2015 08 07

Alinantis karštis kelia grėsmę žuvims – jau randama pavienių gaišenų

Aplinkosaugininkams vasarotojų taip laukti karščiai didelio džiaugsmo neteikia. Staigiai šoktelėjusi oro ir vandens temperatūra artėja prie kai kurioms žuvų rūšims pavojingos padalos. Vanduo šyla, o deguonies pristigusios žuvys jau gaišta.
Negyvos žuvys
Negyvos žuvys / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Kol vasarotojai mėgaujasi kaitra, aplinkosaugininkai neramiai stebi šylančius vandens telkinius. Pasak Aplinkos apsaugos agentūros Hidrologijos skyriaus specialisto Pauliaus Petrošiaus, penktadienį priešpiet jūra buvo įšilusi iki 18 laipsnių, Kuršių mariose ties Nida vandens temperatūra siekė 21 laipsnį. Tačiau įdienojus vanduo būna šiltesnis. Maksimali šią vasarą užfiksuota Kuršių marių vandens temperatūra – 26 laipsniai. Kai kurioms žuvų rūšims tai jau pavojinga riba.

„Pavyzdžiui, lynui visiškai nesvarbu, kokia temperatūra: ar šilta, ar šalta, jis jaučiasi gerai. O mažesnės žuvys nepakelia net ir 28 laipsnių temperatūros. Būna, kad gaišta net ir nuo 25 laipsnių“,  – nuogąstavo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.

Masinio žuvų kritimo aplinkosaugininkai dar neužfiksavo, tačiau pavienės gaišenos jau randamos.

„Specialiai važiavau žvalgyti Kuršių marių pakrantę ir radau kritusių karšių. Tai rodo, kad deguonies koncentracija mariose žymiai sumažėjusi. Marių vandenį dar praskiedžia vėsesnės vandens srovės iš jūros, tad žuvims kiek lengviau, o uždaresniuose vandens telkiniuose, jei laikysis karščiai, galima laukti masinio kritimo“, – prognozavo Vitalis Marozas.

Gamtininkai sako, kad jautriausi šiltam ir vasaros pabaigoje įprastai žydinčiam vandeniui yra karšiai, karosai ir sterkai.

15min.lt skaitytojo Tomo nuotr./Nugaišusi žuvis
Nugaišusi žuvis / 15min.lt skaitytojo Tomo nuotr.

„Jų kritimas rugpjūtį visada siejamas su šoktelėjusia temperatūra ir vandens užterštumu. Rugpjūtis – vandens žydėjimo metas, kuomet vandenyje gausu fitoplanktono, naktimis naudojančio vandenyse esantį deguonį. Tokiomis aplinkybėmis tikėtinas ne tik pavienių žuvų, o ištisų būrių kritimas“, – pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas Saulius Karalius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“