Trečiadienį NATO gynybos ministrai Briuselyje susitiko su visų šalių, dalyvavusių Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) misijoje, atstovais ir Afganistano gynybos ministru Bismillah Khan Mohammadi. 2003-iaisiais prasidėjusioje misijoje dalyvavo pusšimtis valstybių (įskaitant 21 Aljanso partnerę).
B.K.Mohammadi padėkojo už ligšiolinę pagalbą savo šaliai ir pripažino, kad būtų sveikintina, jei tęstųsi pagalba saugumo pajėgoms – mokymas, patarimai ir pan.
Afganistano gynybos ministras Bismillah Khan Mohammadi C-130 perdavimo ceremonijoje |
Anot ministro, tikėtina, kad po lapkritį šaukiamos Loja džirgos – genčių vyresniųjų ir iškilių asmenų tarybos – bus pasirašytas Dvišalis saugumo susitarimas tarp Afganistano ir JAV, vėliau – sutartis dėl karių statuso tarp Afganistano ir NATO.
„Didesnė tikimybė, kad viskas vystysis taip, jog Afganistanas prašys pagalbos ir ji galėtų būti suteikta“, – teigė J.Olekas.
Tiesa, kol kas nežinia, ar Loja džirga nedels apsispręsti, o afganistaniečiai sutiks su JAV reikalavimais.
„Politiniame procese niekada nežinai, koks gali būti rezultatas, – juokavo A.F.Rasmussenas. – Klausiate, ar esu tikras (dėl susitarimo – red. past.). Taip, esu tikras, kad sudarysime Dvišalį saugumo susitarimą tarp JAV ir Afganistano, taip pat, kalbant apie NATO, susitarimą dėl pajėgų statuso.“
NATO vadovas pridėjo, esą „afganistaniečiai žino: toks susitarimas yra būtina sąlyga, kad mūsų instruktoriai būtų dislokuoti po 2014 metų. Esame pasirengę mokyti, patarti, padėti Afganistano saugumo pajėgoms, bet mums reikia tinkamo teisinio pagrindo, kuris reglamentuotų NATO karių diskolavimą Afganistane.“
A.F.Rasmussenas taip pat pripažino, kad situacija priklausys nuo kitąmet numatytų prezidento rinkimų. Jie turėtų įvykti balandžio 5 d. „Tikimės, kad jie bus surengti laiku, bus skaidrūs, visuotiniai ir patikimi“, – pabrėžė generalinis sekretorius.
nato.int nuotr./Andersas Foghas Rasmussenas |
Atsižvelgiant į šiuos rinkimus, artimiausias NATO viršūnių susitikimas numatytas kitų metų rudenį, tikintis, kad jame galės dalyvauti ir naujasis Afganistano prezidentas.
Birželį Afganistano pajėgos perėmė visą atsakomybę už saugumą šalyje ir, pasak Aljanso vadovo, jau įrodė galinčios vykdyti operacijas savarankiškai. Vietos kariai surengia po 1000 patrulių per dieną, planuoja ir vykdo sudėtingas operacijas visoje šalyje, tam naudoja sraigtasparnius.
„Mes liekame kartu su Afganistanu“, – patikino A.F.Rasmussenas.
NATO narės išreiškė paramą tolesnei misijai po 2014-ųjų, kuri bus ne kovinė, o apims afganistaniečių mokymą, patarimus ir pagalbą jiems.
Generalinis sekretorius taip pat pripažino, kad saugumui ir stabilumui užtikrinti reikės bendrų regiono valstybių pastangų. Dėl to kalbamasis su kaimynais, ypač su Pakistanu, iš kurio, teigiama, rengiama didžiuma išpuolių Afganistane.
„Aiškiai pasakėme – jei norime ilgalaikio stabilumo ir taikos ne vien Afganistane, bet ir regione, reikia Pakistano įsitraukimo. Visos regiono šalys gali imtis konstruktyvaus vaidmens, siekiant stabilumo“, – sakė NATO vadovas.