Šiukšlių krizė, šiukšlių meras, Vilnius kaip Neapolis. Taip ir panašiai šiuo metu apibūdinama situacija Vilniuje, kai stringa naujoji atliekų išvežimo sistema. Iš keturių liko trys vežėjai, jiems keitėsi aptarnaujamos teritorijos, tad sutrikimų vis dar yra.
Sveikatos apsaugos ministerija gąsdina, kad dėl to Vilniuje gali tekti skelbti ekstremalią situaciją.
Pavojaus sveikatai nėra
P.Poderskis yra tikras: nėra jokių prielaidų skelbti ekstremalią situaciją Vilniaus mieste. Esą išties Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas tikrino vietas pagal gyventojų skundus ir šiaip važinėjo, surašė du pažeidimo aktus, kuriuose konstatuota, kad problemų yra – daugiabučių konteinerių šachtose tvyro blogas kvapas, nors šiukšlės iš ten esą išvežtos.
„Aš labai norėčiau surasti tą šachtą Lietuvoje, kuri nesmirda. Ir dėl to skelbti ekstremalią situaciją Vilniuje yra tiesiog primityvus bandymas politizuoti temą, tam yra naudojamos tiek Vyriausybė, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek joms pavaldžios įstaigos. Tai, mano manymu, yra gana apgailėtina, nes iš karto išleidžiami pranešimai, kad bus šaukiami Seimo komiteto posėdžiai dėl tos problematikos“, – 15min studijoje kalbėjo P.Poderskis.
Jis priminė, kad norint skelbti ekstremalią situaciją, turėtų būti kilęs pavojus sveikatai ne mažiau kaip 500 žmonių dėl neatliktų funkcijų ar darbų. „Mes matome problemas, matome kai kur neišvežtus konteinerius, bet pasakyti, kad tai yra ekstremali situacija, kelianti pavojų žmonių sveikatai, tikrai negalime. Turi būti labai aiškūs kriterijai, o Visuomenės sveikatos centras jų neužfiksavo. Dabar turbūt bus pakartotiniai bandymai, nes jeigu faktai neatitinka kriterijams – tuo blogiau faktams ir bus surasti tie faktai, iškapstyta kas nors“, – su ironija pastebėjo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius.
Atšaukė „VASA“ valdybą
P.Poderskis neneigia – problemų yra, tačiau esą pasitaiko ir atvejų, kai ne tik konteineriai perpildyti, bet ir šalia prikrauta, tarkim, senų sofų. Tiesa, jas irgi žadama išvežti, kadangi dabar už viso miesto tvarką atsakinga yra Vilniaus miesto savivaldybė. Dar viena problema, kurią neretai akcentuoja gyventojai, kad atvažiavusi šiukšliavežė išvažiuoja tų šiukšlių neišvežusi. Pasak administracijos direktoriaus, ne visuose automobiliuose vežėjai turi sistemas iškelti požeminius konteinerius, dar derinami grafikai, kad į atitinkamas vietas važiuotų specialiai pritaikyti automobiliai.
Tai, kad savivaldybė mato problemas, liudija ir faktas, jog ketvirtadienį buvo atšaukta bendrovės „Vilniaus atliekų surinkimo administratorius“ („VASA“) valdyba. Pasak P.Poderskio, valdybai vadovavo Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas Valdas Juodis, jis taip pat turėjo trauktis. Šiuo metu sušaukta nauja valdyba, bus atrenkami nauji nepriklausomi jos nariai.
„Valdybos posėdžių metu nei buvo prašoma ruoštis šiai reformai, nei apie tai buvo kalbama. Tarsi tai net nebuvo prioritetas, daugiau tokios teorinės diskusijos apie gerąsias vadybos praktikas. Net ir šį pirmadienį, kai situacija buvo tikrai įtempta, valdyba savo posėdyje svarstė įmonės tikslus iki 2021 metų, tai mes pamatėm, kad šie žmonės yra nelabai adekvatūs ir juos visus atšaukėme“, – sakė P.Poderskis.
Paklaustas, per kiek laiko atliekų surinkimo ir išvežimo sistema pradės veikti gerai, o šiukšlių krūvos bus išvežtos, P.Poderskis palaikė „VASA“ direktorių Rimantą Juknevičių – esą tam reikia savaitės, kurios liko kelios dienos, tad pirmadienį bus bandoma pasižiūrėti, ar pavyko. Tačiau skundų esą bus tol, kol gyvuos pati savivaldybė – besiskundžiančių visada yra.