2021 05 04

Aiškėja, kaip valdantieji švelnins alkoholio ribojimus: savo pusėn palenkti juos bandė ir lobistai

Valdančioji koalicija jau beveik rado konsensusą, kaip ir kurie alkoholio ribojimai turėtų švelnėti, artimiausiu metu planuojama registruoti atitinkamą įstatymo projektą, sako Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas. Jo kolegos koalicijoje prognozuoja, kad šimtaprocentinio palaikymo pataisoms vis tiek nebus, nors dėl kai ko susitarti pavyko – valdantieji nesiūlys grąžinti alkoholinių gėrimų į degalines, ko siekė lobistai.
Alkoholio draudimo ženklas
Alkoholio draudimo ženklas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Apie tai, kad degalinių tinklams atstovaujanti Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacija siekė paveikti teisėkūros procesą ir siūlė degalinių parduotuvėse leisti prekiauti silpnais alkoholiniais gėrimais, skelbiama viešai prieinamose lobistų skaidrumo deklaracijose.

Toks siūlymas, remiantis dviem deklaracijomis, buvo pateiktas Seimo Ekonomikos komiteto nariams, Seimo Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio atstovams bei „darbiečiams“, taip pat – ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei.

Siekia vienodų konkurencijos sąlygų

Asociacijos prezidentė Daivutė Jokšienė 15min teigė, jog siūlymas dėl prekybos alkoholiu degalinėse politikams buvo pristatytas raštu, o į jį jie esą niekaip nesureagavo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Degalinėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Degalinėje

„Ne, dar ne kol kas. Koalicija spręs, ką ir kaip, tai kol kas nieko nežinau ir negaliu komentuoti. Gal kitą savaitę“, – komentavo D.Jokšienė.

Paklausta, kodėl, jos nuomone, alkoholiniai gėrimai turėtų grįžti į degalines, asociacijos vadovė teigė, jog taip būtų suvienodintos konkurencinės sąlygos rinkoje.

„Degalinių parduotuvės niekuo nesiskiria nuo kitų mažmeninės prekybos vietų išskyrus tuo, kad yra papildoma prekė – degalai. Mes gauname lygiai tas pačias licencijas“, – pasakojo D.Jokšienė.

Degalinių parduotuvės niekuo nesiskiria nuo kitų mažmeninės prekybos vietų.

„Mes irgi turėtume prekiauti visomis prekėmis, kurios yra leidžiamos ir jose prekiaujama kitose mažmeninės prekybos vietose, sakykime, kaip ir vaistais. Buvo daug kalbų, bet kai leido prekiauti vaistais, nuo to vaistų suvartojimas nepadidėjo, o tiesiog pirkėjams tapo patogiau“, – palygino ji.

Alkoholinių gėrimų degalinių parduotuvėse atsisakyta 2016 metais.

Tuomet teigta, kad alkoholio pardavimo apimtys čia – santykinai mažos ir sudaro apie 2 proc. viso šalyje parduodamo alkoholio kiekio.

Grąžinti alkoholio į degalines nesiruošia

Ar esama valdžia ketina sugrąžinti alkoholį į degalines?

V.Mitalas tam sako griežtą „ne“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Mitalas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Mitalas

„Tokį variantą į pasitarimą buvo atnešę Liberalų sąjūdžio kolegos, bet, aš manau, jis neturi šansų būti patvirtintas Seime. Bent jau tame įstatymo projekte, kuris koalicijos bus teikiamas Seimui, tikrai degalinių nebus“, – patikino politikas.

Siūlymas pritarimo nesulaukė ir konservatorių gretose.

„Mūsų frakcija, jeigu neklystu, išreiškė tvirtą nepritarimą. <...> Ta nuostata gal buvo paminėta, bet nėra tarp formaliojo projekto nuostatų“, – nurodė konservatorius Jurgis Razma.

Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas jam paantrino.

„Nutarėme nesiimti šitos pataisos, nes tikrai sulauktumėme kaltinimų, kad alkoholio prieinamumą padidinome, jeigu skaičiuojama, kad yra kokia 17 tūkst. taškų, kur legaliai galima įsigyti alkoholį, tai dar čia vos ne tūkstantis prisidėtų. Kaltintų mus tautos girdymu, ko tikrai nenorime padaryti. To nutarta neįrašyti į projektą“, – 15min komentavo jis.

Kaltintų mus tautos girdymu, ko tikrai nenorime padaryti. To nutarta neįrašyti į projektą.

Politikas patvirtino, kad sugrąžinti alkoholį į degalines bandė lobistai ir esą tikrai ne raštu: „Apmaudu, degalinės siekė to, esame ir bendravę, susitikę su lobistais. <...> Susitikome su lobistais, bet turime savo nuomonę. Atsiprašau jų, bet mes nerašome į projektą jų pageidavimų.“

Diskusijos dėl pataisų – beveik baigtos

Alkoholio kontrolės pataisas, kuriomis siekiama atšaukti dalį „valstiečių“ valdžios priimtų ribojimų, valdantieji ketina registruoti artimiausiu metu, nurodė V.Mitalas.

„Esame arti susitarimo – tokio varianto, kuris artimiausiu metu bus registruojamas Seime“, – sakė jis ir neatmetė galimybės, kad pataisos bus registruotos jau kitą savaitę.

„Manau, jau esame pačioje diskusijų pabaigoje“, – pažymėjo Laisvės partijos narys.

Valdantieji, pasak jo, linksta taisyti tris dabar galiojančias Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas: leisti alkoholiu prekiauti iki 20 valandos vakaro ir sekmadieniais, leisti įsigyti alkoholinių gėrimų asmenims nuo 18 metų, išplėsti alkoholio pramonės galimybes reklamuotis.

„Mes nekalbame apie reklamos leidimo grąžinimą. Anaiptol. Kalbame, pavyzdžiui, apie objektyvios, pažintinės informacijos sklaidą apie gaminimo būdus socialiniuose tinkluose ar interneto svetainėje, neapmokamos [reklamos] leidimą ar panašius dalykus“, – vardijo Seimo narys.

Nori, kad ribojimai būtų pagrįsti

Paklaustas, dėl ko valdantieji dar nesutarė ar diskutuoja, politikas teigė, jog diskutuojama dėl alkoholinių gėrimų prekybos mugėse, parodose tvarkos.

„Šalia to yra diskusija, kaip turėtų veikti sezoninės licencijos, kokio stiprumo alkoholis būtų leidžiamas pardavinėti atskirose parodose, mugėse. <...> Tai dabar ganėtinai painiai reglamentuota“, – vertino V.Mitalas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alus

Pasirašydami koalicijos sutartį, valdantieji nenumatė, jog sieks koreguoti Alkoholio kontrolės įstatymą ar atšaukti kuriuos nors „valstiečių“ įvestus draudimus.

Bet to esą prireikė siekiant, kad alkoholio prieinamumo ribojimai būtų pagrįsti ir taiklūs.

„Nesinori, kad priemonės, kurios egzistuoja Alkoholio kontrolės įstatyme, būtų rašytos šakėm ant vandens, niekuo nepagrįstos ir nubrėžtos tik ideologiniais argumentais, – teigė V.Mitalas.

Alkoholio vartojimas buitinėje erdvėje yra didžiausia problema.

– Kada mes sakome, kad devyniolikmetis kavinėje ar restorane negali nusipirkti alkoholio ir vartoti, mes jį pasiunčiame į tas vietas, kurios visiškai nekontroliuojamos ir nematomos. Būtent alkoholio vartojimas buitinėje erdvėje yra didžiausia problema. Ne vartojimas kavinėse. Iš to išsipumpuruoja ir kitos socialinės pasekmės, ekonominės pasekmės.“

Prognozuoja, kad svarstymai užsitęs

Nors Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos bus pateiktos artimiausiu metu, Seimas greituoju būdu jų nepriims, teigė J.Razma.

„Tai yra aštriai diskutuojami klausimai, reikia nusiteikti, kad bus pakankamai ilgas, sudėtingas procesas“, – kalbėjo politikas.

Seimo konservatoriai, pasak jo, dalyvavo apklausoje ir išreiškė nuomonę dėl tam tikrų alkoholio ribojimų švelninimo.

Vienybės esą nebuvo.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Jurgis Razma
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Jurgis Razma

„Nevienodas yra pritarimas įvairioms nuostatoms. Pagal tai, V.Mitalas turi pasiūlyti galutinį variantą ir tikėtis bent dalinio pritarimo visose valdančiųjų frakcijose“, – kalbėjo J.Razma ir svarstė, galbūt galutinį pataisų variantą V.Mitalas pateiks koalicijos vadovybei, kuri jį taip pat apsvarstys.

Visiškai vieningo koalicijos sutarimo nesitiki

Paklaustas, ar frakcijoje yra pritarimas siūlymams ilginti alkoholio prekybos laiką sekmadieniais, keisti alkoholio reklamavimo tvarką bei leisti jo įsigyti asmenims nuo 18 metų, J.Razma leido suprasti, jog dėl pastarojo siūlymo dvejojama labiausiai.

Siūlėm Vytautui pagalvoti apie tarpinį, kompromisinį variantą – galbūt lengvuosius gėrimus leisti vartoti nuo 18 metų.

„Dėl 18 metų, jeigu neklystu, balsai iš tų, kurie atsakė, pasidalijo po lygiai. Negalėčiau sakyti, kad tam yra labai didelis pritarimas, ir bent jau mes siūlėm Vytautui pagalvoti apie tarpinį, kompromisinį variantą – galbūt lengvuosius gėrimus leisti vartoti nuo 18 metų, bet stipresnių dar ne“, – pasakojo J.Razma.

Jis teigė manantis, kad ir salėje valdantieji dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų nebalsuos vieningai, kad ir kokios jos bus: „Aš manau, kad tikrai nebus šimtaprocentinio balsavimo. Šitas projektas nėra kaip nors įsipareigotas koaliciniame susitarime, bet mes geranoriškai tariamės.“

„Daugiausiai čia iniciatyvos buvo iš Laisvės frakcijos, bet kadangi ir mes esam kalbėję apie perdėtus, nelogiškus, neveikiančius suvaržymus, stengiamės prisidėti, kad kažkokie žingsniai toje srityje būtų padaryti“, – tikino J.Razma.

Skeptiškai vertina siūlymą ilginti prekybos laiką

E.Gentvilas teigė, jog čia jis koalicijoje ėmėsi iniciatyvos keisti alkoholio prieinamumo tvarką: „Mano asmeninė nuostata – ištaisyti nelogiškus dalykus.“

Valdantieji, pasak jo, susitarė į teikiamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas įtraukti tik tai, dėl ko bus bendras sutarimas, nors šimtaprocentinio esą vis tiek nesitikima.

„Jeigu dauguma pritariame, laikome, kad frakcija pritaria. O jei vienas ar kitas balsuos kitaip... Nemanau, kad sieksime šimtaprocentinio sutarimo“, – kalbėjo E.Gentvilas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Siūlymams dėl amžiaus, reklamos ir alkoholio prekybos laiko pokyčių, Liberalų sąjūdis, pasak jo, pritarė, nors pats politikas tikino vienu klausimu turintis kitokią nuomonę.

„Aš asmeniškai nematau problemos, kad sekmadieniais [alkoholiu būtų prekiaujama] iki 15 valandos. Yra statistika, kad daugiausiai ryte į darbą atėjusių pagiringų žmonių būna pirmadienį, tai tą aš kažkaip vertinu. Aš asmeniškai skeptiškai žiūriu į tą prailginimą <...>, bet pats nesiginčysiu“, – komentavo E.Gentvilas.

Mano, kad nukenčia stipriųjų gėrimų pramonė

Galiausiai jis atkreipė dėmesį į dabar galiojančią alkoholio reklamos tvarką, kuri, pasak Seimo nario, netinkama:

„Rašalo“ išvis niekas nereklamuoja, nereikia jam reklamos, nes vartotojams svarbiausia laipsnių stiprumas. Alkoholinio alaus reklama pakeista į nealkoholinio – čia butaforinis dalykas.

Alkoholinio alaus reklama pakeista į nealkoholinio – čia butaforinis dalykas.

Realiai nukenčia prestižinių gėrimų vartotojai ir gamintojai, norintys reklamuoti savo produkciją – viskiai, konjakai, šampanai, vynai. Neteko matyti nealkoholinio konjako.“

Kad reikia „kažką keisti“ Alkoholio kontrolės įstatyme, anksčiau teigė ir premjerė Ingrida Šimonytė, bet, anot jos, tai reikia daryti įvertinus, kokie priimti ribojimai duoda efektą, o kurie ne.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat ragino naikinti kai kurias „valstiečių“ valdžios įvestas „pakazūchines“ alkoholio prieinamumą mažinančias priemones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis