2015 01 28 /17:28

Algirdas Butkevičius antradienį pasmerkė Vytenį Andriukaitį, o trečiadienį apgynė

Premjeras Algirdas Butkevičius antradienį buvo priblokštas žinios, kad Europos Komisija galėjo pasiūlyti Rusijai pačiai nuspręsti, kurioms šalims panaikinti maisto produktų embargą. Premjerui toks sprendimas buvo nepriimtas. Trečiadienį A.Butkevičius jau pareiškė neįžvelgiantis už sveikatą ir maisto saugą atsakingo eurokomisaro socialdemokrato Vytenio Andriukaičio atsakomybės dėl žinių, kad Briuselis Rusijai pasiūlė pačiai nuspręsti, kurioms šalims panaikinti maisto produktų embargą.
Vytenis Povilas Andriukaitis ir Algirdas Butkevičius
Vytenis Povilas Andriukaitis ir Algirdas Butkevičius / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Antradienį A.Butkevičius buvo priblokštas ir reikalavo taisyti klaidą

Antradienį premjeras A.Butkevičius teigia esąs priblokštas žinios, kad Europos Komisija galėjo pasiūlyti Rusijai pačiai nuspręsti, kurioms šalims panaikinti maisto produktų embargą. Jis tikėjosi, kad Europos Sąjunga (ES) atšauks pavienių šalių susitarimus su Maskva ir derėsis vieningai.

„Buvau labai priblokštas išgirdęs tokią informaciją, kad gal suteikti Rusijai galimybę derėtis su atskiromis Europos Sąjungos šalimis pasirašant  atskirus susitarimus leidžiant eksportuoti mūsų produktus į Rusiją“, – interviu LRT radijui antradienį teigė premjeras.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

Pasak jo, leidimas kai kurioms šalims tartis su Rusija dėl embargo išimčių pakenktų formuojant vieningą ES poziciją. „ Manau, kad šitas sprendimas turėtų būti atšauktas“, – tvirtino A.Butkevičius.

„Europos šalys narės visos turi turėti tik bendrą poziciją, tiek kalbėti bendrai tais klausimais, kurie šiuo metu yra iškelti ir jokių išimčių šiuo metu negalima daryti, nes matome kokie įvykiai vyksta Ukrainoje. Man toks sprendimas yra visiškai nepriimtinas. Manau , kad tos šalys, kurios buvo įvardintos, kad jos artimiausiu metu eksportuos pieno ir maisto produktus yra visiškai nesuprantama. Manau, kad buvo padaryta klaida ir turi būti juo greičiau ištaisyta“, – pareiškė A.Butkevičius.

Trečiadienį A.Butkevičius pasitaisė: „Kai kas per jautriai sureagavo“

Tačiau trečiadienį A.Butkevičius jau kalbėjo kitaip ir neįžvelgė už šį sprendimą atsakingo eurokomisaro V.Andriukaičio atsakomybės. Socialdemokratų lyderis žadėjo, kad šį klausimą su savo partijos bendražygiu aptars vėliau trečiadienį.

„Tikrai kol kas neįžvelgiu atsakomybės, nes tokios informacijos neturiu. Šiandien vakare su juo turėsiu pokalbį. Jeigu kažkokiam pokalbiui pasibaigus atsiranda kažkokie raštai, tai pirma reikia žinoti, ar tas raštas buvo išsiųstas derinant su komisaru Andriukaičiu“, – po Vyriausybės posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė A.Butkevičius.

Anot jo, anksčiau, kai Lietuvai buvo draudžiama įvežti pieno produktus į Rusiją ir šalis pirmininkavo Europos Sąjungos (ES) Tarybai, iš Maskvos buvo pasiūlymų susitarti dvišalių pagrindu, bet „buvo aiškiai pasakyta, kad Europos Sąjunga turi laikytis vieningos pozicijos“.

„Šiek tiek kai kas per jautriai sureagavo ir bando sukelti konfliktinę situaciją“, – tvirtino premjeras.

Aptarė embargo atšaukimą?

Sausio viduryje Berlyne susitikę ES Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato vadovas Ladislavas Miko ir Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) vadovas Sergejus Dankvertas tarėsi dėl embargo atšaukimo.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytenis Povilas Andriukaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytenis Povilas Andriukaitis

Kaip rašoma L.Miko laiške S.Dankvertui, pagal Rusijos draudimo atšaukimo mechanizmą ES išduotų veterinarijos sertifikatus, o Rusija, atlikusi patikras, spręstų, kurios valstybės narės juos atitinka. Teigiama, kad L.Miko negalėjo tokio pasiūlymo pateikti be už šią srtį atsakingo eurokomisaro V.Andriukaičio žinios.

V.Andriukaitį griežtai sukritikavo opozicijoje esantys konservatoriai ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, apkaltinę jį ES vienybės skaldymo. Pats eurokomisaras kaltinimus griežtai atmeta ir tikina, kad ES vykdomoji institucija ragina ES valstybes su Rusija kalbėti vienu balsu. Jis teigia, kad techniniai pokalbiai su Maskvos pareigūnais vyko tik dėl fitosanitarijos reikalavimų, bet ne dėl politinio embargo.

Rusija maisto produktų importą iš ES uždraudė po to, kai Vakarai įvedė jai sankcijas dėl intervencijos Ukrainoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai