„2015 metų lapkričio 20 diena, 23.40 val. Priekalo g. 9 veikiantis baras. Baras be pavadinimo, prekyba vyksta, yra klientų, atvykusių su taksi. Matome, kaip išsineša alkoholinius gėrimus.“ Tokie žodžiai lydi Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojų nufilmuotus vaizdus Naujojoje Vilnioje, šalia baru pasivadinusios, tačiau iš už grotų alkoholį išsinešti pardavinėjančios vietos.
Ir tai ne vienintelis atvejis, jų Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai yra užfiksavę bent kelis skirtingomis dienomis.
Gyventojai pasipiktinę
Naujosios Vilnios gyventojai jau kuris laikas piktinasi savo kaimynystėje turėdami net kelias tokias vietas – alkoholis čia po 22 valandos pardavinėjamas išsinešti, visi apie tai žino, bet problema keroja toliau. Jų teigimu, viena šalia kitos šiame rajone veikia net dvi tokios „kavinės“. Viena Pramonės gatvėje, kita – Priekalo.
Pastarosios, esančios Priekalo g. 9, likimą ne taip seniai, lapkričio 12 dieną, svarstė Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais ribojimo komisija. Klausimas keltas dėl UAB „Akepus“ priklausančio specializuoto alkoholinių gėrimų skyriaus parduotuvėje ir baro Priekalo g. 9 prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo.
Šiame posėdyje, kaip 15min.lt teigė Vilniaus savivaldybės Saugaus miesto departamento laikinasis Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas, nagrinėtas dar rugsėjo pabaigoje gautas Pergalės, Pramonės, Parko, V.Sirokomlės ir kitų Naujosios Vilnios gatvių gyventojų kolektyvinis skundas, kad bare naktimis pro grotas vyksta prekyba alkoholiniais gėrimais išsinešti, įvyksta daug viešosios tvarkos pažeidimų (alkoholinių gėrimų vartojimas viešoje vietoje, šiukšlinimas, muštynės, vagystės, apiplėšimai ir pan.).
Gyventojai prašo atlikti baro veiklos teisėtumo patikrinimą ir panaikinti licenciją prekiauti alkoholiniais gėrimais. Anot jų, dėl tokios kaimynystės žmonės nesijaučia saugūs, baisu net iki stotelės nueiti.
Po įspėjimo niekas nepasikeitė
Gyventojai prašo atlikti baro veiklos teisėtumo patikrinimą ir panaikinti licenciją prekiauti alkoholiniais gėrimais. Anot jų, dėl tokios kaimynystės žmonės nesijaučia saugūs, baisu net iki stotelės nueiti.
Tačiau posėdyje dalyvavęs UAB „Akepus“ atstovas Vitalijus Žilinas gynėsi: paaiškino, kad gyvenamųjų namų baro prieigose nėra, todėl jis abejotų skundo pagrįstumu.
Esą baras bendradarbiauja su policija, įrengtos kameros, yra sutartis su saugos tarnyba, kurios ekipažo dislokacijos vieta yra prie baro, baro aplinka yra tvarkoma kasdien, bare yra tualetas, o grotos įrengtos baro darbuotojų saugumui užtikrinti.
„Dėl prekybos alkoholiniais gėrimais išsinešti po 22 val. baro atstovas patikslino, kad tokia prekyba nevyksta, parduodami atkimšti buteliai vartoti vietoje, o tiesiog klientai ateina su savo kamšteliais“, – tokie V.Žilino žodžiai užfiksuoti posėdžio protokole.
Apie situaciją gerai žino ir Vilniaus apskrities VPK 4-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Andžejus Radevičius.
„Pro grotas pardavinėja alkoholį ir atvažiuoja žmonės išsinešti jo. Ar gali būti kavinė pro grotas? Be to, kavinėje turėtų būti tualetas, o kai mes tikrinome – nebuvo, vėliau atsirado, sutvarkė tualetą, kurio patalpos naudotos ir kaip sandėliukas. O kita parduotuvė prekiauja tik penktadienį ir šeštadienį, atsidaro apie 21 valandą. Mes stengiamės, darome, siunčiame informaciją Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai, nes ji ir savivaldybė gali apriboti ar atimti prekybos alkoholiu licencijas“, – kalbėjo A.Radevičius.
Pro grotas pardavinėja alkoholį ir atvažiuoja žmonės išsinešti jo. Ar gali būti kavinė pro grotas? – klausė A.Radevičius.
Tačiau griežtų komisijos sankcijų šis baras nesulaukė. Komisija nusprendė kol kas nerengti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo projekto dėl prekybos alkoholiniais gėrimais laiko apribojimo.
„Akepus“ buvo įspėta ir per mėnesį įpareigota įgyvendinti teisės pažeidimų prevencijos priemones. Jos siūlytos tokios: pagerinti apšvietimą baro prieigose, glaudžiai bendradarbiauti su policija ir Naujosios Vilnios bendruomene, sutvarkyti baro prieigas (krūmus ir kitus želdinius), imtis kitų priemonių, kad baras nebūtų asocialių asmenų traukos centru, o nupirkti alkoholiniai gėrimai nebūtų išsinešami iš baro, bet vartojami vietoje.
Vis dėlto lapkričio pabaigoje nufilmuoti vaizdai rodo, kad situacija bent jau dėl alkoholinių gėrimų išsinešimo iš baro nepasikeitė.
„Barai“ populiarūs ir kitur
Tokių „barų“ yra ne tik Naujojoje Vilnioje, vien tame pačiame posėdyje svarstyti dar keli panašūs klausimai. Abi įtarimų keliančios kavinės yra Geležinkelio gatvėje, viena priklauso Jūratės Buivydienės personalinei įmonei, kita – UAB „Četana“. Kol kas informacija dėl abiejų įstaigų tikslinama, joms geranoriškai pasiūlyta alkoholiu prekiauti tik iki 22 valandos.
„Su „girdyklomis“ savivaldybė nuolat kovoja, tačiau kova su ta problema labai priklauso nuo savivaldybės ir kitų institucijų užfiksuotų pažeidimų, susijusių su prekyba alkoholiniais gėrimais ir su problemomis, kurios kyla dėl alkoholio vartojimo (alkoholio prekyba išsinešti, chuliganizmas, alkoholinių gėrimų gėrimas viešoje vietoje, nusikalstamos veikos ir panašiai). Savivaldybė ar kita institucija neturi teisės riboti įmonių darbo laiko, tad problemą bandoma spręsti tik per prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimą“, – aiškino Administracinės veiklos skyriaus vedėjas G.Leperskas.
Jeigu taksistai žino tas vietas, tai ir mūsų Viešosios tvarkos skyriaus specialistai žino. Tereikia ryžto visas tas vietas fiksuoti, surinkti įrodymus, priimti sprendimą, – tikino G.Paluckas.
Problemos žinomos ir Vilniaus vicemerui Gintautui Paluckui. Jo teigimu, mieste vis dar yra ne viena tokia „girdykla“, daugiausia jų tose vietose, kur paklausa didžiausia – prie Stoties, Kalvarijų turgaus rajone, Naujojoje Vilnioje.
„Per pastaruosius metus tokių vietų sumažėjo dėl papildomos kontrolės. Savivaldybė vis griežčiau kontroliuoja, Viešosios tvarkos skyrius turi informacijos, gauna pranešimus“, – sakė vicemeras.
Pasak G.Palucko, jeigu paklausi taksisto – jis greičiausiai nuveš tave ten, kur ir naktį galima nusipirkti alkoholio išsinešti. Vicemeras žada, kad pasivadinusios barais ar kavinėmis „girdyklos“ tikrai be dėmesio neliks ir artimiausiu metu bus dar griežčiau tikrinami skundai, siūloma riboti prekybos alkoholiu laiką.
„Jeigu taksistai žino tas vietas, tai ir mūsų Viešosios tvarkos skyriaus specialistai žino. Tereikia ryžto visas tas vietas fiksuoti, surinkti įrodymus, priimti sprendimą. Paskui, žinoma, dažniausiai kreipiamasi į teismą, bet jeigu turime visus įrodymus, galima susitikti ir ten“, – kalbėjo Vilniaus mero pavaduotojas, atsakingas už viešosios tvarkos organizavimą sostinėje.