„Tai nebuvo taiki protesto akcija, kaip bandoma pabrėžti ir akcentuoti, žmonės, kurie dalyvavo šitoje nukreiptoje akcijoje, įsiveržė į poligono teritoriją, puolė pareigūnus, padegė padangas. Ir suprantama, kad tai yra nusikalstama veika, tokiame sukarintame objekte, kuris turi specialų statusą, tokie veiksmai yra netoleruotini“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė ministrė.
„Todėl aš kreipiausi tiek į policijos departamentą, tiek į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas įvertinant visą šią situaciją ir būtų pritaikyta atitinkama atsakomybė“, – sakė ji.
A. Bilotaitė sako vertinanti šią pirmadienio vakarą vykdytą protesto akciją kaip „provokaciją ir antivalstybinę veiklą“, todėl prašo situaciją įvertinti ir Valstybės apsaugos departamento bei pateikti informaciją.
„Šie veiksmai yra gerai organizuoti, kaip žinia, proteste dalyvaujančių žmonių tarpe didžioji dalis buvo ne vietos gyventojai, tai buvo ne bendruomenės atstovai, o žmonės iš kitur. Gerai suplanuota, gerai suorganizuota akcija prieš valstybę“, – teigė ji.
Anot jos, vertinant neteisėtų migrantų srautus, jų netrukus turėtų būti apie 3 tūkst., tačiau dauguma jų apgyvendinti pasienio užkardose, o tai reiškia, kad pasieniečiai negali vykdyti savo pareigų ir yra užimti rūpinimusi šiais žmonėmis.
„Tai, kas vakar įvyko Rūdninkų poligone, yra akivaizdi piktybinė provokacija. Kyla klausimas – ką žmonės gynė? Nes Rūdninkų poligonas yra Viešojo saugumo tarnybos pratybų vieta, kuri yra sukarinta, tai yra specialios paskirties objektas, kuriame yra užtikrinta tam tikra apsauga, yra tvora, video kameros ir ši teritorija yra nutolusi nuo gyvenamųjų vietovių. Tai tikrai kyla klausimas – ką žmonės vakar gynė“, – tvirtino ji.
VST vadas: asmenys įsiveržė į karinę teritoriją
Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas Ričardas Pocius pabrėžė, kad tai buvo „rimtas incidentas“, nes pirmadienį į karinę teritoriją įsiveržę asmenys padegė padangas, nesunkiai sužalojo du pareigūnus ir blokavo įvažiavimą į poligoną. Įsiveržėliams sutramdyti panaudotos ašarinės dujos.
„Vakar vakare turėjome rimtą incidentą, buvo įsiveržta į mūsų karinę teritoriją, padegtos padangos, tikslai du – arba padegti stovyklą, ruošiamą pabėgėliams, arba nukreipti mūsų apsaugos pajėgų dėmesį į tą galbūt būsimą gaisrą. Buvo pasikėsinta į mūsų sargybą, du pareigūnai sužaloti, buvo iškviestos mūsų specialiosios pajėgos VST, kurie atblokavo įvažiavimą-išvažiavimą, viduje užgesino gaisrą kartu su Priešgaisrinio gelbėjimo tarnybą ir įvedė tvarką“, – teigė VST vadas.
Anot jo, įsiveržimas įvyko pirmadienio vakarą, 21.30-22 val., o pareigūnai patekti į poligono teritoriją ir išvykti iš jos negalėjo iki 5 val. ryto. Asmenys po grumtynių sulaikyti ir perduoti policijai. R. Pocius sako negalintis tiksliai pasakyti, kiek asmenų įsiveržė į poligoną.
„Akivaizdu, kad tam buvo ruoštasi, nes sunkvežimio padangų bet kaip, su žiebtuvėliu nepadegsi. Akivaizdu, buvo pasiruošta, buvo praeita ne pro įėjimo-išėjimo punktą, bet iš kitos pusės tvoros, kur yra silpna, pažeidžiama tvora. Sureagavus apsaugai, įvyko fizinis kontaktas, priešinosi įsiveržėliai, nepakluso teisėtiems reikalavimams, buvo panaudotos ašarinės dujos“, – tvirtino VST vadas.
Protestuotojai – net iš Žemaitijos
Policijos generalinis komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas teigė, kad iškvietimą dėl užblokuoto kelio į poligoną policija gavo pirmadien5 po 17 val., vėliau pastebėjus „pakankamai agresyviai nusiteikusių“ asmenų minią iškviestas pastiprinimas ir protestuotojai nustumti jėga, sulaikyti aštuoni aktyviai priešinęsi asmenys – jiems surašyti administracinių pažeidimų protokolai dėl pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymo, pasipriešinimo pareigūnams.
A.Paulausko teigimu, dalis asmenų buvo nevietiniai, „kai kurie jų – netgi iš Žemaitijos“.
„Tikrai matau, kad šioje situacijoje pareigūnų panaudota jėga ir specialiosios priemonės buvo visiškai adekvačios susidariusiai situacijai ir esamam pavojui“, – tikino jis.
Generalinio komisaro pavaduotojas patvirtino, kad šie veiksmai „turi visus gerai suplanuotos akcijos požymius ir tai tikrai nėra tik vietinės bendruomenės nedidelis protestas dėl galimo migrantų patalpinimo“.
Anot jo, Šalčininkų rajono savivaldybė buvo sulaukusi prašymų leisti organizuoti du susirinkimus, kuriuose turėjo būti iki 15 žmonių, tačiau Rūdninkuose iš viso susirinko apie 150 asmenų ir tai yra „šiurkštus susirinkimų įstatymo pažeidimas“.
Policija, anot jo, šiuo metu yra visiškai pasirengus reaguoti į panašius nesankcionuotus susirinkimus.
„Žmonės atvyko netgi iš Lietuvos kampelių. O tai parodo, kad tai yra gerai organizuota akcija nukreipta sutrukdyti, pakenkti migrantų apgyvendinimui Lietuvoje“, – tvirtino vienas policijos vadovų.
Pasak jo, policija taip pat sulaukė 13 protesto dalyvių pareiškimų dėl galbūt patirtų sužalojimų.
Premjerės patarėjas: į teritoriją įsiveržta vėliau
Premjerės Ingridos Šimonytės patarėjas Kęstutis Lančinskas tvirtino, kad į teritoriją asmenys įsibrovė vėliau, po protesto blokuojant kelią.
„Tai, kad dalis tos susirinkusiųjų minios sugrįžo daug vėliau į teritoriją ir ėmėsi prievartos veiksmų, rodo, kad tai nebuvo vietos gyventojų akcija, o buvo suplanuotas renginys siekiant pasipriešinti policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams“, – sakė K.Lančinskas.
Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie blokavo važiuojamąją dalį, protestuodami prieš neteisėtų migrantų apgyvendinimą šioje Šalčininkų rajono teritorijoje. Į poligoną vedantį kelią sunkvežimiams, vežantiems migrantų palapinių miesteliui reikalingus daiktus, blokuoti bandė keliasdešimt žmonių.
Rūdninkų poligone planuojama apgyvendinti iki 1,5 tūkst. migrantų.
Į Lietuvą šiemet jau bandė patekti daugiau nei 2,8 tūkst. neteisėtų migrantų, dėl jų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.