Penktadienį feisbuke jis atsakė į anksčiau Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) paskelbtą viešą laišką.
„Džiaugiuosi, kad sukėliau šią diskusiją. Jei bent viename rajone nepasikartos scenarijus, kuris jau įvyko trijose savivaldybėse, vadinasi, tikslas pasiektas ir pavyko apginti medikų bei pacientų interesus. Iš Jūsų viešo laiško girdžiu norą ir toliau tęsti bendradarbiavimą, darant tai glaudžiau. Tai teikia vilties, kad nepaisant viešų apsižodžiavimų, bus peržengti siauri interesai ir išgirsti perspėjimai bei argumentai ir bus susivienyta vardan pacientų gerovės užtikrinimo“, – rašo sveikatos apsaugos ministras.
A.Dulkys sako, kad niekam ne paslaptis, kad politinis ciklas apima ne tik pokyčius savivaldybių tarybose, savivaldybės administracijoje, tačiau ir savivaldybei pavaldžiose įstaigose, tarp jų ir pirminiame ir antriniame gydymo įstaigų lygyje.
„Mes turime bent tris atvejus per pastaruosius mėnesius – Vilniaus Centro poliklinikoje, Zarasų ir Raseinių rajonuose, – kai gydymo įstaigas masiškai paliko medikai ir kitas medicininis personalas, tai nepavyksta kalbėti apie vienetinius atvejus. Visus šiuos atvejus vienija tai, kad jos pavaldžios savivaldybėms. Čia kilo gydymo įstaigų personalo nesutarimai, iš medikų pusės skriejo kaltinimai nepagarbiu elgesiu, neskaidriais vadovų konkursais. Rezultatas toks, kad Zarasuose ligoninės veikla paralyžiuota, Raseiniams, panašu, tai gresia ne tik antriniame, tačiau ir pirminiame lygyje. Teko įsikišti užtikrinant pagalbą rajonų žmonėms nacionalinėms tarnybos, kurių steigėju yra Sveikatos apsaugos ministerija“, – sako sveikatos apsaugos ministras.
Liepos pradžioje Zarasų ligoninę paliko 12 medikų ir vadovas. Savo ruožtu Raseiniuose dalis medikų, abejodami konkurso į ligoninės direktoriaus vietą skaidrumu, pateikė prašymus išeiti iš darbo.
Tuo metu Vilniaus Centro polikliniką per pirmą šių metų pusmetį palikus 40 darbuotojų, iš pareigų atleistas jos vadovas.
„Tikiu, kad LSA valdybos dienotvarkėje buvo tokie klausimai kaip pagalba Zarasų ir Raseinių žmonėms, gal ir LSA atstovų apsilankymai savivaldybėse, ištiesiant pagalbos ranką kolegoms. Jei tokių bandymų buvo, tikiu, bus gerokai greičiau normalizuota situacija, o šiuo, pereinamuoju laikotarpiu, užtikrintos sveikatos paslaugos rajonų žmonėms. Jei nebuvo, tai dar ne vėlu“, – sako A. Dulkys.
Jis teigia, kad nekvestionuojamos merų ir savivaldybių teisės ir pareigos organizuoti vadovų konkursus ir rūpintis gydymo įstaigomis.
„Bet su teisėmis ateina ir pareigos. Šioje vietoje atsakomybės pasigedau, apie tai buvo mano žodžiai. Ir ne tik aš pasigedau. Jų pasigedo išeinantys medikai, jų pasiges ir pacientai, kurie negali gauti paslaugų savo rajono gydymo įstaigose“, – sako ministras.
LSA savo viešame laiške teigė, kad sveikatos apsaugos ministro komentarai apie paslaugų teikimą savivaldoje remiantis vienu atveju yra neatsakingi ir atskleidžia pačios sveikatos politikos bei skubotų reformų spragas.
Taip šalies savivaldybės reagavo į ministro interviu LRT radijui, kuriame jis teigė, kad Zarasų ligoninės atvejis, kai vienu metu iš darbo išėjo 12 medikų ir vadovas, gali rodyti, jog savivaldybėms sveikatos paslaugų teikimas yra per sunki funkcija.
Savivaldybių vadovai taip pat pabrėžia, kad ne vienerius metus stebima tendencija centralizuoti rajonines ligonines turėtų prasmę tik vienu atveju – jei pagerėtų teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas.
LSA valdybos nariai atkreipė dėmesį, kad rajoninės ligoninės savivaldybėms ir jose gyvenantiems žmonės – labai svarbios, o savivaldybės visomis turimomis galimybėmis ir resursais siekia, kad sveikatos klausimus būtų galima spręsti laiku ir kuo arčiau namų.