COVID-19 pandemijos įveikimo planą A.Dulkys prezidentui pristatė lapkričio 30-ąją.
„Šiandien susitikime su prezidentu buvo galimybė jam pristatyti pandemijos suvaldymo planą, kaip aš jį matyčiau“, – po susitikimo per spaudos konferenciją kalbėjo A.Dulkys.
„Planas gavosi tikrai gana ilgas – virš 130 skirtingų priemonių, tačiau jos dar nėra viešinamos. Planas vėliau bus viešinamas, bet jam dar trūksta kai kurių sudedamųjų dalių, nes norint jį padaryti pilną, reikia turėti visą informaciją“, – pažymėjo jis.
Pretendentas į ministrus tikino, jog, siekiant suvaldyti COVID-19, reikia suvienyti visas apie šį virusą komunikuojančias struktūras, įvertinti, ar nestokojame duomenų bei juos analizuojančių žmonių, pasirūpinti rezervais, įskaitant antigenų testus.
„Vakcinavimas turėtų tapti kertine mūsų plano dalimi. Ir vakcinavimo procentas, koks mūsų pasiektas, turėtų būti pagrindinis rodiklis, jeigu norime pasimatuoti, kaip mums sekasi valdyti krizę“, – pridūrė A.Dulkys.
Žadėjo paskelbti atskiru dokumentu
Gruodžio 8-ąją Seimui Vyriausybės programą pristačiusi paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad planas COIVD-19 valdymui bus paskelbtas atskirai, kai bus patvirtinta Vyriausybės programa.
„COVID-19 valdymui, tokiam taktiniam planui, [Vyriausybė] yra parengusi atskirą dokumentą, kuris <...> bus paskelbtas atskirai ir papildomai prie Vyriausybės programos tuomet, kada Vyriausybės programa jau bus patvirtinta“, – sakė ji.
Kad planas bus pateiktas ilgai nelaukiant, patvirtino ir A.Dulkys.
Mes jį planuojame pateikti atskiru dokumentu ir tai būtų pirmųjų naujosios Vyriausybės darbo dienų klausimas.
„Mes jį planuojame pateikti atskiru dokumentu ir tai būtų pirmųjų naujosios Vyriausybės darbo dienų klausimas. Jį turėtume kartu pasvarstyti su kitais kabineto nariais, pabaigti jį užpildyti, nes įvykių sūkurys ir virusas čia mus įtraukė į tą tikrą sūkurį“, – dėstė jis ir trumpai aptarė pagrindines plano dalis.
„Pirma to plano dalis būtų susijusi su priemonėmis, kurios mums padėtų konsoliduoti visą pandemijos valdymo grandinę, nes dabar yra truputėlį ir tų ekspertų prie visų institucijų veikiančių. Matyt, reikėtų jų pastangas konsoliduoti, kad visuomenė gautų vienodą komunikaciją.
Taip pat turime pasirūpinti dabar įkaitusia gydymo įstaigų tinklo situacija, susiinventorizuoti ir susižiūrėti, kokią turime situaciją su duomenimis.
Po to, be abejo, vienas didžiausių iššūkių jau yra vakcinacija tiek medikų bendruomenės, tiek apskritai visuomenės. Kaip matome, užims tas visas procesas tikrai reikšmingą laiką.
O trečioji dalis. Žinote, kiekviena krizė turi turėti mums ir pamokų, turi duoti mums gerų patarimų. Matyt, pabaigoje turėtume įvertinti visą procesą, kuris dabar vyko, iš tų pamokų pasidaryti išvadas ir galbūt pakeisti apskritai Lietuvoje visą krizių valdymo mechanizmą, peržiūrėti teisės aktus ir kitus dalykus“, – kalbėjo A.Dulkys.
Ne kartą aptarė tikslus
Vėliau panašius plane išsikeltus tikslus ministras pristatė ir per spaudos konferenciją gruodžio 11-ąją – gerinti teigiamų COVID-19 atvejų atsekamumą, didinti testavimo apimtis, mažinti užsikrėtimų mastą.
Kokiomis priemonėmis tai turėtų būti pasiekta, A.Dulkys tąkart nenurodė, nors pažymėjo, kad dėl to tarsis ekspertai.
Išsamaus COVID-19 įveikimo plano pasigedo ir opozicija.
„COVID-19 pandemijos kontekste būtų ypač naudinga Vyriausybės programoje matyti bent 10 esminių punktų iš 130 minimo veiksmų plano, kurį ne kartą minėjo paskirtasis sveikatos apsaugos ministras ir kurio niekas nematė iki šiol. Mums sako, palaukite, bus atskiras COVID-19 planas“, – per Seimo posėdį nurodė opozicinių „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
15min pasidomėjo, kada visuomenei bus pristatytas ministro inicijuotas pandemijos įveikimo planas, ir kodėl to nepavyko padaryti anksčiau.
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta atsakė, kad planas gruodžio 18-ąją buvo pristatytas ekspertams, jo turinys nuolat kinta, o pirminis plano tikslas – valdyti pandemiją iki vakcinos atvykimo į Lietuvą – jau pasiektas.
Šiandien pirminis minimo plano tikslas – valdyti pandemiją iki vakcinos atvykimo į Lietuvą – jau yra pasiektas.
„Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė COVID-19 valdymo strategiją ir priemonių planą Ekspertų Tarybai prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Patariamoji Ekspertų Taryba (ET), išnagrinėjusi ir įvertinusi planą, nutarė, kad situacija šalyje yra nuolat kintanti. Šiandien pirminis minimo plano tikslas – valdyti pandemiją iki vakcinos atvykimo į Lietuvą – jau yra pasiektas“, – dėstė ministro patarėja.
Planas – nuolat koreguojamas
Ekspertai, pasak jos, priemonių planą pasiūlė išskirstyti atskiromis dalimis, kurios, atsižvelgiant į kintančią situaciją, būtų koreguojamos. Atskiras plano dalis, konsultuodamasi su ekspertais, ir toliau vykdytų Sveikatos apsaugos ministerija.
„Ekspertų taryba, vadovaudamasi plano atskiromis dalimis, teikia rekomendacijas Lietuvos Respublikos Vyriausybei, kuri priima atitinkamus sprendimus ir kartu su ministerijomis ar kitomis įstaigomis užtikrina jų įgyvendinimą“, – atsakyme pridūrė A.Šuksta.
15min perklausė patarėjos, ar planą planuojama paviešinti, jei taip – kada, o jei ne – kodėl.
A.Šuksta patikslino, kad plano dalys jau yra viešinamos – per ekspertų rekomendacijas ir Vyriausybės sprendimus.
„Ekspertų taryba, vadovaudamasi būtent minimo Plano atskiromis dalimis, teikia rekomendacijas Lietuvos Respublikos Vyriausybei, kuri priima atitinkamus sprendimus ir kartu su ministerijomis ar kitomis įstaigomis užtikrina jų įgyvendinimą – tokiu būdu plano dalys ir yra viešinamos“, – pažymėjo ministro patarėja.