„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 12 31

A.Gruslys apie leidimą skristi iš Jungtinės Karalystės: „Man kartais atrodo, kad Lietuvos valdžia išprotėjo“

Jungtinėje Karalystėje dirbantis tyrėjas Audrūnas Gruslys stebisi Lietuvos Vyriausybės sprendimu atšaukti skrydžių iš Jungtinės Karalystės (JK) draudimą. Tai padarius, didėja rizika, jog į Lietuvą pateks sparčiau plintanti COVID-19 atmaina. „Jei Lietuvos valdžia visiškai nesugeba susitvarkyti su sena viruso atmaina, kokiu būdu ji planuoja susitvarkyti su nauja, daug piktesne, jai pradėjus plisti Lietuvoje?“ – klausia tyrėjas.
Vilniaus oro uoste
Oro uoste / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Skrydžių iš JK draudimą Vyriausybė atšaukė trečiadienį, jie ir vėl galės vykti nuo sausio 1 dienos.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis aiškino, kad toks sprendimas priimtas kartu su Latvija ir Estija: „Norime išlaikyti „Baltijos burbulo“ idėją, todėl kartu įvedę kelionių ribojimus, kartu planuojame juos ir panaikinti.“

O sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pažymėjo, kad atvykstantieji iš JK turės izoliuotis, darytis COVID-19 tyrimą.

Skeptišką nuomonę apie valdžios sprendimą vėl leisti skrydžius iš JK A.Gruslys ketvirtadienį išdėstė feisbuke.

„Global Lithuanian Leaders“ nuotr./Audrūnas Gruslys
„Global Lithuanian Leaders“ nuotr./Audrūnas Gruslys

„Man kartais atrodo, kad Lietuvos valdžia išprotėjo.

Lietuva visiškai nesugeba susitvarkyti su senesniu, šalyje dominuojančiu, iš Ispanijos atvežtu SARS-CoV-2 variantu. Nėra jokių įrodymų, kad užsikrėtimų skaičius Lietuvoje mažėtų. Perteklinės mirtys milijonui gyventojų vien nuo rugsėjo mėnesio galo viršija absoliučiai VISŲ Europos Sąjungos šalių pavasario bangos perteklinių mirčių lygį.

Nepaisant to, valdžia nusprendė atnaujinti tiesioginius skrydžius į Jungtinę Karalystę, kurioje plinta VOC 202012/01 SARS-CoV-2 atmaina (dar žinoma kaip B.1.1.7). London School of Hygiene and Tropical Medicine mokslininkai vertina, kad ji yra 56 proc. smarkiau plintanti (95 proc. CI 50–74 proc.) už kitas dominuojančias viruso atmainas.

Labai apytiksliai kalbant, kitoms SARS-CoV-2 atmainoms Londone besilaikant maždaug stabiliai, šia atmaina užsikrėtusių žmonių kiekis dvigubėja maždaug kas dvi savaites, ir to didėjimo neišeina trivialiai paaiškinti „pradininko efektu“ („founders effect“).

Galiausiai, mokslinis paaiškinimas nėra toks svarbus. Svarbu yra tai, kad patys britai situaciją vertina taip rimtai, kad kai kuriose „Tier 4“ regionuose uždaro mokyklas. Tai yra kažkas, ko Jungtinės Karalystės valdžia žadėjo nedaryti. Tačiau dabar daro mokėdami didžiulę tiek politinio kapitalo, tiek finansinę kainą.

Yra neatsakinga į šią problemą iš esmės numoti ranka.

Jei Lietuvos sąjungininkai britai, turintys gerokai rimtesnį mokslinį potencialą nei Lietuva, naują atmainą vertina rimtai, yra neatsakinga į šią problemą iš esmės numoti ranka“, – socialiniame tinkle dėstė tyrėjas.

Anot jo, net ir įvestas privalomas atvykusiųjų testavimas iš JK nuo naujos COVID-19 atmainos išplitimo gali neapsaugoti.

„Nebent pasikeis reikalavimai, iš Jungtinės Karalystės atvykę žmonės, turėdami prieš 48 valandas darytą neigiamą COVID-19 testą, net neturės izoliuotis.

Bėda yra ta, kad iš nosiaryklės ėminių daromi rt-PCR testai turi labai žemą jautrumą, priklausomai nuo šaltinio, siekiantį vos 60–80 proc. Tokiu būdu drąsiai galima teigti, kad bent 20 proc. sergančiųjų VOC 202012/01 SARS-CoV-2 atmaina patektų į šalį. Jautrumas yra dar žemesnis žmonėms, kuriems dar nepasireiškė simptomai. Ir, galiausiai, net turint neigiamą testą, užsikrėsti galima ir pačiame oro uoste“, – komentavo A.Gruslys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skrydžių tvarkaraštis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skrydžių tvarkaraštis

Jis tikino, jog nutraukus tiesioginį susisiekimą su JK, nauja COVID-19 atmaina Lietuvoje išplistų ne taip greitai.

„Jei Lietuvos valdžia visiškai nesugeba susitvarkyti su sena viruso atmaina, kokiu būdu ji planuoja susitvarkyti su nauja, daug piktesne, jai pradėjus plisti Lietuvoje?

Taip, tiesioginių skrydžių nutraukimas irgi nėra pilnas sprendimas, nes galima keliauti per aplink, arba nauja viruso atmaina Lietuvą gali pasiekti netiesiogiai. Bet gyvenime retai būna „viskas arba nieko“. Tiesioginio kontakto atkūrimas smarkiai pagreitins šį procesą.

Bent jau būtų galima užtikrinti normalią atvykusiųjų izoliaciją.

Nutraukus tiesioginį srautą ir žmonių judėjimą sumažinus bent dvigubai, galima būtų laimėti kelias auksines savaites laiko laukiant skiepų ir pavasario. Arba, jei žmonių srauto sumažinti neįmanoma, bent jau būtų galima užtikrinti normalią atvykusiųjų izoliaciją, nepriklausomai nuo testo rezultatų.

Arba, kaip jau tapo įprasta Lietuvoje, galima sėdėti, laukti, ir žiūrėti, kas bus“, – savo įrašą feisbuke užbaigė A.Gruslys.

Su JK siejama, sparčiau plintanti COVID-19 atmaina pasiekė Prancūziją, Ispaniją ir kitas Europos valstybes, taip pat – Australiją, Japoniją, Pietų Afriką, Pietų Korėją. Nepaisant to, valstybės atsiveria JK – Užsienio reikalų ministerijos žiniomis, apie susisiekimo atnaujinimą su JK paskelbė Prancūzija, Nyderlandai, Belgija, Bulgarija.

Kitos šalys planuoja tai padaryti iš karto po Naujųjų metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs