Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 02 04

A.Antanaitis vėl atsidūrė netikros VLKK akiratyje: pasakė girdėjęs, kaip atpažinti šnipes

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta vaizdo įrašo ištrauka, kuriame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis sako girdėjęs, kad patikrinti, ar moteris yra šnipė, galima pasiklausius, kokia kalba šioji šaukia gimdymo metu. A.Antanaitis sako negalintis prisiminti, kokiomis aplinkybėmis buvo pasakyti šie žodžiai. Anot VLKK vadovo, tai tebuvo literatūrinis pavyzdys.
Audrys Antanaitis
Audrys Antanaitis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Įrašą išplatino oficialią Komisijos paskyrą imituojantis humoristinis puslapis feisbuke VLKK.

Per porą valandų jis sulaukė maždaug šimto patiktukų.

„Nežinau, ar tai yra tiesa, bet sako, kad moterys gimdydamos šaukia savo gimtąja kalba. Ir kai nori nustatyti, (moteris) šnipė, ar ne (jei tokia situacija susidaro), tai ateina paklausyti, kokia kalba šauks. Vadinasi, yra situacijų, kai atsiskleidžia šie dalykai“, – kalboje sakė A.Antanaitis.

Teorija – iš sovietinių filmų

Ši VLKK vadovo išdėstyta teorija jau yra žinoma. Ji paminėta 1973 metais pasirodžiusiame sovietiniame filme „Septyniolika pavasario akimirkų“.

Pagal filmo siužetą, pagrindinis veikėjas, sovietinis žvalgas Maksimas Isajevas, prisidengęs štandartenfiurerio Makso Oto fon Štirlico slapyvardžiu, konsultuojasi su akušeriu.

Iš jo sovietų šnipas išgirsta, kad gimdymo metu galima nustatyti tikrąją moters tautybę, nes ši esą visuomet šauks gimtąja kalba.

Knygą ir scenarijų palaimino pats Jurijus Andropovas – tuometis SSRS KGB pirmininkas.

Jis buvo buvo įsitikinęs, kad sovietinį žvalgą visuomenei aukštinantis epas padės formuoti teigiamą įspūdį apie pareigūnų veiklą.

15min pasiteiravus Valstybės saugumo departamento (VSD) apie tai, ar tokios žvalgybos praktikos – klausytis moterų už gimdyklų durų – yra taikomos Lietuvoje, departamento strateginės komunikacijos vadovė Eglė Samoškaitė komentavo:

„Panašu, kad kalbantysis remiasi senu sovietų serialu „Septyniolika pavasario akimirkų“, kuriame pasakojama apie sovietų šnipą Maksą Otą fon Štirlicą. Šiame seriale po priedanga nacistinėje Vokietijoje dirbusi sovietų radistė buvo demaskuota Gestapo, nes gimdydama rusiškai šaukėsi mamos.

Galbūt taip siekiama pasakyti, kad ribinėse situacijose žmonės linkę nusimesti įvairias socialines kaukes, atsisakyti apsimestinių vaidmenų.“, – rsvarstoma VSD pateiktame atsakyme.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė

Pavyzdys iš literatūros

Pats A.Antanaitis teigia negalėjęs pateikti įraše dėstomos nuomonės kaip ekspertinio vertinimo, nes nėra dalyvavęs nė vienos moters gimdyme ir nežino, kokia kalba šios šaukia.

„Toje paskyroje yra rašomi įvairūs melai apie mane. Ten rašomi faktai, kurių niekada nėra buvę. Tai, ką jūs sakote, aš pirmą kartą girdžiu. Niekada, jokia proga, nesu sakęs nei apie moteris, nei apie žvalgybininkes, nei apie tai, kaip jos šaukia. Nes aš nežinau kaip jos šaukia – nesu dalyvavęs nė viename gimdyme“, – paaiškino A.Antanaitis.

Nors A.Antanaitis iš pradžių negalėjo prisiminti, kur ir kokiomis aplinkybėmis sakė šiuos žodžius, dar kartą juos išklausęs, VLKK vadovas teigė, kad tokiu būdu tiesiog norėjo pateikti klausytojams pavyzdį iš literatūros.

„Net buvau užmiršęs tą dalyką. Be abejo, jei kur tą ir sakiau, tai tik kaip literatūroje naudojamą pavyzdį“, – aiškino A.Antanaitis.

Net buvau užmiršęs tą dalyką. Be abejo, jei kur tą ir sakiau, tai tik kaip literatūroje naudojamą pavyzdį.

VLKK vadovas teigė apie tokius kontržvalgybinius bandymus išaiškinti šnipes skaitęs knygose apie Antrąjį pasaulinį karą.

Kreipėsi į VSD

2018 metais, kuomet humoristinė VLKK paskyra pirmą kartą pasirodė socialiniame tinkle „Facebook“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas kreipėsi į VSD ir policiją tam, kad išsiaiškintų, kas už jos slepiasi.

A.Antanaitis LNK žinių metu tuomet pareiškė:

„Šis projektas stipriai finansuojamas. Abejoju, ar čia Rusijos pinigai, greičiausiai Europos globalistų, siekiančių įteisinti dvikalbystę, čia tikrai ne išdykėlio darbas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?