Pirmosiomis sausio dienomis kol kas prekiauta buvo parduotuvių sandėliuose sukauptais gėrimais, už kuriuos akcizo mokestį jau buvo sumokėję gamintojai arba importuotojai.
Sovietmečiu tiek neįpirkdavo
Apie kokius nors pokyčius alkoholio prekyboje dėl padidėjusių akcizų pastarosiomis dienomis sakė negirdėjęs ir Nacionalinės tabako bei alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga. Tačiau, pasak jo, ateityje dėl didesnių kainų ir naktinės prekybos panaikinimo alkoholio vartojimas turėtų mažėti. „Žinoma, tas mažėjimas nebus didelis, – sakė portalui 15min.lt A.Veryga. – Esame Kai rūkalai pabrangsta 10 proc., jų vartojimas sumažėja maždaug 4 proc. Panašiai bus ir su alkoholiu, – A.Verygaskaičiavę, kaip rinką veikia tabako brangimas. Kai rūkalai pabrangsta 10 proc., jų vartojimas sumažėja maždaug 4 proc. Panašiai bus ir su alkoholiu. Ir tegul gamintojai bei prekybininkai neverkšlena, kad visi nuo šiol puls pirkti „taškuose“. Lyginat su sovietmečiu, alkoholio prieinamumas dabar yra padidėjęs maždaug penkis kartus“.
Už vidutinį atlyginimą – 100 puslitrių
A.Verygos skaičiavimais, jei sovietmečiu 0,5 degtinės kainavo maždaug 3 – 3,5 rublio, tai už vidutinį atlyginimą – 70 rublių – tuomet buvo galima nusipirkti 20 butelių degtinės. Dabar už vidutinį atlyginimą – 1500 litų – galima buvo įsigyti jau 100 butelių degtinės. „Nuo sovietinių laikų iki 2007-ųjų degtinės įperkamumas tik didėjo, – sakė A.Veryga. – Tad dabar jis sumažės ne tiek jau daug, kad visi pultų pirkti į taškus“.
A.Verygos teigimu, draudimas prekiauti alkoholiu naktimis taip pat vartojimo per daug nesumažins, bet vis dėlto sustabdys nuo besaikio girtavimo dalį žmonių. „Kalbu apie tuos, kurie kažką švęsdami sugalvodavo dar pratęsti, ieškodavo naktinės parduotuvės. Dabar nebebus kur ieškoti, tad sumažės ir nusikaltimų, chuliganizmo. Galbūt tik 2–3 procentai nebenusipirks, ir tai jau gerai“, – sakė A.Veryga.