2023 06 17

Aistros dėl vėliavėlių: ar tikrai Ukrainos kainuoja triskart brangiau nei Lietuvos?

Internete užvirė diskusija dėl Ukrainos vėliavėlės kainos, kuri yra triskart didesnė nei šalia esančios Lietuvos trispalvės. Panašu, kad socialiniuose tinkluose platinama sena informacija – Kauno spaudos kioskuose, viename iš kurių jos greičiausiai nufotografuotos, dabar kaina yra panaši, o Ukrainos vėliavėlių beveik nebelikę – gyventojų jos nebedomina.
Vėliavėlių nuotrauka platinama be jokių papildomų paaiškinimų, pavyzdžiui, kur ir kada fotografuota
Vėliavėlių nuotrauka platinama be jokių papildomų paaiškinimų, pavyzdžiui, kur ir kada fotografuota

Paskatino užgauliojimus

Nuotrauka su keliomis nedidelėmis vėliavėlėmis, sukištomis į vienkartinę plastikinę stiklinę, socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti prieš gerą savaitę.

Akivaizdu, kad tai yra prekyvietė, – fotografijoje matyti dėžutės su kramtomąja guma, pastilėmis nuo gerklės skausmo ir įvairiais saldumynais. Bet kadro centre – vėliavėlės. Prie dviejų pritvirtinti lapeliai su kainomis.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Prie vėliavėlių nuotraukos nenurodyta, kada ji buvo padaryta
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Prie vėliavėlių nuotraukos nenurodyta, kada ji buvo padaryta

Kaip tik jos tapo nuotraukos dalijimosi priežastimi ir sulaukė šimtų komentarų. Mat Lietuvos vėliavėlė kainuoja 0,95 euro, o Ukrainos – 2,95 euro.

„Verslas ant bangos“, – trumpą, bet sarkastišką paaiškinimą prie fotografijos pridėjo ją paviešinusi „Facebook“ vartotoja.

Panašu, kad būtent ji buvo viena pirmųjų, liepos 8-osios rytą paviešinusių šį kadrą. Kaip tik iš šios moters paskyros vos po kelių minučių nuotrauka ėmė dalytis ir grupių nariai, ir pavieniai internautai.

„Nepavarkite būti Okraina (šis žodis siejamas su Ukrainos pavadinimu – pagal vieną iš versijų, ukraina reiškė „atrėžtas žemės gabalėlis“ ir skyrėsi nuo okraina („pasienio žemė“), kitaip tariant, šalies pavadinimas reiškia „mūsų, mums skirta žemė“ – red. past.).

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nuotrauka tapo pretekstu ir nesantaikai skatinti
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nuotrauka tapo pretekstu ir nesantaikai skatinti

Silni razom (ukr. „Stiprūs kartu“). Broli lietuvi, nepavark nusiimti paskutines kelnes ir būk tikras, kad „brolis“ iš Okrainos dėl tavęs padarys tą patį. Okrainietis tai tau ne žydas“, – ne mažiau sarkastiškai vos po pusvalandžio prie nuotraukos komentavo kita „Facebook“ vartotoja.

Tos pačios dienos vakarą nuotrauka pasidalijęs vyras prirašė: „Karas, vakcinacija – prioritetas avių gyvenime. Taip ir toliau. Save žeminkime ir naikinkime ir jauskimės nuolankiais tarnais tironams.“

Įvairių sąmokslo teorijų ir melagienų skleidėjai per pandemiją avimis ėmė vadinti tuos, kurie rimtai vertino COVID-19 bei priemones šiai ligai suvaldyti, skiepijosi nuo koronaviruso, kitaip tariant, vykdė valdžios ir specialistų rekomendacijas.

Taip pat skaitykite: Ukrainos padėka Lietuvai plinta internete: „Niekuomet nepamiršime jūsų dosnumo“

Tas pats „Facebook“ vartotojas per „Eurovizijos“ finalą pyko, kad Trakų pilis demonstruojama su Ukrainos vėliava, vadino tai mūsų valstybės pažeminimu.

Visose paskyrose ir grupėse po nuotrauka pasipylė komentarai, kuriuose buvo ne tik stebimasi, kad iš pažiūros vienodos, tik skirtingų spalvų vėliavėlės kainuoja taip skirtingai.

Internautai piktinosi, kad Ukraina „įkainota“ net triskart daugiau, adresavo jai užgauliojimus, reiškė nepasitenkinimą jai skiriama parama, tyčiojosi iš perkančiųjų vėliavėles ar remiančiųjų Ukrainą ir kitaip kurstė nesantaiką.

Kaina – 1,25 euro

Atvirkštinė nuotraukos paieška rodo, kad pastaruoju metu ja buvo dalijamasi ne tik įvairiose lietuviškose „Facebook“ grupėse, bet ir panašiame rusiškame socialiniame tinkle „Vkontakte“.

Nuotraukoje galima įskaityti virš kainų parašytą užrašą: „Kauno spauda“. Čia atspausdintas visas įmonės ženklas – didžiosiomis raidėmis parašyti šie žodžiai ir tarp jų nupieštas atverstas žurnalas ar laikraštis.

Susisiekęs su įmone, portalas 15min išgirdo nuostabą dėl tokių vėliavėlių kainų. „Lietuvos kainuoja 0,95 euro, Ukrainos – šiek tiek brangesnės, po 1,25 euro“, – paaiškino jos atstovė.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nuotrauka tapo pretekstu ir nesantaikai skatinti
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Nuotrauka tapo pretekstu ir nesantaikai skatinti

Tačiau „Kauno spauda“ esą nebepardavinėja mėlynų ir geltonų vėliavėlių, belikusios vos trys E.Ožeškienės gatvėje esančiame kioske, – karui vykstant jau bemaž pusantrų metų, žmonės prarado susidomėjimą jomis.

Didesnė ukrainietiškų vėliavėlių kaina buvo nustatyta iš pradžių, per jų pirkimo bumą.

Ekrano nuotr. iš google.com/maps/„Kauno spaudos“ kioskas E.Ožeškienės gatvėje
Ekrano nuotr. iš google.com/maps/„Kauno spaudos“ kioskas E.Ožeškienės gatvėje

Laikinojoje sostinėje, E.Ožeškienės gatvėje netoli Laisvės alėjos išties stovi „Kauno spaudos“ kioskas.

Tačiau vaizdas aplink jį nesutampa su tuo, kas matyti pro kiosko langą internete platinamoje nuotraukoje. Pavyzdžiui, šaligatvio plytelės atrodo skirtingo dydžio. Tolumoje matyti kelių praeivių siluetai. Šie, kiek galima suprasti, vilki paltus ar puspalčius, kurie labiau tiktų ankstyvam pavasariui, o ne vasaros pradžiai.

Tad patvirtinti, kad vėliavėlės neseniai fotografuotos E.Ožeškienės g. esančiame kioske, kuriame vieninteliame esą jų belikę, negalima. Juoba kad prie nuotraukos nenurodyta jei jų pardavimo vieta, nei fotografavimo laikas.

Daugiau prašė ir gamintojai

Bet tikėtina, kad galėjo būti fotografuota seniau, kai tokios kainos tikrai buvo. Pagal raktinius žodžius internete galima rasti portale lrytas.lt praėjusių metų kovo viduryje publikuotą straipsnį, kuris tai patvirtina.

„Kauniečius nustebino verslininkų apetitas: lietuviškos trispalvės ir Ukrainos vėliavėlių kaina skiriasi kelis kartus“, – skelbia jo antraštė.

Tekste teigiama, kad bendrovės „Kauno spauda“ kioskuose miesto centre tuomet buvo parduodamos paprastos popierinės Lietuvos ir Ukrainos vėliavėlės ant medinių kotelių.

Jos esą identiškos, tik kaina buvo skirtinga: lietuviška vėliavėlė kainavo 0,95 euro, ukrainietiška – kaip tik 2,95 euro.

Įmonės prekybos tinkle esą buvo pasiūlyta 200 ukrainietiškų vėliavėlių. Daugiau nei pusė jų buvo parduotos per Kovo 11-osios savaitgalį.

Karolinos Stažytės nuotr./Paminklas Ukmergėje nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis
Karolinos Stažytės nuotr./Paminklas Ukmergėje nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis

Straipsnyje nurodyta, kad Vilniuje įsikūrusi bendrovė „Aka Baltic“ tokias Lietuvos vėliavėles, jų užsakius 50, pagamina po 35 centus už vienetą. Kitų šalių vėliavėles esą reikėtų užsakyti specialiai, mažiausiai – 50, vienos kaina būtų 1,69 euro.

Išvada – trūksta konteksto: socialiniuose tinkluose platinama Lietuvos ir Ukrainos vėliavėlių, kurių kaina skiriasi bemaž tris kartus, nuotrauka klaidina. Nepaaiškinta, ar ji fotografuota pastaruoju metu, ar anksčiau, kai tokia kaina tikrai buvo. Pardavėjų teigimu, dabar vėliavėlės kainuoja 1,25 euro.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai