„Nutarta kreiptis į Valstybės kontrolę, kad atliktų kaip galima greičiau ne tik finansinį, bet ir veiklos auditą, nes pagal tai, kokiomis sąlygos dirbo šita įmonė, ji turėjo dirbti su didžiuliu pelnu“, – trečiadienį po Seimo valdybos posėdžio sakė Seimo pirmininko pavaduotoja „darbietė“ Virginija Baltraitienė.
Valstybės įmonė „Greminta“, išskirtinėmis sąlygos dirbanti Seime – nemokanti nei nuomos, nei komunalinių mokesčių – pastaruosius metus skelbė dirbusi nuostolingai, tik pernai deklaravo kelis tūkstančius litų pelno. Maža to, pasak V.Baltraitienės, Seimo lėšomis buvo perkamas netgi „Gremintos“ inventorius, o įmonei dar skiriami papildomi pinigai už priėmimų organizavimą.
„Tegaliu įtarti, kad kažkam buvo naudinga, kad „Greminta“ tokiomis sąlygomis dirbtų. Paskutiniais metais jau buvo 3 tūkst. litų pelnas, tačiau pagal tai, kokiomis sąlygomis dirbo ir kiek žmonių maitino, aš įsivaizduoju, kad tas pelnas turėjo būti didžiulis, ir šiandien sunku pasakyti, kur nuėjo tos pajamos“, – sakė V.Baltraitienė.
„Seime veikia ir didžiulis konditerijos cechas, o jūs turbūt patys matote, kad nematome mes tų konditerijos gaminių, nei tortų, nieko. Tos pačios spurgos baigiasi jau 11 val., tai kur išeina ta produkcija?“ – tęsė Seimo pirmininko pavaduotoja.
Pasak V.Baltraitienės, išaiškėjo tai, jog netgi popierines servetėles bei higienos priemones įmonė perka Seimo biudžeto lėšomis. „Kai aš pradėjau aiškintis, ką apmoka Seimas, tai ne tik komunalines paslaugas, bet netgi visos ir higienos priemonės, rūbai, servetėlės, viskas yra perkama, visi šaukšteliai, indai yra perkama, atnaujinama Seimo lėšomis. Dar „Gremintai“ buvo numatyta mokėti kas mėnesį už kažkokias paslaugas papildomai 5 tūkst., už tai, kad organizuoja priėmimus, Seime ir už Seimo ribų“, – sakė V.Baltraitienė.
Ji sakė nesuprantanti kolegų, kurie, nepaisant tokių faktų, pasisako už „Gremintos“ išsaugojimą. „Man čia protu nesuvokiama, kaip čia buvo daroma, ir negaliu paaiškinti tų Seimo narių poelgių, kurie kreipėsi, kad stabdyti įmonės likvidavimą“, – sakė V.Baltraitienė.
Trečdalis Seimo narių kreipėsi į Seimo valdybą, prašydami klausimą dėl „Gremintos“ likvidavimo spręsti iš naujo. Parlamentarų rašte, be kita ko, baiminasi, kad, likvidavus įmonę, parlamentas liks be maitintojo, nes keli ankstesni konkursai dėl maitinimo paslaugų teikimo neįvyko.
Seimo valdyboje nuspręsta įmonę likviduoti, kai konkurso būdu bus rastas naujas paslaugos tiekėjas. Seimo pirmininko pavaduotoja sako neabejojanti, kad jis įvyks: „Seimo kanclerio pateiktais duomenimis, kasdien maitinama apie 700-900 žmonių, aš geresnio verslo šiai laikais neįsivaizduoju“, – sakė V.Baltraitienė.
Tuo tarpu ankstesni bandymai skelbti konkursą dėl maitinimo paslaugų teikimo Seimui nuomos žlugo, nes, pasak V.Baltraitienės, „kiek susipažinau su dokumentais, buvo skelbiamas taip konkursas, kad laimėtojas neatsirastų“.
Pasak V.Baltraitienės, konkurso sąlygose buvo nurodomas keliskart didesnis plotas, nei naudojasi „Greminta“, numatyta kitų papildomų sąlygų, nepalankių tiekėjui.
„Kai susipažįsti su dokumentais, matai, kad „Greminta“ naudojasi tik 600 kv.m. plotu, o kai skelbia konkursą, atsiranda patalpų nuoma 1900 kv.m. ploto“, – sakė V.Baltraitienė. Be to, pasak parlamentarės, numatyta ir kitų abejones keliančių sąlygų – sakykime, tai, kad paslaugos tiekėjas turėtų išlaikyti visus tris maisto gamybos korpusus, kai tuo tarpu „Greminta“ paruoštą maistą veža į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Valstybės kontrolę.
„Ar reikia tokiame pastate trijų maisto gamybos korpusų? Jei sugeba nuvežti į VSD ir Valstybės kontrolės pastatus karštą maistą, ar reikia vienam pastate trijų virtuvių? Gal privatininkui užtektų ir vienos virtuvės“, – sakė V.Baltraitienė.
Seime jau ne kartą buvo bandoma išnuomoti patalpas, kuriomis jau daugelį metų išskirtinėmis sąlygomis naudojasi valstybės įmonė „Greminta“, tačiau – nesėkmingai.
Pirmą kartą konkursas dėl patalpų nuomos buvo skelbtas 2007 metais, po to, kai kilus vadinamajam privilegijų skandalui apsižiūrėta, jog „Greminta“ parlamente dirbo „šiltnamio sąlygomis“ – nemokėjo nei už patalpų nuomą, nei už komunalines paslaugas. Tačiau konkursas neįvyko nei tuomet, nei pakartotinai skelbtas praėjusiais metais, neatsiradus įmonėms, nustatytomis sąlygomis norinčioms teikti maitinimo paslaugas Seime.