Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 11 05 /11:30

A.Anušauskas: skundų rinkimuose buvo, bet jie nesudaro pagrindo abejoti rezultatais

Sekmadienio vakarą paaiškėjo, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidate prezidento rinkimuose tapo parlamentarė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Ji triuškinančia persvara, surinkusi kone 80 proc. rinkėjų balsų, nugalėjo buvusį diplomatą Vygaudą Ušacką.
Arvydas Anušauskas
Arvydas Anušauskas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Tačiau ne tik kandidatas į prezidentus buvo renkamas savaitgalį vykusiuose rinkimuose. Konservatoriai ir jų rėmėjai taip pat reitingavo kandidatus į Europos Parlamentą bei savivaldybių tarybas.

Kvietė ir kitus kandidatus pasitikrinti palaikymą

TS-LKD rinkimų štabo vadovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad dar prieš rinkimus iš išorės skambėjo nuogąstavimai, ar viskas pavyks sėkmingai, ar nebus kokių nors išpuolių ir t.t., kurie galėtų kelti nesklandumus rinkimų procese.

„Tikrai procesas buvo sklandus. Žinome, kad I.Šimonytė gana ryškiai laimėjo prieš V.Ušacką, partijos nariai ir ne nariai pasirinko savo kandidatą. Mes džiaugiamės atvirumu, kad partija nėra užsidariusi viduje, kada dėl prezidento kandidatūros sprendžia visi, o ne siauras būrelis žmonių“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Anot jos, naujovė buvo ir tai, kad kandidatų į Europos Parlamentą sąrašą reitingavo visi partijos nariai, o ne tik TS-LKD taryba. Politikė sakė, kad tikisi, jog ir kiti kandidatai sudalyvaus panašiuose rinkimuose ir pasitikrins žmonių palaikymą.

Skundų buvo, bet įtakos rezultatams jie neturi

Centrinės TS-LKD rinkimų komisijos pirmininkas Arvydas Anušauskas kalbėjo, kad tvarka, galiojusi TS-LKD vidiniuose rinkimuose, buvo panaši į nacionalinių rinkimų tvarką, pavyzdžiui, procesą prižiūrėjo stebėtojai.

„Kai kur vietos trūko, nes TS-LKD tai rėmė savais resursais. Dėkojame savivaldybėms, su kuriomis buvo geranoriškai sutarta dėl pasinaudojimo patalpomis. Tačiau ne visur buvo balsavimo kabinos, nes mes negalime jų įsigyti patys, viską teko skolintis“, – sakė konservatorius.

Jis pripažino, kad rinkimų metu sulaukta ir skundų. Pasak jo, ne visi rinkiminėse komisijose dirbę žmonės turėjo patirties, todėl jų veiksmai ne visada atitiko partijos nustatytas tvarkas. Tiems, kurie nesilaikydavo detaliai aprašytų principų, buvo siunčiami įspėjimai.

„Tie skundai nesudaro pagrindo abejoti rezultatais, nes jie daugiau buvo nukreipti į techninius, organizacinius dalykus“, – teigė A.Anušauskas, pridurdamas, kad nėra jokių nusiskundimų dėl balsų skaičiavimo ir abiejų kandidatų štabai patvirtinto, kad pripažįsta rinkimų rezultatus.

Paklaustas kokie buvo gauti skundai, A.Anušauskas sakė, kad dalis jų buvo dėl stebėtojų veiksmų, nes jie ne visada buvo susipažinę ir paisė jiems parengtos atmintinės.

„Neleistina fotografuoti sąrašų, bet buvo toks atvejis. Skundų buvo ir kai Anykščiuose balsadėžėje buvo šeši balsai, bet jie buvo anuliuoti, situacija išspręsta. Dar keletas skundų buvo, nes kai kur buvo pradėti dalinti neantspauduoti biuleteniai. Mūsų sprendimas paprastas – patekę į urną neantspauduoti biuleteniai buvo anuliuoti“, – kalbėjo A.Anušauskas.

Taip pat kai kuriuose mažesniuose miesteliuose trūko erdvės balsavimo vietose ir slaptumo užtikrinimo, tačiau ir šios problemos buvo sprendžiamos. Buvo ir vienas atvejis, kai skyriuose pasakydavo, kad pažįsta tam tikrą žmogų ir jo nepaprašė asmens dokumento, nors buvo prašoma, kad balsuojantysis pateiktų kokį nors tapatybę nurodantį dokumentą.

„Turiu pasakyti, kad bent vienas klausimas buvo iškilęs dėl vienos žurnalistės, bet mes negalime reguliuoti“, – paklaustas ar stebėjo galimą agitaciją socialiniuose tinkluose sakė A.Anušauskas, bet pridūrė, kad skundų sulaukta nebuvo.

Be to, šiuose rinkimuose galėjo balsuoti ir 18 metų nesulaukę, kitaip tariant, nepilnamečiai asmenys. Jie turėjo būti sulaukę 16 metų. Tokių balsuotojų suskaičiuota 336.

Paskelbė ir kitus kandidatus

Pasak partijos vykdomosios sekretorės Aistės Gedvilienės, taip pat vykdyti kandidato į Panevėžio merus rinkimai. Ten balsų daugumą surinko Indiana Grigienė. Pirmadienio ryte dar nebuvo gauti 16 partijos skyrių rezultatai, bet jau tapo aiškus preliminarus pirmasis kandidatų į Europos Parlamentą penketukas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aistė Gedvilienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Aistė Gedvilienė

Pirmąsias penkias vietas kandidatų sąraše užėmė Liudas Mažylis, Andrius Kubilius, R.Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis. Kitaip tariant, iš pirmų penkių kandidatų tik vienintelis L.Mažylis nėra šiuo metu dirbantis Seimo nariu. Šeštasis sąraše parlamentaras A.Anušauskas.

A.Anušauskas pirmadienį per spaudos konferenciją Seime sakė, kad tarp kai kurių kandidatų pirmumo balsų skirtumas nėra didelis, todėl vietos kandidatų sąraše dar gali kisti.

BNS rašo, kad konservatorių kandidatų į Europos Parlamentą sąraše taip pat yra dabartinė europarlamentarė Laima Andrikienė, Seimo nariai Rimantas Jonas Dagys, Andrius Kupčinskas, Kęstutis Masiulis, Andrius Navickas, Jurgis Razma, Gintarė Skaistė, Kazys Starkevičius, Stasys Šedbaras, Emanuelis Zingeris, eksparlamentarai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Donatas Jankauskas, Vaidevutė Vincė Margevičienė, Saulius Pečeliūnas, Auksutė Ramanauskaitė Skokauskienė ir kt.

Pagal TS-LKD įstatus, truputį pakoreguoti kandidatų sąrašą teisę turi ir partijos pirmininkas.

Kandidatų sąrašą reitingavo tik partijos nariai.

Rinkimai į Europos Parlamentą vyks kitų metų gegužę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai