2024 12 29

A.Nedzinskas siūlo rinkimų užstatą grąžinti tik mandato neatsisakiusiems politikams

Parlamentaras Antanas Nedzinskas siūlo rinkimų užstatą politinei organizacijai ar kandidatui Seimo rinkimuose grąžinti tik priėmus iškovotą mandatą.
Antanas Nedzinskas
Antanas Nedzinskas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Esmė yra labai paprasta, kuomet kandidatuoja į savivaldybių tarybos narius politikai ir, jeigu jie vėliau atsisako mandato, jiems negrąžinamas užstatas, o Seimo rinkimuose tokio atvejo nėra, kad ir atsisakysi mandato, užstatą tau grąžins. Tiesiog norima suvienodinti tvarką, kad jeigu tu dalyvavai rinkimuose ir nepaėmei to posto, kurį laimėjai, tau užstatas turėtų būti negrąžinamas“, – BNS sakė A. Nedzinskas.

Pasak jo, tvarka turėtų galioti ir vienmandatėse, ir daugiamandatėse apygardose išrinktiems politikams.

„Manyčiau, čia komitetuose apsivartytų ir patobulintų pagal esamą situaciją. Ar proporcingai, ar ne, ar tiesiog kiek vienmandatininkas turi grąžinti, tada ir iš partijos būtų tiek pat nuskaičiuota, manau, kad turėtų būti tokia pati suma, kaip vienmandatininkui, tik šiuo atveju nuskaičiuota iš partijos“, – kalbėjo politikas.

Pakeitimų aiškinamajame rašte teigiama, kad projektas parengtas siekiant suvienodinti rinkimų užstato grąžinimo sąlygas visiems Rinkimų kodekse reguliuojamiems rinkimams.

„Rinkimų užstatas yra skirtas kandidatams, siekiant pagrįsti savo ketinimų dalyvauti rinkimuose rimtumą ir svarumą. Kandidatai turėtų turėti finansinę iniciatyvą neatsisakyti pareigų, į kurias jie buvo išrinkti“, – pabrėžiama jame.

Norintiems dalyvauti Seimo rinkimuose užstatas vienmandatėje apygardoje siekia apie 2 tūkst. eurų, tuo metu, sąrašas daugiamandatėje, kurį moka politinė organizacija, kainuoja daugiau nei 10 tūkst. eurų.

Po šiemet vykusių Seimo rinkimų mandato atsisakė keturi parlamentarai, tarp jų – socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, buvęs konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis, demokratas Virginijus Sinkevičius ir „valstietis“ Aurelijus Veryga.

Visi šie į parlamentą išrinkti, bet mandatų atsisakę politikai juos iškovojo daugiamandatėje rinkimų apygardoje.

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovės Indrės Ramanavičienės, šiuo metu Seimo rinkimuose užstatas mokamas už visą kandidatų sąrašą, nepriklausomai nuo to kiek ir kokie kandidatai jame įrašyti, todėl šį užstatą gali sumokėti tik politinė partija.

Tuo metu savivaldybių tarybų rinkimuose už kiekvieną sąrašo kandidatą, kuris eina su savivaldybės tarybos nario pareigomis nesuderinamas pareigas, papildomai mokamas dvigubas užstatas, jis yra grąžinamas, jei išrinktas kandidatas atsisako nesuderinamų pareigų ir tampa savivaldybės tarybos nariu.

Jeigu į tarybą išrinktas kandidatas iki pirmojo savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame duodama priesaika, atsisako dirbti savivaldoje, už jį sumokėtą užstatą VRK perveda į valstybės biudžetą.

Šiuo metu Rinkimų kodeksas numato, kad užstatas grąžinamas kai kandidatas nustatytais terminais pateikia rinkimų politinės kampanijos finansavimo ataskaitą, jos priedus bei išlaidas ir pajamas pagrindžiančius dokumentus, nepažeidžia nuostatų reglamentuojančių nepinigines aukas, rinkimų politinių kampanijų finansavimą ir finansavimo kontrolę.

Užstatas taip pat atiduodamas jei kandidatų sąrašas, kandidatas yra surinkęs ne mažiau kaip 3 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, o kandidatas į prezidentus – surinkęs daugiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų