Nors prognozuota, kad naktį spaus 15-20 laipsnių šaltukas, buvo gerokai šilčiau, 6-7 laipsniai šalčio. Anot žygio organizatoriaus Algio Grublio, orų prognozės išgąsdino apie pusantro šimto dalyvių.
„Žygyje dalyvavo per 1 469 žmonės, o buvo užsiregistravę apie 1 600. Tos prognozės, kad šals iki 20 laipsnių sumažino dalyvių skaičių, ko gero, tėvai nebeišleido moksleivių, jaunimo buvo mažiau“, – sakė A.Grublys.
Jauniausiam žygeiviui – 11 metų, vyriausiam – per 80. Būryje vyrų į žygį išsirengė 277 moterys. „Reiktų paskatinti jas dalyti aktyviau“, – šyptelėjo organizatorius.
Pats žygio organizatorius A.Grublys keliavo jau dvyliktą kartą, tiek, kiek ši tradicija ir gyvuoja. Žygis kasmet surengiamas kiek kitu maršrutu, mat yra žygeivių, kurie dalyvauja kasmet. Anot A.Grublio, žygis pavyko puikiai, jokių traumų nebūta, Kaip visuomet, būta „lengvų pasiklydimų“.
„Kojas, kaip visada, nutrynė ne vienam žygio dalyviui, nepasirinko tinkamos avalynės. Tokiems suteikta pirmoji pagalba ir jie keliavo toliau. Kaip visada buvo tokių, kurie trasos neįveikė, tačiau šiemet tokių buvo tik aštuoni“, – sakė žygeivis.
A.Grublys 24,6 km maršrutą įveikė vos per 4 valandas, namie jis buvo jau 3 ryto. Paskutinieji žygeiviai parkeliavo 7 valandą ryte.
„Paprastai dalyviai eina 5 km/val. greičiu, mes ėjome 6 km/val. Vos spėjau su jaunimu“, – juokavo žygio organizatorius.
Vadovaudamiesi išduotais žemėlapiais žygeiviai keliauja grupėmis, viena po kitos jos į žygį išleidžiamos kas 3 minutes. Visoje trasoje paprasta būna trys punktai, kuriuose žygeiviai suskaičiuojami.
Inscenizavo šturmą
Minint 90-ąsias sukilimo metines, prie istorinės prancūzų prefektūros Teatro aikštėje surengta inscenizacija „Prefektūros šturmas“. Karybos klubų atstovai pademonstravo, kas aikštėje vyko prieš devynis dešimtmečius.
Aikštėje susirinkę keli šimtai klaipėdiečių stebėjo, kaip ginkluoti Lietuvos sukilimo dalyviai atkovoja pastatą, kuriame veikė prancūzų prefektūra. Originaliai apsirengę inscenizacijoje dalyvavo Prancūzijos karius imitavę klubo atstovai, jie vilkėjo žydros spalvos uniformas, prisiklijavę ūsus.
Aikštėje buvo galima matyti, kaip sukilėliai šautuvais ir kulkosvaidžiais apšaudo pastatą, mėto granatas ir ragina prancūzus pasiduoti. Galiausiai taip ir nutinka, prie pastato vietoj prancūzų vėliavos iškeliama Lietuvos trispalvė.
Karybos istorijos klubo pirmininkas Egidijus Kazlauskis teigė, kad iki pat penktadienio vakaro nebuvo aišku, ar inscenizaciją norimoje vietoje pavyks surengti. Pastato savininkai nebuvo linkę įsileisti renginio sumanytojų, tačiau galiausiai viskas išsisprendė. Jis teigė, jog bandyta ieškoti kitos vietos, tačiau autentiškesnę rasti vargu, ar įmanoma.
Tokia inscenizacija Klaipėdoje surengta antrą kartą. Ją stebėję klaipėdiečiai teigė, jog renginys buvo puikus. „Kostiumai, šautuvai, dūmai net nesitikėjau, kad bus taip įdomu“, – sakė klaipėdietė. Pasibaigus šaudynėms miestiečiai suskubo rinkti šovinių tūtelių ir įsiamžinti su sukilimo inscenizacijos dalyviais.