Vilniuje per šimtą basi pareigūnų protestavo prie Vyriausybės, o kituose šalies miestuose – prie apskrities viršininko administracijų. Tiesa, batus pareigūnai nusiavė ne visi, o ir tai – trumpam. Vyriausybei pareigūnų atstovai nunešė dovanų: seną gesintuvą ir policininko bananą.
Pagrindiniai pareigūnų keliami reikalavimai: padidinti bazinę algą iki 490 Lt (2008 metų lygio) vietoj dabar esančios 475 Lt, taip pat iki praėjusių metų lygio atstatyti statutinių įstaigų finansavimą bei Vidaus reikalų tarnybos statute reglamentuoti pareigūnų darbo užmokesčio skaičiavimą atsiejant jį nuo kitų valstybės tarnautojų algų.
Pasak nacionalinio pareigūnų profesinio susivienijimo pirmininko Vytauto Bako, nors krizė palietė visą Europos Sąjungą, tačiau finansavimas teisėsaugos institucijoms sumažintas tik Lietuvoje, Latvijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje.
4 pamainoms – viena pora batų
Prie paminklo Vincui Kudirkai išsirikiavę pareigūnai laikė plakatus su užrašais „Mano batai buvo du, ačiū – atėmė abu“, „Pareigūnams – saulėlydis, mafijai – saulėtekis“.
Piketo metu pareigūnų profesinių sąjungų atstovai vienas per kitą skundėsi prastomis darbo sąlygomis, pasisakymus palydėdami skanduotėmis „Gėda, gėda”. Jie teigė, kad šiuo metu ribojamos išlaidos degalams, pareigūnų viršvalandžiai, galimybės tirti bylas, todėl tampa nebeįmanoma atlikti pareigos visuomenei.
„Alytuje, kur gyvena beveik 70 tūkst. žmonių, naktimis patruliuoja vos vienas policijos ekipažas, gaisrinių automobilių priežiūrai per metus skiriama 1800 litų – tik tepalui pakeisti ir profilaktikai, 60 kilometrų ilgio mūsų šalies pasienio ruožą paprastai saugo viena sargyba, Vilkaviškio savivaldybėje keturios pamainos ugniagesių naudojasi viena specialių tarnybinių batų pora“, – vardijo Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas.
Vyriausybė: pareigūnai uždirba daug
Pasibaigus apie 20 minučių trukusiai protesto akcijai su pareigūnais susitikti išėjo Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis. Jis profesinių sąjungų atstovus pakvietė ateiti ir aptarti susidariusių problemų su juo bei finansų ir vidaus reikalų ministrais Raimundu Palaičiu ir Algirdu Šemeta.
Po susitikimo premjero atstovas spaudai Ridas Jasilionis teigė, kad pagrindinė susitikimo išvada – turi būti pradėtas dialogas. „Iš tiesų konstruktyvesnis pokalbis vyko po susitikimo, nes nelabai buvo aišku, ar profesinių sąjungų atstovai buvo nusiteikę dalykiškam susitikimui. Vyriausybė nesutinka su kaltinimu, jog finansavimas sumažintas drastiškai. Net ir sunkmečiu stengiamasi išlaikyti darbo užmokesčio fondus“, – teigė R.Jasilionis. Pasak jo, dabar vidutinis statutinio pareigūno atlyginimas siekia 2681 Lt per mėnesį, o Policijos departamento finansavimas šiemet 8 mln. Lt didesnis nei pernai.
Premjero atstovas sakė, kad dėl vieno dalyko abiejų pusių nuomonės sutapo: vidaus reikalų sistemoje reikia pertvarkos, kuri leistų sutaupyti daugiau vidinių rezervų.
Pareigūnai: valdžia nesupranta situacijos
Pareigūnų atstovas V.Bakas po susitikimo su ministrais teigė, kad pokalbis nebuvo labai sėkmingas: esą valdininkai neturėjo net pareigūnų keliamų reikalavimų. „Kažkiek konstruktyviau kalbėjo finansų ministras – jis sakė, kad galima ieškoti vidinių taupymo resursų pačioje sistemoje. Tačiau mūsų dar gruodį išsakyti pasiūlymai, kaip galima būtų sutaupyti, vis dar lieka neišgirsti. Tai buvo tik pati dialogo pradžia, tikiuosi, kad bus daugiau susitikimų“, – sakė pareigūnų atstovas. Anot pašnekovo, premjeras ir ministrai nesusipažinę su tikrąja padėtimi, todėl, užuot reagavę į reikalavimus, pareigūnus kaltina politikavimu.
Ginklas – visuomenės bauginimas
Prašydami grąžinti praėjusių metų finansavimą ir skųsdamiesi sumažėjusiais atlyginimais, pareigūnai nepamiršo geros viešųjų ryšių politikos – pasisamdė viešųjų ryšių bei reklamos specialistus: muitinės darbuotojų profesinė sąjunga užsisakė reklamos agentūros „AD dizainas“ paslaugas. Protesto akcijas rengiančių organizacijų atstovai „investuoja“ į akcijų scenarijų rengimą, vaizdo klipus ir žaidimus internete.
Kaip praneša naujienų agentūra BNS, viešųjų ryšių specialistai pareigūnams siūlo formuoti akcijoms palankų emocinį foną bauginant visuomenę. „Emocinis fonas: visuomenės bauginimas. Fonas kuriamas pasitelkiant faktus, rodančius neigiamus kriminogeninės situacijos pokyčius, ekspertų prognozes ir tikras rezonansines istorijas. Pagrindiniai akcentai: valdžios sprendimų pasekmės (nesaugi Lietuva), tokios Lietuvos atsiradimo priežastys (valdžios sprendimai, situacija teisėsaugos sistemoje)”, – rašoma muitininkų profsąjungos užsakymu parengtoje strategijoje.
Artimiausia pareigūnų protesto akcija planuojama balandžio 25 dieną.