2019 05 24

Abejonės Prezidento rinkimų I turo skaidrumu internete keliamos klausimų forma, o kokie atsakymai?

Socialiniuose tinkluose ir viename naujienų portale keliamos abejonės pirmojo Prezidento rinkimų turo teisėtumu. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gandus neigia.
LR Prezidento rinkimų biuletenis
LR Prezidento rinkimų biuletenis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Naujienų portalas minfo.lt praneša apie redakciją pasiekusias ne Lietuvoje prezidento rinkimuose balsavusių piliečių žinutes. Teigiama, kad feisbuko grupėse bendraujantys užsienio lietuviai stebėjosi rinkimų rezultatais ir dėl to ėmė abejoti rinkimų skaidrumu.

Abejojama rinkimų biuletenių kokybe. Esą šie neturi specialių numerių, o neretai ir antspaudo, todėl juos galima lengvai suklastoti. Tai nėra tiesa.

15min nuotr./Straipsnis minfo.lt
15min nuotr./Straipsnis minfo.lt

Biuletenių apsauga rūpinasi Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba. Ta pati institucija, kuri rūpinasi asmens tapatybės dokumentų apsauga. Biuleteniai atspausdinti ant specialaus popieriaus, jiems taikomos grafinės apsaugos priemonės.

Balsuojantieji rinkimų dieną gauna biuletenį, atplėštą nuo susegtos biuletenių krūvos. Ant rinkėjui atiduotos dalies ir ant komisijai likusios dalies įspaustas unikalus numeris.

„Biuletenyje yra šaknelė ir yra numeris. Viskas yra numeruojama. Jie yra apskaitomi ir yra griežtos apskaitos dokumentai“, – 15min sakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

Biuletenių apsaugai naudojama numeravimo iškilioji spauda. Kitaip tariant, piršto prisilietimu jaučiamas kiekvieno rinkimų biuletenio unikalaus numerio iškilimas, o pamėginus rinkimų biuletenį padirbti, jį kopijuojant, iškilimo nebeliktų.

Klastojimas – baudžiamas

Minfo.lt pastebi, kad užsienyje gyvenantys lietuviai gavo kopijuotus biuletenius, ir klausia „kas trukdo juos sukeisti?“. L.Matjošaitytė patvirtino, kad pristatant biuletenius paštu kartais siunčiami kopijuoti biuleteniai. Tokiu atveju pagrindinis saugumo garantas – originalus ambasados antspaudas.

„Ambasados siunčia užsienyje gyvenantiems piliečiams (atspausdintus – aut. past.) biuletenius, kadangi nespėja spausdinti pačių (originalių – aut. past.) biuletenių (…) Yra toks sprendimo variantas ir jis daugelį metų taikomas“, – paaiškino VRK pirmininkė.

Voke, kartu su atsiųstu biuleteniu, rinkėjai turi rasti ir rinkėjo kortelę, kurios, pasak L.Matjošaitytės, užsienyje atsispausdinti negalima, todėl suklastojimo pavojus – sumažinamas.

Biuletenyje yra šaknelė ir yra numeris. Viskas yra numeruojama. Jie yra apskaitomi ir yra griežtos apskaitos dokumentai

Tiesa, antrojo Prezidento rinkimų turo metu buvo užfiksuotas atvejis, kuomet Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai paštu gavo biuletenius be ambasados antspaudo. Klaidą VRK pripažino bei teigė, kad ambasados darbuotojai padarė žmogišką klaidą – antspaudą pamiršo.

Objektyviai atsakyti į klausimą „kas trukdo sukeisti biuletenius“ – sudėtinga. Jei diplomatų ir rinkimų komisijų narių sąžiningumas savaime nėra pakankama apsaugos priemonė, tokia galėtų būti Lietuvos baudžiamojo kodekso 173 straipsnis.

Už rinkimų dokumentų klastojimą numatomas laisvės atėmimas iki 4 metų. Jei dėl sugadintų biuletenių rinkimai pripažinti negaliojančiais, asmeniui gresia 5 metai kalėjimo.

Pašto nepaskubinsi

Toliau minfo.lt teigia, kad „nemaža dalis“ žmonių biuletenių negavo iš viso, nors buvo užsiregistravę balsavimui. Tiesa, biuletenių negauti galėjo tik žmonės, užsiregistravę balsuoti paštu. Pasak L.Matjošaitytės, tokių atvejų išties pasitaiko, tačiau sąmokslo teorijų ieškoti šioje vietoje nereikėtų.

Jauniaus Špakausko nuotr./Eilės prie ambasados Jungtinėje Karalystėje
Jauniaus Špakausko nuotr./Eilės prie ambasados Jungtinėje Karalystėje

„Kartais pasitaiko tokių dalykų, kad (...) dėl vietos pašto ypatumų ir lėto darbo ar tam tikrų darbo ypatumų rinkėjas negauna biuletenio. Tai to galima išvengti atvykus iš anksto balsuoti į ambasadą arba ateiti į ambasadą rinkimų dieną“, – sakė VRK pirmininkė.

Minfo.lt klausia, ar užsienyje gyvenantys lietuviai gali būti tikri, kad jų balsas bus užskaitytas. L.Matjošaitytė patikino, kad užsienyje balsavusių Lietuvos piliečių biuletenių bus laukiama iki penktadienio, o neužskaitomi tik sugadinti biuleteniai.

Visgi 15min rašė, kad pagal įstatymą galiojančiais laikomi tik antspauduoti biuleteniai.

Apie pažeidimus nepranešė

Prieš kelias dienas feisbuke pasirodė dar viena žinia apie galimai suklastotus rinkimų rezultatus pirmajame Prezidento rinkimų ture. Tokia žinia dalintasi profilyje pavadintame Edgaro Matulionio vardu.

„Yra žinių, kad pirmame LRP rinkimų ture buvo klastojami rezultatai. Taip pat turime žinių, kad bus masiškai klastojami ir antro turo rezultatai Ingridos Šimonytės naudai. Jei tai pasikartos – klastojimo įrodymai paklius į viešumą“, – rašoma E.Matulionio paskyroje.

Į 15min užklausas profilio savininkas neatsakė. E.Matulionio profilyje dalinamasi išimtinai minfo.lt turiniu bei portalo savininko Mariaus Gabrilavičiaus įrašais. Asmeninių nuotraukų ar asmeninių įrašų aptikti nepavyko.

VRK pirmininkė 15min tikino, kad apie galimą rinkimų rezultatų klastojimą komisija informacijos nesulaukė, todėl pagrindo abejoti rinkimų rezultatais nėra.

Informacijos, kad pirmajame rinkimų ture buvo klastojami rezultatai, VRK neturi.

„Informacijos, kad pirmajame rinkimų ture buvo klastojami rezultatai, VRK neturi. Iš policijos pareigūnų negavome tokios informacijos, ikiteisminių tyrimų nebuvo pradėta dėl tokios informacijos. Pačios apylinkės neinformavo, apygardų komisijos irgi neinformavo, stebėtojai apylinkėse neinformavo apie klastojimą, todėl pagrindo abejoti rinkimų rezultatais neturime“, – sakė L.Matjošaitytė.

Vis dėlto 15min rašė, kad Vilniaus mero patarėjui Karoliui Žukauskui kilo abejonių dėl balsavimo rezultatų referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. VRK dėl to atlieka tyrimą. Iš esmės referendumo rezultatai nesikeis, nes jame nedalyvavo pakankamas skaičius rinkėjų ir referendumas yra neįvykęs.

Pakartotinis balsavimas šalies prezidento rinkimuose vyks šių metų gegužės 26 d. Į antrąjį turą pateko Seimo narė I.Šimonytė ir ekonomistas G.Nausėda. Pastarąjį I.Šimonytė pirmajame ture aplenkė beveik 5 tūkst. balsų.

Kartu su antruoju Prezidento rinkimų turu vyks ir rinkimai į Europos Parlamentą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.


Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai