Visuomenininkei L.Girskienei, kuri tuo metu buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Klaipėdos miesto savivaldybėje narė, 3 tūkst. eurų siekianti premija buvo įteikta pernai birželį minint Pasaulinę aplinkos dieną.
Maždaug po mėnesio, 2020-ųjų liepą, L.Girskienė viešai paskelbė kandidatuosianti į Seimą su „valstiečiais“.
„Pasiūlymų kartu kandidatuoti į Seimą gavau iš daugelio partijų, tačiau per dešimtmetį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga buvo vieninteliai, kurie mus, kovojančius už švarią Klaipėdą, išgirdo ir realiais veiksmais parodė savo palaikymą taršos klausimų sprendimams“, – savo pasirinkimą motyvavo ji.
Kandidatus premijai gauti vertina komisija
Česlovo Kudabos premija kas dvejus metus konkurso tvarka teikiama už aktyvią ir naudingą visuomeninę veiklą arba reikšmingus darbus aplinkos formavimo ir apsaugos srityje.
Jos teikimo taisyklės yra apibrėžtos teisės aktuose: aplinkos ministras įsakymu sudaro komisiją, kuri vertina pateiktus kandidatus ir dėl kiekvieno balsuoja.
Vėliau, vadovaudamasis komisijos rekomendacijomis, sprendimą dėl premijos skyrimo priima ministras.
Pernai gegužę posėdžiavusi komisija, vadovaujama tuomečio ministro patarėjo Justo Jaskonio, svarstė 5 kandidatūras.
Jos priimtame nutarime rekomenduojama K.Mažeikai Česlovo Kudabos premiją skirti vienam iš keturių kandidatų.
15min turimais duomenimis, trys kandidatai, tarp jų ir L.Girskienė, surinko po vieną komisijos balą, viena kandidatė – Lina Marmaitė, surinko 4 balus.
15min turimais duomenimis, trys kandidatai, tarp jų ir L.Girskienė, surinko po vieną komisijos balą, viena kandidatė – Lina Marmaitė, surinko 4 balus.
Nepaisant to, premija skirta L.Girskienei.
15min ėmus aiškintis, kodėl premija buvo skirta jai, jei komisijos nuomonė buvo kitokia, paaiškėjo, kad ministro įsakymas dėl premijos skyrimo net nebuvo paviešintas.
Kodėl?
„Informuojame, kad nenorminio pobūdžio teisės aktai Teisės aktų registre nėra skelbiami“, – 15min pirmadienį paaiškino ministerijos Strateginės komunikacijos skyrius.
Tačiau aplinkos ministro įsakyme, kuris apibrėžia šios premijos skyrimo tvarką, nurodoma, kad šis sprendimas privalėjo būti paskelbtas: „Vadovaudamasis komisijos rekomendacijomis, sprendimą dėl premijos skyrimo priima aplinkos ministras pasirašydamas įsakymą, kuris viešai skelbiamas Teisės aktų registre“.
Maža to, registre lengvai galima rasti ankstesnius ministrų sprendimus dėl šios premijos skyrimo.
Aplinkos ministerijos 15min pateiktame ministro įsakyme, be kita ko, rašoma, kad premija skiriama atsižvelgiant į komisijos posėdžio nutarimo rekomendacijas.
K.Mažeika: sprendimą priima komisija
„Aš nežinau, komisija skyrė. Tikrai negaliu pasakyti, kas ten kaip buvo, net nežinau, kad lyg L.Girskienei, dabar kai jūs pasakėt, bet negaliu pasakyti nieko“, – išgirdęs 15min klausimus apie premiją, kalbėjo buvęs aplinkos ministras, dabar – Seimo narys K.Mažeika.
15min patikslinus, kad premija skirta ministro įsakymu, jis pabrėžė, kad skyrė komisija.
„Tai taip, bet komisija išrenka ir pasako, kuris žmogus labiausiai tinkamas. Tai galbūt komisijos pirmininkui reikėtų skambinti klausti“, – 15min pabrėžus, kad pagal teisės aktus sprendimą turėjo priimti jis, kalbėjo K.Mažeika.
„Nežinau, žinokit, negaliu pakomentuoti šito“, – 15min priminus, kad L.Girskienė surinko 1 balą, o kita kandidatė – 4, teigė buvęs ministras.
Dar kartą paklaustas, ar ne jo sprendimas buvo premiją skirti L.Girskienei, K.Mažeika teigė, kad sprendimą priima komisija, o jis jį pasirašė kaip ministras.
„Komisija kaip rekomenduoja, atnešamas įsakymas, kaip argumentuojama, taip jis yra ir pasirašomas. Galiu tik tiek pasakyti“, – kalbėjo jis.
Į klausimą, ar nedavė nurodymo nepaskelbti įsakymo, kuriuo skirta premija, K.Mažeika atsakė, kad taip būti tikrai negalėjo, nes tuos dalykus sprendžia ministerijos kancleris arba Personalo skyriaus darbuotojai – tai esą galėjo būti jų sprendimas.
K.Mažeika taip pat 15min sakė, kad tuo metu, kai buvo skiriama premija, jis asmeniškai L.Girskienės nepažinojęs.
Tikrai asmeniškai nepažinojau L.Girskienės iki tol, kol ji netapo Seimo nare, jeigu jums nuo to bus ramiau.
„Tikrai asmeniškai nepažinojau L.Girskienės iki tol, kol ji netapo Seimo nare, jeigu jums nuo to bus ramiau, galiu taip pasakyti“, – kalbėjo parlamentaras.
J.Jaskonis: sprendimą priėmė ministras
Komisijai vadovavęs tuometis ministro patarėjas J.Jaskonis 15min sakė, kad komisijos sprendimas buvo tik rekomendacinio pobūdžio, o sprendimą, kam skirti premiją, priėmė K.Mažeika.
„Tos komisijos ministerijoje yra popierinės, ji rekomendacinio pobūdžio iš esmės. Nes premiją skiria ir sprendimą priima ministras. Buvo kandidatai pateikti, kiekvienas išreiškė savo valią, pasakė už kurį balsuoja, ministrui pateikėme protokolą, kur surašėme visus kandidatus ir kiek kiekvienas kandidatas yra surinkęs balsų. Tikrai pavardžių neatsimenu, buvo surinkęs kitas kandidatas daugiau balsų, ir ministras tada, susipažinęs su protokolu, priėmė sprendimą skirti“, – pasakojo jis.
Paklaustas, kam tuomet yra komisija, jei ministras neprivalo atsižvelgti į jos nuomonę, J.Jaskonis teigė, kad „buvo žinomos rizikos ir visa kita, bet sprendimas neprivalomas“.
„Dėl L.Girskienės, kiek pamenu tuos pokalbius, buvo intencija ne kiek pati L.Girskienė, kiek klaipėdiečiai, kurie prisidėjo prie „Grigeo“ (taršos – aut.) atskleidimo. Užtai turbūt tas ministro sprendimas įvertinti L.Girskienę“, – svarstė jis.
L.Girskienė: jokie premijos skyrimo niuansai man nėra žinomi
Parlamentarė, „valstiečių“ frakcijos narė L.Girskienė 15min pirmadienį sakė, jog iki premijos skyrimo ji su K.Mažeika nebuvo net kalbėjusi.
Be to, ji pabrėžė tuo metu nebuvusi LVŽS nare.
„Premija yra skirta visuomeniniams tikslams, už tuos pinigus įsteigiau svetainę, kur registruojame kvapus, taršą Klaipėdos mieste, su LEZ bendrą projektą darome – nė vienas centas į mano rankas nėra patekęs“, – kalbėjo ji.
Parlamentarė nurodė, kad jai nėra žinomi jokie premijos skyrimo niuansai:
„Nežinau nei mane pasiūliusių asmenų, nei kitų kandidatų, nei komisijos narių. Su ministru niekada nebuvome bendravę asmeniškai ir net dėl taršos problemų buvome susitikę vos keletą kartų ministerijoje.“