų kovo 9 d.

Turtas, kurį politikai privalo deklaruoti:

  1. Nekilnojamasis turtas;

  2. Kilnojamasis turtas, kuriam pagal įstatymus privaloma teisinė registracija;

  3. Turimos piniginės lėšos, jei jų bendra suma viršija 1500 eurų;

  4. Pasiskolintos ir negrąžintos lėšos, jei jų bendra suma viršija 1500 eurų;

  5. Paskolintos ir nesusigrąžintos lėšos, jei jų bendra suma viršija 1500 eurų;

  6. Meno kūriniai, brangakmeniai, juvelyriniai dirbiniai, taurieji metalai, kurių vieneto vertė viršija 1 500 eurų

  7. Vertybiniai popieriai, kurių bendra vertė viršija 1500 eurų.

Deklaruotas turi būti tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse esantis turtas.

Ką siūlo Seimas?

Seimo narės Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė teigia, kad politikų ir jų artimųjų pajamų deklaracijų duomenys, skelbiami per rinkimus, yra labai apibendrinti, todėl nėra galimybės jų palyginti su ankstesniais laikotarpiais. Jos siūlo, kad Prezidento, Seimo, Europos Parlamento bei savivaldybių tarybų narių pajamų deklaracijų duomenys kasmet būtų skelbiami viešai, be jų sutikimo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Tam pasiekti Seimo narės siūlo papildyti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą. Pagal siūlomą papildymą, viešai turėtų būti skelbiami kalendorinių metų, už kuriuos teikiama metinė pajamų mokesčio deklaracija, gruodžio 31 d. ėjusių pareigas Prezidento, Seimo narių, Europos Parlamento narių, savivaldybių tarybų narių ir jų šeimos narių deklaracijų duomenys. Diena, iki kurios tokie duomenys turėtų būti paskelbti – spalio 1 d.

Tai reiškia, kad, pvz., kiekvieno Seimo nario, kuris 2018 m. gruodžio 31 d. eis pareigas, pajamų mokesčio deklaracijų duomenys iki 2019 m. spalio 1 d. turėtų būti paskelbti viešai.

Seimo narės siūlo, kad politikų deklaracijų duomenys būtų skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) svetainėje. Kokie konkrečiai duomenys būtų skelbiami, nustatytų Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

Tačiau, nurodoma įstatymo papildyme, iš šių duomenų turi būti įmanoma nustatyti politiko gautų pajamų struktūrą, atimtų išlaidų ir pajamų mokesčio sumas. Apmokestinamųjų pajamų rūšys ir neapmokestinamosios pajamos turi būti išskiriamos atskirai.

Tokia pačia forma, pagal pasiūlymą, turėtų būti skelbiami ir kandidatų į valstybės politikus bei jų šeimos narių pajamų deklaracijų duomenys.

Kokias pataisas siūlo Finansų ministerija?

Finansų ministerija teigiamai vertina Seime svarstomą pasiūlymą, bet turi ir savo pasiūlymų.

Ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte siūloma iš esmės pritarti A.Maldeikienės ir I.Šimonytės parengtoms Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisoms. Tačiau taip pat siūloma pritarti Seimo Teisės departamento išsakytam pasiūlymui keisti ne Gyventojų pajamų mokesčio, o Gyventojų turto deklaravimo įstatymą, taip pat suderinti projektą su Europos Sąjungos teise dėl asmens duomenų viešinimo termino ir tikslo.

Siekiant teisinio reguliavimo aiškumo, ministerija siūlo, kad VMI skelbtų tik jau išrinktų politikų turto ir pajamų deklaracijų duomenis, o kandidatų į politinius postus išsamesnius turto ir pajamų deklaracijų duomenis skelbtų VRK.

Taip pat siūloma suvienodinti kandidatų šeimos narių metinių pajamų mokesčio ir turto deklaracijų duomenų skelbimo principą bei nustatyti išimtis, pavyzdžiui, kriminalinės žvalgybos ir kitiems tarnautojams, kurių duomenys negali būti viešinami.

Ką būtų galima sužinoti apie politikų pajamas, priėmus Finansų ministerijos siūlymus?

Šiuo metu iš kandidato į valstybės politikus ir Europos Parlamento narius GPM deklaracijos duomenų yra nurodoma tik gautų pajamų suma ir sumokėta pajamų mokesčio suma.

Finansų ministerijos teigimu, pritarus ir priėmus šiuos Finansų ministerijos siūlymus, VRK skelbtų išsamesnius kandidatų turto ir metinių gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų duomenis.

Be to, priėmus šiuos pasiūlymus VMI skelbtų jau einančių pareigas valstybės politikų ar Europos parlamento narių pajamų mokesčio deklaracijų duomenis, kurie, kaip jau minėta, šiuo metu nėra skelbiami. Šiuo metu skelbiami tik turto deklaracijų duomenys.

Finansų ministerijos siūlomą nutarimą artimu metu turėtų svarstyti Vyriausybė. Kada tai įvyks, dar neaišku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų