Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 25

A.Verygos noras nubausti P.Poderskį nepavyko: nustatyta, kad kviesti į COVID-19 testus internetu buvo galima

Gegužės 1-3 d. žmonės pirmą kartą buvo kviečiami tirtis dėl naujojo koronaviruso dalinant specialius kodus. Vilniaus savivaldybė tuomet pakvietė registruotis internetu ir už tai užsitraukė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nemalonę. Pastarasis grasino savivaldybės administracijai ir jos direktoriui Povilui Poderskiui administracine atsakomybe. Tačiau praėjo beveik keturi mėnesiai ir tyrimas buvo nutrauktas.
Povilas Poderskis ir Aurelijus Veryga
Povilas Poderskis ir Aurelijus Veryga / 15min nuotr.

Kaltino nesilaikius tvarkos

Skandalas dėl šių kodų dalijimo kilo iš karto po ilgojo gegužės 1-3 d. savaitgalio. Tuomet A.Veryga pareiškė, kad nebus įmanom daryti jokių išvadų po šio tyrimo, kadangi kelios savivaldybės nesilaikė nustatytos tvarkos – skrajutes dėl testų dalinti prekybos centruose. Marijampolėje ir Telšiuose kvietimai dalinti aikštėse, tačiau blogiausia esą buvo su Vilniumi.

„Pats blogiausias sprendimas buvo Vilniaus savivaldybėje, kur nutarta naudoti savo sistemą. Toks elgesys kelia rimtą susirūpinimą, – tada kalbėjo A.Veryga. – Tikiuosi, kad pažeidusiems tvarkas bus taikoma atsakomybė.“

Vilniaus savivaldybės kaltė – kodus testui ji nusprendė dalinti nuotoliniu būdu, tad norintieji išsitirti turėjo registruotis internetu.

123RF.com nuotr./Koronavirusas
123RF.com nuotr./Koronavirusas

Taip elgtasi sąmoningai

P.Poderskis teigė, jog taip elgtasi sąmoningai, kad žmonės, ieškodami skrajučių su kodais, nesirinktų į prekybos centrus ir nekeltų grėsmės sau ir kitiems. Dalis kvietimų išdalinti ir ten, kur norėjo ministerija. Be to, esą tikslūs nurodymai, kaip reikėjo dalinti kodus, nebuvo pateikti.

Tačiau tyrimas buvo pradėtas: praėjus kelioms savaitėms P.Poderskis gavo paklausimą, pasirašytą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Vido Kerševičiaus, kuriame užduoti aštuoni klausimai „dėl galimai padaryto administracinės teisės pažeidimo, t.y. kvietimų išsitirti dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) neatspausdinimo ir neišdalijimo Vilniaus mieste“.

Tuomet Vilniaus savivaldybė savo nuomonę pakartojo ir tyrėjams.

Pažeidimų nenustatė

Rugpjūčiui persiritus į antrą pusę Vilniaus savivaldybė gavo ir atsakymą dėl šio, A.Verygos teigimu, pažeidimo. PAGD Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Vido Kerševičiaus pasirašytame rašte nurodoma, kad nutarta nutraukti (nepradėti) administracinio nusižengimo bylos teiseną.

Vilniuje buvo išdalinti 3726 kvietimai tyrimui, tyrimus atlikti atvyko 2105 asmenys, o tai yra 56,5 proc. gavusių tuos kvietimus.

Vilniaus savivaldybė kaltinta, kad dėl jos pasirinkto būdo apie tyrimus sužinojo galbūt nepakankamai žmonių ir dėl to esą ištirta mažiau, nei buvo galima tikėtis ir tokių tyrimų padaryti.

Tačiau tyrimą vykdžiusi PAGD Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inspektorė Neringa Leonavičienė pažeidimų nenustatė. Jos surašytame rašte Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriui P.Poderskiui teigiama, kad, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos duomenis, Vilniuje buvo išdalinti 3726 kvietimai tyrimui, tyrimus atlikti atvyko 2105 asmenys, o tai yra 56,5 proc. gavusių tuos kvietimus. Tai buvo trečias rezultatas Lietuvoje – aktyviau tyrėsi tik marijampoliečiai ir šiauliečiai.

„Tad atsakant į pateiktus klausimus galima teigti, kad tyrimo tikslas buvo pasiektas, asmenys tyrime dalyvavo santykinai aktyviai nepaisant kvietimų dalijimo būdų. Negalima teigti, kad Vilniaus miesto savivaldybės pasirinktas būdas dalį kvietimų dalinti elektroniniu būdu yra mažiau ar daugiau saugus vertinant COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmes, svarbu įvertinti asmenų ratą, kuriam buvo siekiama sudaryti galimybes išsitirti. Atsižvelgiant į tai, kad dalis kvietimų buvo dalijama tiek prekybos centruose, tiek vaistinėse ir turgavietėse, manoma, kad tikslas gauti objektyvius šio tyrimo duomenis buvo užtikrintas.

Įvertinus teisenos metu surinktą medžiagą nustačiau, kad administracinis teisės pažeidimas pagal Administracinių nusižengimų kodeksą nepadarytas“, – savo išvadoje parašė inspektorė.

Apgailestauja dėl tuščiai švaistyto laiko

Paprašytas pakomentuoti tokią nutartį P.Poderskis nedaugžodžiavo. Jo teigimu, savivaldybė viską padarė teisingai, nes darė tai nuoširdžiai ir tokiu sprendimu tikėjo, tačiau paskui esą SAM ir Vyriausybė ėmėsi tam tikro keršto proceso, taip gaišindami kitų žmonių brangų laiką.

Galiu tik apgailestauti dėl laiko, kuris buvo tuščiai gaištamas, – sakė P.Poderskis.

„Bet jie nepasiekė savo tikslų, nes teisybė, matyt, nuo pat pradžių buvo mūsų pusėje. Todėl galiu tik apgailestauti dėl laiko, kuris buvo tuščiai gaištamas“, – teigė P.Poderskis.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriui pastaruoju metu teko aiškintis ir dėl kito savivaldybės sprendimo: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) gegužę pradėjo tyrimą dėl Vilniaus miesto savivaldybės vykdyto plaučių ventiliavimo aparatų pirkimo. Šiuo metu tyrimas dar nėra baigtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs