06:01

A.Lukašenka grasina nauja migrantų banga: kokį atsaką rengia politikai, tarnybos, kariuomenė?

Neteisėtų migrantų iš Baltarusijos švieslentėse jau beveik tris savaites puikuojasi nuliai, tačiau Aliaksandras Lukašenka šią savaitę pagrasino Vakarams nauja migrantų banga. Lietuvos politikai sako, kad tai gali būti ir priešrinkiminiai Baltarusijos autokrato pareiškimai, tačiau grėsmėms ruošiasi: vieną iš sprendimų jau priėmė ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, o premjeras Gintautas Paluckas sako jau aptaręs su tarnybomis, ko tikėtis per pseudorinkimus.
Migrantai Kybartu užsieniečių registracijos centre / BNS nuotr.
Migrantai Kybartu užsieniečių registracijos centre / BNS nuotr.

A.Lukašenka savo grasinimais pasidalijo šią savaitę, likus trims savaitėms iki Baltarusijos prezidento rinkimų, sakydamas, jog jau gauna pranešimų apie atvykstančius naujus „žmones iš Rytų“.

„Ir per mus dabar vyksta didžiulis tranzitas į Vakarus, kur jie siekia patekti. Ir visi mus kaltina, kad mes prisidedame prie šios migracijos. Aš taip pat visada buvau sąžiningas. Mes nieko nesaugome nuo migrantų. Ypač tų, kurie mums taiko ekonomines sankcijas. Kodėl turėtume juos saugoti?“ – aiškino A.Lukašenka.

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka / GAVRIIL GRIGOROV / AFP
Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka / GAVRIIL GRIGOROV / AFP

Dėl 2021-aisiais kilusios krizės, kai iš Baltarusijos migrantai ėmė masiškai plūsti į Lietuvą, Latviją bei Lenkiją, šios šalys kaltina būtent Minsko režimą.

Lietuva, siekdama suvaldyti nelegalią migraciją, beveik visame pasienyje įrengė fizinį barjerą – koncertiną, taip pat taiko migrantų apgręžimo politiką, nors tai ir kritikuoja nevyriausybinės organizacijos, kovojančios už migrantų teises.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis sako, kad nors pastaruoju metu judėjimo Lietuvos pasienyje su Baltarusija praktiškai nefiksuojama, netrukus situacija gali pasikeisti, tad tam jau rengiamasi.

„Situacija, žiūrint į neteisėtos migracijos krizę, aplinką, lieka nepakitusi, nepaisant šio laikino laikotarpio, kuris būdavo ne kartą, kai spaudimas sumažėjo Latvijai ir Lietuvai. Lenkijai jis išlieka.

Apskritai tas Baltarusijos režimo faktorius, kai per visą šį laikotarpį sudaromos sąlygos nelegaliai migracijai, ji skatinama – jis niekur nedingo“, – teigė jis. G.Mišutis pabrėžia, jog kiek daugiau nei po dviejų savaičių laukia nauji prezidento rinkimai, kuriuose laimėtojas jau aiškus: „Tad situacija vėlgi yra sunkiai prognozuojama, kaip režimas elgsis tiek savo piliečių, tiek užsieniečių atžvilgiu.“

Kariai budės toliau

Reaguojant į VSAT įvardytas grėsmes, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė šią savaitę pasirašė įsakymą, kuriuo iki birželio pradžios pratęsiama kariuomenės parengtis.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Dovilė Šakalienė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Dovilė Šakalienė

Juo, kaip ir iki šiol, numatyta, jog kariuomenė turi skirti iki 60 karių grupę reagavimui į galimus incidentus Baltarusijos pasienyje, kaip pagalba pasieniečiams, numatant galimybę rotuotis, t.y. kone iškart vykti į pasienį būtų pasirengę 30 karių.

VSAT atstovas, G.Paluckas ir Krašto apsaugos ministerijos atstovai 15min detaliau paaiškino, kiek realūs A.Lukašenkos grasinimai ir ko iš Baltarusijos reikėtų laukti artimiausiu metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai