Kaip teigiama ministerijos išplatintame pranešime, Medicinos centro gydytojai, pernai gruodžio mėnesį atlikę pirminius tyrimus, atrinko 30 statutinių ugniagesių pareigūnų ir 10 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų, dirbusių gaisravietėje. Pagal Medicinos centro gydytojų rekomendacijas buvo paimti papildomi biologiniai mėginiai dėl aštuonių skirtingų sunkiųjų metalų bei aliuminio nustatymo.
Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad iš aštuonių tirtų sunkiųjų metalų penkių ugniagesių organizmuose normos viršijo leistinas ribas. Daugeliui tiriamųjų nustatyti padidėję chromo bei arseno kiekiai, keletui pacientų padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Cinko, vario ir švino kiekio padidėjimo nenustatyta nė vienam pacientui. Vadovaujantis gydytojų toksikologų rekomendacijomis, buvo tiriamas ir aliuminio kiekis, kuris taip pat viršijo leistinas terapines dozes, todėl ugniagesiai bus atidžiau stebimi.
„Visų ugniagesių gelbėtojų su nustatytomis padidėjusiomis sunkiųjų metalų vertėmis sveikatos būklė bus dukart dažniau tikrinama Medicinos centre, pakartotiniai Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių išsamūs sveikatos patikrinimai Medicinos centre bus atliekami ne kaip įprasta po 2 metų, tačiau jau po vienų metų. Pablogėjus ugniagesių sveikatai dėl padidėjusio sunkiųjų metalų kiekio, jiems bus rekomenduota kreiptis dėl tolesnių planinių gydytojų toksikologų konsultacijų pagal jų gyvenamąją vietą. Šiuo metu nėra galimybių nustatyti, ar visi rasti didesni metalų kiekiai organizme yra susiję su šiuo konkrečiu gaisru. Daugiau aiškumo atsiras, kai Sveikatos apsaugos ministerija atliks platesnius visos Lietuvos populiacijos sunkiųjų metalų, dioksinų, policiklinių aromatinių angliavandenilių biomonitoringo tyrimus, kurie bus pradėti šių – 2020 metų viduryje. Artimiausiu metu Medicinos centre bus atliekami papildomi tyrimai dėl dioksinų bei policiklinių aromatinių angliavandenilių ugniagesių organizmuose nustatymo. Mėginiai bus tiriami specializuotoje laboratorijoje Čekijoje“, – sako Medicinos centro direktorius Marius Buitkus.
Laboratorinius sunkiųjų metalų bei aliuminio tyrimus atliko Vokietijoje akredituota klinikinė laboratorija.
Lapkričio mėnesį ugniagesius gelbėtojus Medicinos centre tikrino dešimties gydytojų komanda. Pareigūnai bei kiti darbuotojai buvo tikrinami nuodugniai: visiems atlikti klinikiniai ir biocheminiai kraujo tyrimai, šlapimo tyrimai, krūtinės ląstos rentgenologiniai tyrimai, elektrokardiogramos, paimti kvėpavimo funkciniai mėginiai, daliai jų atlikti vidaus organų ultragarsiniai tyrimai. Tiriamuosius konsultavo gydytojai pulmonologai, otorinolaringologai, kardiologai, neurologai, oftalmologai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai.
Iš viso Medicinos centre ištirti 163 ugniagesiai gelbėtojai (iš jų – 147 statutinių ir 16 savivaldybės ugniagesių), kurie išreiškė savo susitikimą, bei 6 kiti darbuotojai, dalyvavę gesinant gaisrą Alytuje.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija šiais metais planuoja atlikti visos Lietuvos gyventojų ir 100 ugniagesių gelbėtojų pavojingų cheminių medžiagų žmogaus biologinėse terpėse stebėseną, kurios metu bus tiriami sunkieji metalai, dioksinai ir policikliniai aromatiniai angliavandeniliai atskirose tiriamųjų grupėse. Į stebėsenos koordinavimo grupę įtrauktas ir Medicinos centras.