„Aš tik noriu pastebėti, kad žmonės ramiau žiūrėtų. Tikrai niekas nedega. Šiandien ar rytoj niekas nereikalauja susimokėti nei kokių nors įsiskolinimų, nei imtis dar kokių nors kitų veiksmų. Mes dabar analizuojame situaciją, analizuojame pasiūlymus ir rasime racionaliausius sprendimus“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė šalies premjeras.
Anot jo, daugiau nerimo kelia tai, kaip sveikatos draudimo sistema funkcionavo iki šiol, „jei staiga paaiškėja, kad apie 200 tūkst. piliečių gali būti visiškai neapdrausti“. „Iš tikrųjų čia turime ieškoti ilgalaikių sprendimų ir daug dėmesio skirsime tam, jog ateityje sistema susitvarkytų ir veiktų normaliai, žmonės būtų garantuoti, kad tikrai nepaklius į tokią situaciją, kai staiga paaiškės, kad jie nėra apdrausti“, – teigė A.Kubilius.
Ministras pirmininkas pabrėžė, kad šiuo metu siekiant išspręsti susidariusią situaciją renkami įvairių institucijų pasiūlymai. Speciali darbo grupė, spręsianti, ką daryti su tais asmenimis, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nemokėjo PSD įmokų ir liko skolingi valstybei, savo išvadas turėtų pateikti iki balandžio 20 d.
15min.lt primena, kad 72 litus už PSD kiekvieną mėnesį turėtų sumokėti tie šalies gyventojai, kurie buvo bedarbiai, bet nesiregistravo darbo biržoje, emigrantai, nedeklaravę savo išvykimo į užsienį.
Lietuvoje yra 150–200 tūkst. asmenų, neįtrauktų į PSD sistemą. Kiek seniau A.Kubilius yra teigęs, kad pirmiausia reikia išsiaiškinti, kodėl Lietuvos gyventojai nedalyvauja PSD sistemoje: ar dėl nesidomėjimo savo teisinėmis pareigomis, ar dėl kitų motyvų.
Sveikatos apsaugos ministras Raimundas Šukys leido suprasti, kad žmonės, kurie už praėjusius metus liko skolingi PSD įmokas, nebus atleisti nuo šios prievolės. Vis dėlto, jo teigimu, emigrantams nereikės mokėti mokesčių tuo atveju, jeigu jie išvykę į ES šalį, ten dirba legaliai, yra drausti sveikatos draudimu ir tai įrodys, o dėl to, kaip spręsti visus kitus atvejus, reikės sulaukti darbo grupės išvadų.
Savo ruožtu opozicijoje esančių partijų atstovai ragina valdančiąją koaliciją atleisti gyventojus nuo šių skolų, nes esą dėl susiklosčiusios situacijos iš dalies atsakinga ir Vyriausybė bei Seimas.