„Pirmiausiai pabandysime visuomenei pasakyti tiesą. Gal visuomenė patikės, kad šitame skandale yra kalti kai kurie prokurorai, kurie nutraukė ikiteisminį tyrimą“, – žurnalistams Vilniuje šeštadienį sakė premjeras, paklaustas, kaip sieks atkurti pasitikėjimą krašto apsaugos sistema.
Jis teigė, kad susidariusią situaciją plačiau turėtų paaiškinti ir kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, nes jis yra atsakingas už kariuomenės Materialinių resursų departamento vykdomus viešuosius pirkimus.
A.Butkevičius neatsakė į BNS klausimą, ar Socialdemokratų partijai prieš Seimo rinkimus nekenkia sumenkęs pasitikėjimas krašto apsaugos ministru Juozu Oleku.
Tuo metu LSDP rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas pripažino, kad smukęs rinkėju pasitikėjimas J.Oleku sukuria papildomų problemų socialdemokratų rinkimų kampanijai.
„Kai dvi savaites yra kalbama apie auksinius šaukštus ir šakutes, o pagrindiniu nusikaltėliu įvardinamas ministras (J.Olekas – BNS), dalis žmonių nesigilina į detales, nesigilina į teismo sprendimą, kuriame aiškiai pasakyta kas už ką atsakingas ir kas ko nepadarė, tas aišku turi ir turės įtakos. Ir pačiam Juozui Olekui papildomai reikia susitikimuose su rinkėjais įrodinėti, kad nėra kupranugaris“, – BNS sakė J.Sysas.
A.Sysas sakė nemanantis, kad J.Oleko atsistatydinimas šiuo metu galėtų ką nors pakeisti.
Tačiau, anot jo, dėl naujausių reitingų LSDP rinkimų kampanijos iš esmės koreguoti neketinama.
„Jau pakankamai daug informacijos buvo pateikta. Reikia toliau viešinti teismo sprendimą, aiškiai įrodant, kad tos grandys, į kurias kreipėsi krašto apsaugos ministras, kurios turėjo atlikto darbą, jo nepadarė. Tik aiškinamasis darbas gali padėti pakeisti dalies rinkėjų nuomonę“, – tvirtino A.Sysas.
Jis sakė nemanantis, kad J.Oleko atsistatydinimas šiuo metu galėtų ką nors pakeisti.
„Šiuo atveju, man atrodo, tikrai neturėtų. Juo labiau, kad aš čia nematau ministro kaltės (....) Mes stengsimės daugiau aiškinti būtent tai, ką nurodė teismas, net cituojant labai konkrečius dalykus, kur parašyta, ko nepadarė prokuratūra“, – sakė A.Sysas.
Jis sakė nematantis ir kariuomenės vado J.V.Žuko atsakomybės.
„Šiuo atveju aš tokios kategoriškos nuomonės neturiu, tačiau, manau, kad ir kariuomenės vadas buvo informuotas, žinojo ir buvo tas, kuris irgi stengėsi išspręsti (susidariusią padėtį – BNS). Kaip sakė kažkas iš ekspertų, būtų buvę geriau, jei vyriausia kariuomenės vadė (prezidentė Dalia Grybauskaitė – BNS) būtų pasikvietusi visus ir pasiaiškinusi, o nebandžiusi to daryti per viešosios komunikacijos priemones. Mūsų kariuomenės įvaizdžiui, mano nuomone, tai būtų buvę geriau“, – tvirtino A.Sysas.
Su J.Oleku BNS šeštadienį nepavyko susisiekti. BNS taip pat nepavyko gauti kariuomenės vado J.V.Žuko, kuris Kroatijoje dalyvauja išvažiuojamojoje NATO karinio komiteto konferencijoje, komentaro.
Šeštadienį „Lietuvos ryte“ skelbiama rugsėjo pradžioje atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad kariuomenės reitingas, lyginant su liepos mėnesį atlikta apklausa, smuko maždaug 9 proc. Liepą ginkluotąsias pajėgas teigiamai vertino 57 proc. respondentų, rugsėjį – 48,1 proc. apklaustųjų. Nepasitikinčių kariuomene padaugėjo nuo 13,8 proc. iki 18,8 procento.
Tuo metu krašto apsaugos ministrą J.Oleką šiuo metu palankiai vertina 16,8 proc. apklaustųjų, nepalankiai – 50,8 procentų. Liepos mėnesį teigiamai ministrą vertino 29,2 proc. respondentų, neigiamai – 30,3 procentai.
„Čia akivaizdžiai smuko pasitikėjimas dėl to šakučių skandalo, tai visiškai akivaizdu“, – BNS sakė gyventojų apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.
Prokurorai šiuo metu vykdo du ikiteisminius tyrimus, susijusius su kariuomenės vykdytu lauko virtuvės atsarginių dalių ir įrankių pirkimu. Vienas ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl piktnaudžiavimo, kitas – dėl sukčiavimo.
Viešaisiais pirkimais krašto apsaugos sistemoje susidomėta, kai paaiškėjo, kad kariuomenė įvairių virtuvės įrankių iš bendrovės „Nota Bene“ pirko aštuonis kartus brangiau nei rinkoje.
2015 metų kovą Vilniaus apylinkės prokuratūra su Karo policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, įtariant, kad „Nota bene“ klijavo „Karcher-Futuretech“ lipdukus ant produkcijos, kurios ši bendrovė negamino.
„Nota Bene“ direktorius patvirtino, kad bendrovės darbuotojai iš tikrųjų taip elgėsi, nes kitu atveju nebūtų spėję laiku įgyvendinti sutarties su Lietuvos kariuomene dėl to, kad kai kurių prekių pristatymo laikas iš „Karcher-Futuretech“ yra ilgesnis, nei reikalauja sutartis. Galiausiai paaiškėjo, kad „Nota Bene“ dalį įrankių pirko ne iš Vokietijos tiekėjo, o iš Lietuvos tiekėjo – bendrovės „Sangaida“.
Tyrimą dėl sukčiavimo prokuratūra nutraukė šią vasarą, nes teigė neradusi nusikaltimo sudėties. Tačiau viešai pasirodžius informacijai apie brangiai pirktus „ auksinius šaukštus“ buvo pradėtas kitas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Be to, teismas patenkino Krašto apsaugos ministerijos skundą ir nurodė atnaujinti anksčiau pradėtą, bet nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo.