2025-ieji – Vaclovo Into metai: kuo žymus šis Skuodo krašto šviesuolis?

Lietuvos Respublikos Seimas nutarė 2025 m. pagerbti Vaclovo Into atminimą, jo 100-ąsias gimimo metines įtraukė į 2025 metais minimų svarbių sukakčių sąrašą. Skuodo rajono savivaldybės taryba taip pat priėmė sprendimą 2025 metus paskelbti Vaclovo Into metais. Penktadienį Mosėdyje, kur veikia šviesuolio įkurtas muziejus, numatyti pagerbimo renginiai.
Vaclovas Intas
Vaclovas Intas / V.Danausko nuotr.

2011 metais išleistoje Juozo Vyšniausko ir Marijos Jankauskienės knygoje randame ypač informatyvią Vaclovo Into citatą, puikiai apibendrinančią jo darbus: „Per visus tuos 30 metų, išauginant nepapratai turtingą daigyną, įrengiant tvenkinius, suvežant iš tolimiausių melioruojamų laukų akmenis, išpuošiant visą Mosėdį, atstatant senąjį vandens malūną ir tuo sukuriant padorų foną Akmenų muziejui steigti, man padėjo:

Entuziazmas
Fantazija
Ištvermė
Stipri sveikata
Titaniškas darbas
Talkininkai
Laiku ištiesta pagalbos ranka“.

Skuodo rajono savivaldybės nuotr./Vaclovas Intas
Skuodo rajono savivaldybės nuotr./Vaclovas Intas

Vaclovas Intas yra neatsiejamas nuo išpuoselėto Mosėdžio miestelio ir jo įkurto Akmenų muziejaus, kuris tapo vienu unikaliausių muziejų Lietuvoje. Jo pastangos ne tik išsaugoti gamtos grožį, bet ir paskatinti žmones į jį žvelgti kitaip, padarė jį išskirtine asmenybe.

„Vaclovo Into gyvenimas ir darbai – neįkainojama dovana mūsų rajonui, Lietuvai, visuomenei. Jo kaip gydytojo, geologo ir gamtininko veikla praturtino žiniomis mokslo sritį ir atskleidė, koks nepaprastas ir įkvepiantis gali būti žmogaus atsidavimas gamtai, mus supančiai aplinkai bei kitiems žmonėms“, – apie V. Into asmenybės ir darbų reikšmę kalba Savivaldybės meras Stasys Gutautas.

Šį penktadienį, sausio 10 d., Mosėdyje įvyks renginių ciklo, kuris tęsis visus metus, Vaclovui Intui pagerbti atidarymas.

Renginio pradžia – 16 val., Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Mosėdžio filiale bus atidaryta nuotraukų paroda „Vaclovo Into akmenų muziejaus kūrimo kelias“.

Mosėdžio seniūnijos nuotr./Mosėdis
Mosėdžio seniūnijos nuotr./Mosėdis

Ši nuotraukų ekspozicija pasakos apie unikalią Vaclovo Into viziją, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodytų įprasta gamtos dalis – akmuo – gali pritraukti tūkstančius turistų ir tapti bendruomenės pasididžiavimu.

Nuotraukos leis lankytojams pamatyti minėto muziejaus kūrimo procesą, kuris prasidėjo nuo ambicingų idėjų ir išaugo iki pasaulinio lygio objekto, garsinančio rajoną, Lietuvą.

„Jei ne Vaclovas Intas, rieduliai būtų sunaikinti, susprogdinti, o vėliau susmulkinti į skaldą, kaip taip nutiko kitiems didingiems Lietuvos rieduliams. Šio žmogaus dėka visame Mosėdyje priskaičiuojama daugiau nei 150 000 tūkst. akmenų kolekcija, nuo kelis gramus sveriančio kvarco su aukso gysla iki 80 t. milžino“, – pastebėjimais dalinasi Vaclovo Into akmenų muziejaus direktorė Gintarė Sakalauskienė.

Antroji renginio dalis 16.30 val. persikels į Mosėdžio seniūnijos salę, kur vyks vakaras-portretas „Akmuo amžinas, žmogus – laikinas“. Bus dalinamasi asmeniniais, išskirtiniais pasakojimais, prisiminimais tų, kurie gerai pažinojo Vaclovą Intą. Istorijos bus iškalbingos, jautrios, suprasime, kuo ir kaip gyveno rajono, Lietuvos legenda.

 P.Kusaitės nuotr./Mosėdis naktį
P.Kusaitės nuotr./Mosėdis naktį

Vaclovo Into darbai ir asmenybė nepaliko abejingų – jis buvo ne tik savo srities profesionalas, bet ir žmogus, įkvėpęs aplinkinius savo atsidavimu ir kūrybiškumu. Šimtųjų gimimo metinių minėjimas – tai ne tik duoklė jo nuveiktiems darbams, bet ir priminimas apie tai, kokią didelę įtaką gali turėti vienas žmogus, kuris vadovaujasi širdimi ir klauso savo vidinio balso.

Visi, kurie vertina istoriją, gamtos grožį ir kultūros paveldą, kviečiami prisijungti prie šios ypatingos dienos Mosėdyje ir kartu pagerbti Vaclovo Into atminimą.

Taip pat renginių, iniciatyvų gausa numatoma visus metus. Planuojama atidengti paminklinį akmenį, suformuoti V. Into vardui skirtą skverą, įkurti basakojų taką, išleisti fotografijų albumą, skirtą V. Into 100-osioms gimimo metinėms paminėti, Juozo Vyšniausko knygą „Vaclovas Intas“, bus organizuojamos įvairios akcijos, per kurias numatoma konstruoti inkiliukus ir pakabinti Vaclovo Into akmenų muziejaus parke, bus sodinami įvairūs augalai, organizuojami žygiai, numatomos fotografijų parodos, bus sukurtas teatralizuotas interaktyvus žaidimas vaikams. Visus renginius, akcijas kitų metų lapkritį vainikuos Vaclovo Into akmenų muziejaus mokslinė konferencija. Lietuvos paštas taip pat 2025 m. išleis Vaclovui Intui pagerbti skirtą pašto ženklą.

Apie Vaclovą Intą

Vaclovas Intas nuo 1957 metų Mosėdžio miestelyje (Skuodo r.) dirbo vidaus ligų gydytoju. Gebėjo derinti medicinos ir gamtosauginę veiklas.

„Klaipėdos regiono“ nuotr./Akmenų muziejus, Mosėdis
„Klaipėdos regiono“ nuotr./Akmenų muziejus, Mosėdis

1978 metais Vaclovo Into pastangomis naujam gyvenimui prikeltas vietos vandens malūnas, kuriame kitais metais, atsižvelgiant į šalia esančio parko ir savitai kuriamo miestelio populiarumą, įsteigtas Respublikinis unikalių akmenų muziejus.

Nuo 2005 metų, atsižvelgiant į muziejaus įkūrėjo nuopelnus aplinkosaugai, įstaigai suteiktas Vaclovo Into vardas.

2009 metais Vaclovo Into akmenų muziejus ir Vaclovo Into sodyba įtraukti į Kultūros vertybių registrą.

1977 metais Vaclovui Intui suteiktas Lietuvos gamtos apsaugos draugijos žymūno vardas, 1987 metais į savo draugiją jį priėmė Indijos gamtos apsaugos organizacija.

1988 metais Vaclovui Intui suteiktas Lietuvos nusipelniusio gamtos apsaugos darbuotojo vardas.

1994 metais Vaclovui Intui suteikta Valdo Adamkaus vardo premija, 1997 metais – Skuodo rajono garbės piliečio vardas.

1998 metais Vaclovas Intas apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai