2020 05 14

A.Veryga ragina sprendimuose dėl karantino priemonių atlaisvinimo logikos neieškoti

Trečiadienį Vyriausybė dar labiau sušvelnino karantino sąlygas. Lietuvoje per parą buvo nustatyti šeši nauji užsikrėtimo atvejai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad nuo šiol bus ribojamas per dieną registruojamų tirtis asmenų skaičius pagal grupes. Be to, jis ragino neieškoti logikos, kodėl jau leidžiama viena veikla, o draudžiama kita, esą tai priklauso ne tik nuo logiškai paaiškinimų aplinkybių.
Rolanda Lingienė ir Aurelijus Veryga
Rolanda Lingienė ir Aurelijus Veryga / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Naujausią informaciją apie koronavirusą ketvirtadienį spaudos konferencijoje pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.

Konferenciją žiūrėkite čia:

VIDEO: 2020-05-14 Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos spaudos konferencija

A.Veryga pripažino, kad 1808 karštoji linija yra labai apkrauta. Daugiausia skambino darželių darbuotojų, kurie sulaukė rekomendacijų tirtis.

„Matyt, kai kurios savivaldybės suprato tai kaip prievolę, o ne rekomendaciją“, – teigė ministras. Pasak jo, darželiai tikrai negali reikalauti visų darbuotojų privalomai išsitirti.

Tiesa, dar prieš kelias dienas pats ministras kvietė darželių darbuotojus tirtis.

Dabar, pasak ministro, bus rengiamos proporcijos grupėms, kiek žmonių per dieną galėtų išsitirti.

„Labai svarbu, kad nesutriktų testavimas tiems, kuriems testavimas būtinas – karščiuojantiems, ar guldomiems į ligoninę“, – aiškino, kaip spręs srautų problemą, ministras.

Pasak jo, darželių darbuotojų reakcija ir skuba tirtis buvo neadekvati.

Ministras negalėjo pasakyti, kiek kiekviena laboratorija turi reagentų, tačiau tikino, kad trūkumo nėra, o kiekviena laboratorija juos užsako pati.

A.Veryga taip pat panoro paaiškinti savo sprendimą rekomenduoti medikų darbą organizuoti taip, kad būtų užkertamas kelias kryžminei taršai.

„Tai nėra prievolė. Darbo kodeksas neleidžia būtinai vienoje vietoje dirbti, tačiau tai – viena iš opcijų“, – teigė ministras, tačiau jis tikino, kad jei medikas, dirbantis penkiose įstaigose, užsikrės, sutriks visų penkių įstaigų darbas.

„Tą vadovai turi žinoti ir įsivertinti“, – sakė A.Veryga.

Ministro teigimu, Šiauliuose puikiausiai susitvarkyta ir nekilo jokių nepasitenkinimų ir problemų.

Logikos siūlo neieškoti

A.Veryga tikino, kad karantino sąlygos ne šiaip sau atlaisvinamos pamažu, nes norima stebėti, kaip keičiasi situacija, kad nekiltų antroji banga.

„Teisus prezidentas, sakydamas, kad reikia atsargiai išeiti iš situacijos ir tą stengiamės daryti, palikdami šiek tiek laiko po kiekvieno atlaisvinimo, kad galėtume įvertinti ir pamatyti, ar kas nors pablogėjo, ar ne. Kaip užtikrinti, kad neblogėtų? Tai nuolat ir nuolat kartoti visuomenei, kad grėsmė niekur nedingusi – reikia saugotis, atsakingai elgtis, negalima visiškai atsipalaiduoti“, – teigė ministras.

Jis tikino gaunantis daugybę žinučių: „rašo visi, ieško logikos tarp sprendimų, kodėl šitas, o ne kitas kažkoks atlaisvinimas, kodėl ne visiems viskas. Tai ta logika ir yra tokia, reikia po truputį išeiti iš apribojimų, kad galėtume pamatyti, jei įvyksta protrūkis, ir imtis priemonių, jei reikia grįžti kažkur žingsnį atgal“.

Visgi klausiamas, ar karantino sąlygos švelninamos logiškai, kai nutariama leisti vaikams grįžti į mokyklas, leidžiami renginiai viduje su 30 žiūrovų, bet žiūrovų į sporto aikštynus neleidžiama nė 30, stotys vis dar uždarytos ir ten negali veikti kavinės, ministras prašė logikos neieškoti ir neklausinėti, kodėl vienas ar kitas leidimas jau duotas, o kitas – ne.

„Tokios įprastinės logikos čia ieškoti nereikia. Tiesiog visos veiklos yra po truputį atlaisvinamos, paliekant laiko stebėti situaciją. Pirmiausia atlaisvinama ten, kur rizika yra mažiausia, kur kontakto yra mažiausia, arba ten, kur yra būtinybė – kur labiausiai reikia, pavyzdžiui, su sveikatos priežiūros paslaugomis, reikia jas atlaisvinti, nes žmonėms yra sveikatos problemų. Tas pats yra su darželiais, o visa kita, kas gali laukti, turėtų šiek tiek turėti kantrybės“, – teigė A.Veryga.

Karščiausias židinys – Vilniaus klinikinė ligoninė

Iš šešių atvejų trečiadienį trys nustatyti Klaipėdos apskrityje ir trys Vilniaus apskrityje. Vienas iš asmenų užsikrėtė šeimoje, kitas susijęs su Klaipėdos palaikomo gydymo ir slaugos ligonine – užsikrėtė šeimos narys, dar vienas tyrimas gautas kariuomenėje. Vilniaus apskrityje susirgo vienas įmonės „Affidea“ darbuotojas, vienas Vilniaus klinikinės ligoninės buvęs pacientas, vienas atvejis neaiškus, nesusijęs su protrūkiais.

Vilniaus klinikinėje ligoninėje ketvirtadienį fiksuotas dar vienas užsikrėtimas, taigi išvis čia jau 26 atvejai – tai didžiausias židinys sveikatos įstaigose Lietuvoje šiuo metu. „Išvis serga 15 pacientų. Visi jie arba Vidaus ligų arba Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių pacientai“, – sakė R.Lingienė.

Užsikrėtę 11 darbuotojų: 8 Vidaus ligų, o 3 reanimacijos skyriaus.

Liga nustatyta šešiems išrašytų asmenų artimiesiems. Taigi židinys plinta toliau.

„Affidea“ klinika, kurios darbuotojui nustatytas COVID-19, taip pat siejamas su židiniu, mat įstaiga įsikūrusi tuose pačiuose pastatuose kaip ir ligoninė.

Dar viena ligoninės darbuotoja gyvena bendrabutyje Pergalės gatvėje, ji neserga, bet į darbą neina.

Atvejis, kai užsikrėtė Vilniaus viešojo transporto vairuotojas taip pat siejamas su ligonine, mat jo žmona dirba Vilniaus klinikinėje ligoninėje. Keleiviams rizika užsikrėsti buvo labai labai menka ir nerimo nekelia.

Ligoninėje atliekamas gilesnis tyrimas, nes gaunama daug informacijos iš darbuotojų, kad įstaigoje nesilaikoma infekcijų kontrolės principų.

Oro uostuose mėginių nebeims

Taip pat R.Lingienė patikslino, kad vienas iš antradienį nustatytų atvejų Kaune yra įvežtinis.

„Paaiškėjo, kad šis asmuo yra susijęs su kelione. Atvejis įvežtinis ir jis susijęs su trijų asmenų kelione iš Švedijos į Ventspilį ir toliau nuosavu automobiliu važiuota į Kauną. Iš trijų asmenų vienas susirgo Klaipėdoje, o ryte paaiškėjo, kad asmuo susijęs“, – teigė R.Lingienė.

Trečiadienį vėl atverti skrydžiai, todėl NVSC darbuotojai vėl budi oro uostuose.

„Kas buvo naujo? Tai, kad pasimokėme iš tam tikrų nesklandumų (...) dėl susidariusių eilių. Nauja yra tai, kad vakar vyko elektroninės registravimo sistemos bandymas, rezultatai nuteikia optimistiškai (...), nes iš 160 keleivių 101 keleivis užpildė anketą, nors ji dar nebuvo tinkamai iškomunikuota“, – teigė R.Lingienė. Pasak jos, toliau liks galimybė rinktis pildyti elektroninę ar popierinę anketą.

Visi sugrįžusieji nuo šiol privalo per 24 val registruotis mobiliame punkte ir išsitirti, mėginiai oro uoste imami nebebus.

„Jei asmuo nesiregistruotų, tas asmuo bus perduotas teisėsaugos pareigūnams“, – kalbėjo R.Lingienė.

Iš trečiadienį grįžusių trys asmenys iškart išvežti į ligoninę, mat turėjo temperatūros. Tyrimų rezultatų dar nėra.

Ligoninėse – 83 asmenys

Lietuvoje per parą patvirtinti šeši nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1511, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Šiuo metu koronavirusu vis dar serga 517 žmonių, o 934 laikomi pasveikusiais.

Izoliacijoje šiuo metu yra 260 asmenų.

Nuo koronaviruso mirė 54 žmonės, šeši koronavirusu užsikrėtę žmonės mirė dėl kitų priežasčių.

Šalies laboratorijose per parą ištirta 7989 ėminiai, bendras ištirtų ėminių skaičius siekia 208 tūkst. 253.

Ligoninėse gydomi 83 ligoniai, reanimacijoje 9, plaučių ventiliacija reikalinga 4 asmenims, su deguonies kaukėmis 26 asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų