2018 11 02

Profesorius Dalius Jatužis pateikia receptą, kaip išvengti insulto ir ką daryti jam smogus

Kasmet nuo insulto pasaulyje miršta 5 mln. gyventojų. Vien Lietuvoje ši liga nusineša apie daugiau nei 3 tūkst. gyvybių. Dauguma insultą patyrusių žmonių visą likusį gyvenimą jaučia liekamuosius ligos reiškinius, dalis tampa neįgalūs. Ir vis dėlto yra palyginti platus priemonių arsenalas išvengti insulto.
15min studijoje lankosi profesorius Dalius Jatužis
15min studijoje lankosi profesorius Dalius Jatužis / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Apie insulto prevenciją, pirmuosius požymius ir medicininius metodus jį gydyti penktadienį 15min tiesioginės transliacijos metu kalbėjomės su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos profesoriumi ir vedėju, Santaros klinikų Neurologijos centro vyresniuoju gydytoju neurologu, Lietuvos neurologų asociacijos ir Lietuvos insulto asociacijos prezidentu Daliumi Jatužiu.

Pasak D.Jatužio, nors apie insultą kalbama palyginti dažnai, jo profilaktika šlubuoja: žmonės nežino, kokia tai liga ir kaip jos išvengti. O jei ir žino, tai nieko nedaro, kad ką nors pakeistų.

Daugiau nei 80 proc. sergančiųjų insultu turi bent vieną rizikos veiksnį, o kartais ir daugiau. Veiksnių sąveika grėsmę susirgti smarkiai padidina.

„Padidėjęs kraujo spaudimas, aukštas cholesterolis, cukrinis diabetas, širdies ligos, širdies ritmo sutrikimai, viršsvoris”, – rizikos faktorius vardija D.Jatužis. Rūkymas seka tik po jų.

Pagal sergamumą insultu ir mirčių nuo jo skaičių lenkiame kitas ES šalis, nes žmonės skiria nepakankamą dėmesį insulto prevencijai ir rizikai.

„Tačiau pagal ūminio insulto gydymo rezultatus Europos šalių kontekste atrodome gerai, ypač didelis progresas pasiektas per pastaruosius penkerius metus“, – pasidžiaugė D.Jatužis.

Jis pažymėjo, kad pacientui į ligoninę atvykus po 4,5 valandų nuo insulto pradžios trombolizė – susidariusio krešulio ištirpdymas vaistais – nebegalima. Praėjus šešioms valandoms – ir trombektomija – krešulio pašalinimas specialiu kateteriu – netaikoma.

Todėl pirmosios valandos yra aukso vertės. Minėtas modernus gydymas Lietuvoje panaudojamas maždaug 15 proc. insulto ištiktų pacientų. Tai – geras rezultatas.

Insulto atpažinimo testas

D.Jatužis primena, kaip atpažinti pirmuosius insulto požymius.

Pasaulyje, siekiant padėti žmonėms geriau įsiminti pirmuosius ir svarbiausius insulto požymius, vartojamas akronimas FAST (GREITAI).

Face (Veidas): Nusilpus veido raumenims, viena veido pusė paralyžiuojama. Ar žmogus jaučia, kad viena veido pusė yra apmirusi? Ar gali nusišypsoti?

Arms (Rankos): Rankos nusilpsta ir nutirpsta. Ar asmuo gali pakelti abi rankas ir laikyti jas iškeltas?

Speech (Kalba): Sunegalavusysis gali pradėti neaiškiai kalbėti arba visiškai liautis kalbėjęs. Ar žmogus gali rišliai kalbėti?

Time (Laikas): Jei nustatėte bet kurį iš šių požymių, kvieskite greitąją pagalbą.

„Tokiu būdu procesas prasideda iki ligoninės durų. Greitosios pagalbos dispečeris skubia tvarka informuoja artimiausią insulto centrą, kad atvežamas galimai insulto ištiktas pacientas. Ligoninės priėmimo skyrius informuoją perduoda budinčiam neurologui. Taip pacientas iš karto pasitinkamas ir būtini būklei įvertinti tyrimai gali būti atlikti per pusvalandį“, – pasakojo D.Jatužis.

Tai, kad insultas – mirtina liga, esą tėra mitas. Vis daugiau pacientų pasveiksta ir grįžta į įprastą gyvenimą, darbą.

Laikoma, kad padariniai po stipraus insulto gali keistis, sveikata gerėti per visus pirmus ligos metus.

VIDEO: Profesorius Dalius Jatužis atskleidžia, kaip atpažinti pirmuosius insulto požymius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis